Nieużywana i wyłączona z ruchu linia kolejowa 108 z Krościenka przez Uherce do Zagórza będzie uruchomiona specjalnie dla uchodźców z Ukrainy.
Nieczynna linia kolejowa 108 została udrożniona i będzie uruchomiona specjalnie dla uchodźców z Ukrainy. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego zdecydował również, aby przeznaczyć trzy dodatkowe pociągi do transportu uciekających z Ukrainy. To działania samorządu województwa, które dziś (2 marca) omawiano podczas specjalnego spotkania online z udziałem m.in. przedstawicieli kolejowych spółek, marszałków województw oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Od Samorządu Województwa Podkarpackiego wyszła inicjatywa, aby uruchomić nieużytkowaną linię kolejową 108 z przygranicznego Krościenka do Zagórza. Dzięki współpracy z przedstawicielami kolejowych spółek udało się ją już udrożnić i od 3 marca ruszą nią specjalne pociągi, które przetransportują w głąb kraju ukraińskich uchodźców.

- Chcieliśmy jako samorząd województwa odpowiedzieć na zaistniałe potrzeby i zaangażować się w transport uchodźców z przejścia granicznego w Krościenku, aby dowieźć ich bezpiecznie w głąb kraju, stąd nasza inicjatywa, aby uruchomić to połączenie kolejowe - tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Do przewozu Ukraińców z Krościenka Samorząd Województwa Podkarpackiego udostępnił dwa spalinowe składy pociągów, które mogą jednorazowo zabrać około 300 osób. Przewozy będzie realizować spółka POLREGIO, a całą akcję będzie koordynować PKP Intercity.

Podczas wtorkowego spotkania online, podczas którego ustalane były ostatnie szczegóły uczestniczyli m.in: sekretarz stanu Andrzej Bittel z Ministerstwa Infrastruktury, Ireneusz Merchel - prezes PKP Polskie Linie Kolejowe, przedstawiciele zarządów województw: dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

- W ciągu doby realne jest uruchomienie na tej linii 108 z Krościenka 5-6 składów pociągów - mówił prezes Ireneusz Merchel.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczył także do dyspozycji służb wojewody podkarpackiego trzy pociągi, które mogą być wykorzystane do transportu uchodźców.

- Dwa z nich są własnością samorządu województwa a trzeci realizuje dla nas połączenia regionalne. Wszystkie trafią do dyspozycji wojewody podkarpackiego, aby mogły być wykorzystane do przewożenia osób uciekających z Ukrainy. Możemy to zrobić, gdyż mamy rezerwę pociągów w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Pojazdy szynowe, które stanowią obecnie rezerwę do realizacji połączeń aglomeracyjnych w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, pozwolą zachować dotychczasowy rozkład jazdy pociągów na Podkarpaciu. Nie będzie więc żadnych utrudnień, ani zmian w rozkładzie jazdy.

Przekazane do transportu Ukraińców pojazdy szynowe to EN 63A oraz EN64 stanowiące własność województwa podkarpackiego oraz EN57, który na zlecenie urzędu marszałkowskiego realizuje połączenia regionalne. Są to trójczłonowe, elektryczne pociągi, które mogą pomieścić 250-300 osób.

Samorząd Województwa Podkarpackiego wyraził także zgodę na bezpłatne przejazdy kolejowe dla obywateli Ukrainy w ramach połączeń regionalnych.

[AKTUALIZACJA]


Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego poinformował, że 3 marca wyjedzie z Krościenka pierwszy pociąg z uchodźcami z Ukrainy.
Pociąg najpierw pojedzie z Zagórza do Krościenka - wyjazd z Zagórza o 11.35. Wyjazd z Krościenka z uchodźcami jest zaplanowany na godz. 13:50.
Po drodze, ok. 14:15 pociąg zatrzyma się w Ustrzykach Dolnych, aby zabrać stamtąd uchodźców i pojedzie dalej w kierunku Tarnowa.


~Pytam

02-03-2022 21:31 30 32

Kto za to płaci?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.