Rekordowa liczba uczniów rywalizowała w 9. Edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej zorganizowanym przez Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie. Na najlepszych czekały cenne nagrody.
Nieprzerwanie od dziewięciu lat Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie organizuje Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej dla uczniów szkół podstawowych z województwa podkarpackiego.
Ze względu na obostrzenia, w ubiegłym roku, konkurs odbył się w formie on-line. W roku bieżącym konkurs odbył się w czwartek, 10 marca, w tradycyjnej formie.

Bogdan Adamski, dyrektor ZSM w Krośnie podkreśla, że jest to forma przybliżania uczniom nowoczesnych technologii z różnych branż: mechanicznej, mechatronicznej, lotniczej czy motoryzacyjnej.

- Chcemy pobudzać i rozwijać zainteresowania młodzieży zagadnieniami z zakresu nowoczesnych technologii, innowacyjnej gospodarki, techniki i motoryzacji. Pokazujemy też korzyści kształcenia zawodowego propagowanie kształcenia zawodowego - zaznacza dyrektor Bogdan Adamski.

Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej w Krośnie

Patronat honorowy sprawowali Podkarpacki Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Krosna. Konkurs wpisany jest na listę konkursów punktowanych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Na oficjalnym otwarciu kuratora reprezentowała Lucyna Opoń, a władze Krosna: zastępca prezydenta Bronisław Baran i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kubit.

- Niezmiernie miłym jest, że co roku do konkursu, nad którym sprawujemy patronat zgłasza się duża grupa uczniów zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, którzy chcą zaprezentować swoją wiedzę. Wszystkim uczniom życzę osiągnięcia jak najlepszych wyników - stwierdziła Lucyna Opoń.

Bronisław Baran podkreślił duże zaangażowanie, by konkurs odbywał się co roku, dyrektora i pracowników "mechanika".

- Tego rodzaju konkurs pozwala między innymi na poszerzenie zakresów wiedzy, zaprezentowanie zdobytej wiedzy, a także pozwoli wybrać dobrą ścieżkę rozwoju zawodowego, chociażby na etapie decyzji co do kształcenia na poziomie szkoły ponadpodstawowej - powiedział zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran.

Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej w Krośnie

W tym roku do konkursu zgłosiło się aż 91 uczniów z klas VII i VIII reprezentujących szkoły podstawowe z Klimkówki, Żarnowca, Miejsca Piastowego, SP nr 14 w Krośnie, Rymanowa, Żyrakowa, Myczkowa, Głowienki, Wrocanki, Zalesia, Targowisk, Jabłonicy Polskiej, Malinówki, Równego, Nowego Glinika, Krościenka Wyżnego, Świerzowej Polskiej, Jedlicza, Dydni, Odrzykonia, SP nr 10 w Krośnie, Milczy, Jasła, Zręcina, SP nr 5 w Krośnie, SP nr 3 w Krośnie oraz Stępiny. Tegoroczna edycja miała charakter indywidualny.

Konkurs składał się z trzech części. Najpierw uczniowie musieli uporać się z testem składającym się z 30 pytań.

- W drugiej części wykonywali zadania z wykorzystaniem wiedzy technicznej w laboratoriach: lotniczym, obróbki skrawaniem, motoryzacyjnym, mechatroniki, w sali językowej z językiem obcym zawodowym, a także w sali, gdzie wykonywali zadania z przepisów ruchu drogowego. Na zakończenie zmierzyli się z testem sprawnościowym na symulatorze jazdy samochodem - powiedziała Monika Horodyska z ZSM w Krośnie.

Zakres tematyczny konkursu obejmował treści zawarte w obowiązującej podstawie programowej nauczania techniki i fizyki szkoły podstawowej oraz szczegółowe treści z zakresu motoryzacji, uwzględniające zarówno historię wynalazków, zastosowanie nowoczesnych technologii oraz podstawowe pojęcia związane z przepisami ruchu drogowego.

Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej w Krośnie

Zwycięzcą 9. edycji Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej został Bartosz Gancarz ze Szkoły Podstawowej w Jedliczu, który wyprzedził kolegę szkolnego Szymona Dudzika. Opiekunem obydwu uczniów jest Adam Jasłowski. Na trzecim miejscu uplasował się Marcin Guzik ze Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej (opiekun Piotr Węgrzyn).

- Interesuję się motoryzacja, szczególnie motocyklami z okresu PRL. Postanowiłem więc spróbować sił w konkursie. Udało się wygrać, z czego bardzo się cieszę - powiedział Bartosz Gancarz.

Dodał też, że zamierza kontynuować naukę w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie na kierunku technik pojazdów samochodowych.

Opiekunem uczniów ze szkoły w Jedliczu, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca jest Adam Jasłowski. Powiedział, że grupa uczniów uczestniczy w dodatkowych zajęciach z tzw. godzin dyrektorskich.

- Są to zajęcia z motoryzacji, silników, częściowo z mechatroniki. Aktywnie w nich uczestniczą i mają szansę zdobyć dodatkową wiedzę z tej tematyki. Bardzo się cieszę, że udało nam się zdobyć dwa pierwsze miejsca - stwierdził Adam Jasłowski.

Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej w Krośnie

Najlepsi otrzymali nagrody ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie oraz krośnieńskie firmy: Eba, Glob Cars oraz Eurosim3. Zwycięzca odjechał na nowym rowerze.

Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.