Od 01.12.2021 r. do 31.03.2022 r. w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie, w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, grupa inicjatywna z 9-10 Hufca Pracy w Krośnie realizowała projekt pn. "Przyjaciele zwierząt".
Projekt był odpowiedzią na rosnące potrzeby organizacji zajmujących się codzienną opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Miał na celu pomoc porzuconym zwierzętom, głównie psom i kotom przebywającym w schroniskach i przytuliskach w Krośnie, dążenie do ich humanitarnego traktowania i kształtowania właściwego stosunku do nich. Projekt miał zwiększyć świadomość na temat bezdomności zwierząt oraz zmotywować mieszkańców Krosna do pomocy.

Uczestnicy projektu Przyjaciele zwierząt

W ramach działań grupa inicjatywna odwiedzała Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals w Krośnie oraz Krośnieńskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt. Podczas wizyt młodzież pomagała w opiece nad zwierzętami oraz zapoznała się z potrzebami małych podopiecznych. Odwiedzając zwierzaki, grupa inicjatywna poznała ich historie, imiona, charakter i zachowanie na co dzień. Rozmawiała również z pracownikami przytulisk, którzy opowiedzieli o procesie adaptacji i pielęgnacji kotów trafiających pod ich skrzydła.
Młodzież zaprojektowała również ulotki, które mają zachęcić do adopcji zwierząt. Zostały one rozprowadzone wśród młodzieży krośnieńskich szkół oraz wśród społeczności lokalnej.

- W ramach realizacji projektu grupa inicjatywna zorganizowała zbiórkę karmy dla zwierząt, środków czystości, zabawek. Zebrane rzeczy zostały przekazane do Krośnieńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals w Krośnie - powiedział Dariusz Paczosa, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie.

Do akcji przyłączyło się kilka krośnieńskich szkół: ZSP nr 1, Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych, ZSKU, Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych, SP nr 14, SP nr 4 - klasy 1,2; jednostki OHP z terenu Krosna - Hufiec 9-9, Hufiec 9-10; Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu a także Hufiec z Sanoka.

W trakcie trwania projektu przeprowadzane były w szkołach prelekcje, które prowadzili przedstawiciele Krośnieńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals w Krośnie. W trakcie prelekcji młodzież miała okazję dowiedzieć się o formach pomocy zwierzętom, interwencjach przy zaniedbaniach i katowaniach zwierząt, oraz o sposobach podchodzenia do nieznanych zwierząt i ewentualnej obronie przed nimi.

Uczestnicy projektu Przyjaciele zwierząt

Głównym zadaniem grupy inicjatywnej było wykonanie bud, drapaków oraz legowisk dla zwierząt. Budy te, drapaki i legowiska w dniach 28-29 marca zostały przekazane do dwóch krośnieńskich przytulisk.
W realizacji zaplanowanych działań grupę inicjatywną wspierały specjalista ds. programów Iwona Lenik-Pałys oraz starszy wychowawca Sylwia Pękalska. Pełniły one w projekcie rolę coacha.

Działania Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie można śledzić na fanpage: https://www.facebook.com/ceipm.ohp.krosno

Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

loga

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.