W sobotni poranek, 5 marca 2022 roku, odbyła się uroczystość upamiętniająca setną rocznicę śmierci Edmunda Żołny - kierownika Powszechnej Szkoły w Łękach Dukielskich.
Edmund Żołna urodził się 12 lutego 1890 roku w Szczepańcowej. Jego rodzicami byli Jan i Aniela z Packów. Nie jest wiadome, gdzie zdobył wykształcenie. Do Łęk został skierowany 1 września 1912 roku jako nauczyciel nadetatowy, wcześniej pracował w Iwoniczu. W chwili, gdy 22-letni Żołna rozpoczął pracę w Łękach, wszystkie zajęcia szkolne odbywały się w budynku Kółka Rolniczego, a społeczność i Rada Szkolna przymierzała się do budowy własnego budynku dydaktycznego. Plany te pokrzyżował wybuch I Wojny Światowej. Żołna, mimo swojego młodego wieku, musiał szybko awansować, skoro w ciągu dekady został kierownikiem Szkoły. Tuż przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, 18 sierpnia 1918 roku, w kościele parafialnym w Kobylanach poślubił Łęczankę, 19-letnią Marię z Wojnarów. Ten rok był również niezwykle ważny dla łęckiej szkoły, gdyż zajęcia zaczęły się odbywać w budynku dawnej karczmy, której sale lekcyjne pamiętają jeszcze ostatni żyjący mieszkańcy wsi.

Uroczystość na cmentarzu w Kobylanach

Życie Edmunda Żołny zakończyło się nagle, zmarł w Łękach Dukielskich w wyniku gruźlicy. Osierocił 6-miesięcznego syna - Jana, który niestety zmarł kilka miesięcy po śmierci ojca. Rodzice Żołny oraz jego żona, ufundowali Edmundowi okazały nagrobek. Na tablicy nagrobnej wskazali jego pochodzenie oraz funkcję, jaką sprawował w szkole. Jego żona wyszła ponownie za mąż, nie doczekała się jednak potomstwa. Zmarła w 1986 roku dożywając starości. Od tej pory grób Edmunda powoli odchodził w zapomnienie. Opiekowali się nim ludzie dobrej woli, ale i tych ze względu na wiek i starość było coraz mniej.

W 2017 roku rozpoczęły się starania o renowację zmurszałego nagrobka. Dzięki internetowej zbiórce oraz ofiarom wiernych zbieranych po Mszy świętej w kościele w Łękach Dukielskich, udało się już w 2018 roku odnowić zapomnianą mogiłę.

Uczestnicy uroczystości w Kobylanach

Uroczystości związane z upamiętnieniem dawnego nauczyciela i kierownika łęckiej Szkoły składały się z dwóch części. Pierwszą z nich była Msza święta o pokój duszy zmarłego w rzymskokatolickim kościele parafialnym w Łękach Dukielskich, która zakończyła się odczytaniem In memoriam zmarłego. Druga część miała miejsce na cmentarzu parafialnym w Kobylanach, gdzie znajduje się grób zmarłego (do 1981 roku pogrzeby łęczan odbywały się w Kobylanach).

Proboszcz łęckiej parafii, ksiądz Marek Danak pobłogosławił odnowiony nagrobek. Zostały złożone kwiaty i znicze.

W uroczystości brali udział parafianie i przede wszystkim przedstawiciele społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich na czele z dyrektor Beatą Węgrzyn. Udział wzięli również harcerze oraz Samorząd Szkolny, członkowie Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.