W poniedziałek, 7 marca w Krośnie i w gminie Chorkówka uroczyście obchodzono Rok Ignacego Łukasiewicza w 200. rocznicę jego urodzin.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Mniejszej w Krośnie, której przewodniczył ks. prał. Andrzej Chmura. Po jej zakończeniu uczestniczy uroczystości prowadzeni przez Miejską Górniczą Orkiestrę Dęta z Krosna przeszli na Plac Konstytucji 3 Maja przed pomnik Ignacego Łukasiewicza.

Przemarsz Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej z Krosna

Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego i hymnu górniczego okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Krosna Piotr Przytocki, poseł na sejm RP Piotr Babinetz oraz Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

- Ignacy Łukasiewicz za walkę o niepodległość był więziony. Dla świata i dla Polski jest jednak przede wszystkim postacią, która jest opisywana przez jego wspaniałą działalność jako innowator, człowiek wizji i działacz. To wielka duma, że możemy obchodzić rok 2022 jako Rok Ignacego Łukasiewicza - wielkiego polskiego wynalazcy, przedsiębiorcy, ale także społecznika, filantropa i patrioty - powiedział w Krośnie wicepremier Piotr Gliński.

Następnie liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki

Dalsza część uroczystości odbyła się w gminie Chorkówka. Na cmentarzu w Zręcinie, gdzie Ignacy Łukasiewicz został pochowany, złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Wicepremier Gliński składa kwiaty przy grobie Ignacego Łukasiewicza w Zręcinie

Obchody z okazji 200. rocznicy urodzin założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcy lampy naftowej, pioniera przemysłu naftowego w Europie, zakończyło sympozjum w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce - "Ignacy Łukasiewicz - życie i działalność".

Wicepremier Gliński w Zręcinie

Wcześniej odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, posła Piotra Babinetza i Ryszarda Rabskiego Prezesa Zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. W jej trakcie wicepremier otrzymał statuetkę "Bogu i Ojczyźnie" im. kard. Władysława Rubina za "wybitne osiągniecia w Krzewieniu Kultury Polskiej".

Konferencja prasowa w Muzeum w Bóbrce

Organizatorami obchodów byli: Zarząd Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce - prezes Ryszard Rabski i dyrektor Barbara Olejarz, Parafa pw. Trójcy św. w Krośnie, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP Piotr Babinetz, prezydent Krosna Piotr Przytocki, starosta krośnieński Jan Pelczar i wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~ToiTo

08-03-2022 09:31 11 8

Schował się znaczy (poszedł w cień)! Teraz będą straszyć (wywoływać lęk i niepokój) ruskimi, wojną i ukrainą! A ceny idą tak w górę jak szalone!!! Klaus Schwab "nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy"
Odpowiedz

~Obserwator

08-03-2022 05:11 9 9

Delegacji z Gminy Jedlicze nie było. Nic dziwnego tam zawsze wszystko na opak jak jest JU.
Odpowiedz

~Dany

08-03-2022 00:13 10 8

Zjazd pisu
Odpowiedz

~ZaMasKowAny

07-03-2022 23:36 9 24

Covid uciekł przed wojną, czy jak?.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.