Duchowni z czterech wyznań wzięli udział w nabożeństwie w intencji pokoju na Ukrainie zorganizowanym przez ks. Romana Jagiełłę proboszcza Parafii Polskokatolickiej w Łękach Dukielskich. Padła też ważna deklaracja.
- Najważniejszym przesłaniem tego nabożeństwa jest jego ekumeniczny charakter. Pokazujemy w praktyce, że w trudnych sytuacjach kościoły różnych wyznań potrafią się zjednoczyć na wspólnej modlitwie. Ważnym aspektem jest też pomoc duchowa i nie tylko dla uchodźców. Łączymy się dzisiaj w braterstwie z naszymi siostrami i braćmi, uchodźcami wojennymi z Ukrainy - powiedział ks. Roman Jagiełło, proboszcz Parafii Polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich witając uczestników nabożeństwa w intencji pokoju na Ukrainie.

Z zaproszenia proboszcza skorzystał ks. Marek Gocko z Kościoła Autokefalicznego Cerkwi Prawosławnej z Komańczy, ks. dziekan Andrzej Żuraw z Kościoła Greckokatolickiego z Komańczy, pastor Mirosław Harasim z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, a także JE ks. infułat Antoni Norman - administrator Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego z Bukowna oraz ks. Bartosz Norman z Parafii Polskokatolickiej w Krakowie.

W nabożeństwie wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym między innymi rodziny, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy, a także samorządowcy - prezydent Krosna Piotr Przytocki, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Węgrzyn oraz sołtys Łęk Dukielskich Małgorzata Tomkiewicz. Posłankę Joannę Frydrych reprezentował Krzysztof Józefek.

Nabożeństwo Ekumeniczne w Łękach Dukielskich

Ks. infułat Antoni Norman na prośbę ks. Romana Jagiełły podjął decyzję, że w kościele polskokatolickim w Łękach Dukielskich będą mogły odbywać się również nabożeństwa w liturgii Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

- Duchowny prawosławny ks. Marek Gocko będzie sprawował liturgię w języku ukraińskim po raz pierwszy w sobotę 19 marca 2022 r. o godz. 10.00. Będą mogły w nim uczestniczyć osoby nie tylko z naszej gminy, ale również z innych miejscowości w powiecie krośnieńskim, czy sąsiednich - poinformował ks. Roman Jagiełło.

Nabożeństwo Ekumeniczne w Łękach Dukielskich

Administrator Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego przekazał też na ręce proboszcza z Łęk Dukielskich 3 tys. zł na zakup niezbędnych rzeczy dla uchodźców.

Przemówienia duchownych były przeplatane pieśniami w wykonaniu Julii Doszny, Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej i Karoliny Kasprzyk oraz wierszami, które prezentowali poeci: Marek Petrykowski, Katarzyna Tercha-Frankowicz, Agnieszka Mrozek, Maria Brzoza i Dorota Długosz.

W trakcie nabożeństwa przeprowadzona została także zbiórka pieniędzy przeznaczonych na potrzeby uchodźców.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.