Specjalistyczny ambulans Renault Master typ C wraz z wyposażeniem trafił do Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.
Krośnieński szpital, dzięki zorganizowanej przez Fundację PKO BP i PKO Bank Polski na rzecz uchodźców z Ukrainy, otrzymał nowy ambulans. Oficjalne przekazanie odbyło się 25 marca przy szpitalu w Krośnie.

- W ostatnim czasie jesteśmy świadkami wielkiej fali pomocy, która ze wszystkich stron płynie dla obywateli Ukrainy. PKO Bank Polski jako spółka Skarbu Państwa także podejmuje wiele inicjatyw w tym zakresie. Jako pierwszy bank w Polsce uruchomiliśmy powszechną zbiórkę, która spotkała się z ogromnym odzewem. W województwie podkarpackim przekazaliśmy ponad 1,2 mln złotych wsparcia finansowego. Oprócz szpitala w Krośnie i stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie i Przemyślu współpracujemy z różnymi organizacjami, między innymi Caritas Archidiecezji Przemyskiej i Diecezji Rzeszowskiej, Związkiem Strzeleckim Strzelec. Nasza pomoc nie zatrzymuje się, chcemy jak najwięcej pomagać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne - stwierdził Robert Lubański, przewodniczący Rady Programowej Fundacji PKO BP.

Uczestnicy spotkania

Piotr Rycerski, dyrektor Biura Ministerstwa Aktywów Państwowych podkreślił, że spółki Skarbu Państwa bardzo mocno zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Łącznie szacowana jest ona obecnie na ponad 20 mln zł. Poinformował też, że od dzisiaj obywatele Ukrainy przybywający do Polski, w 52 oddziałach PKO BP na terenie kraju mają możliwość wymiany hrywien na złotówki.

- Wszyscy mamy świadomość, że cały czas trwa proces przyjmowania uchodźców. Choć fala obecnie się zmniejszyła, nie oznacza to jednak, że się definitywnie zakończyła. Między innymi obsługujemy punty recepcyjne, także używając sprzętu transportowego. Ważne, że uzyskujemy dodatkowe wsparcie z zewnątrz, by bez zakłócenia pracować na co dzień, udzielając pomocy naszym mieszkańcom i jak i uchodźcom przebywającym na Podkarpaciu - powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Uczestnicy konferencji prasowej

Leszek Kwaśniewski, p.o. dyrektora szpitala w Krośnie podziękował za otrzymaną karetkę Ministerstwu Aktywów Państwowych, Fundacji PKO BP, marszałkowi województwa podkarpackiego. Podziękował też swojemu poprzednikowi Piotrowi Czerwińskiemu, który rozpoczął proces pozyskiwania ambulansu.

W związku z sytuacją wywołaną konfliktem rosyjsko-ukraińskim, który spowodował napływ ludności (głównie kobiet i dzieci) na teren województwa podkarpackiego, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie jest zobligowany do niesienia czynnej pomocy polegający na transporcie ewakuowanej ludności, zarówno z terenów przygranicznych, jak i pomiędzy szpitalami.

Dyrektor szpitala w Krośnie odbiera kluczyk do karetki

Szpital w Krośnie dysponuje ograniczoną liczbą karetek transportowych, kilka z nich jest już bardzo mocno wyeksploatowanych, stąd też każdy nowy pojazd będzie niezwykle przydatny i wykorzystany do użycia niemalże z dnia na dzień zarówno w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom konfliktu, jak i również w późniejszej fazie działalności.

- Myślę, że ta karetka będzie służyła mieszkańcom Krosna i powiatu wiele lat, a w razie potrzeby będzie służyła też pomocą obywatelom Ukrainy - zaznaczył dyrektor Leszek Kwaśniewski.

Podczas uroczystości przekazano również trzy defibrylatory dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.