Co wydarzyło się w Krośnie i powiecie krośnieńskim w kwietniu 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny).

2002


Dwie osoby zginęły w tragicznym wypadku, do którego doszło 4 kwietnia przed godziną 14 na drodze krajowej nr 9 w Rogach w pobliżu stadionu sportowego.

47-letni mieszkaniec Katowic kierujący mercedesem benz 210 w obrębie skrzyżowania z drogami na Lubatówkę i Wrocankę wyprzedzał stara kierowanego przez mieszkańca gminy Dukla, który przy osi jezdni przygotowywał się do skrętu w kierunku Wrocanki. Po zakończeniu manewru wyprzedzania stracił panowanie nad kierownicą, wyleciał z drogi uderzając najpierw w jedno drzewo wyłamując je na wysokości około 2 metrów, a następnie drugie na wysokości 4 metrów i spadł na ziemię, uszkadzając ogrodzenie stadionu. Siła uderzenia była tak duża, że pierwsze drzewo zostało wyrwane z korzeniami. Samochód został całkowicie zniszczony. Oprócz kierowcy, w wypadku zginął pasażer, 67-letni mieszkaniec Katowic.

Wypadek w Rogach
Tragiczny wypadek w Rogach (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Ochotnicza Straż Pożarna w Iskrzyni zdobyła Puchar Wójta Gminy Korczyna Stanisława Romana w halowej piłce nożnej. Druhowie rywalizowali w czterech kategoriach, a o końcowej lokacie decydowały punkty zdobyte w poszczególnych kategoriach. Wśród najmłodszych (12-16 lat) zwyciężyła OSP Kombornia w składzie: Piotr Makiel, Grzegorz Kłapkowski, Daniel Szul, Krystian Trybus, Grzegorz Kwolek, Bartosz Lenart. Kategorię 17-22 lat wygrała OSP Iskrzynia: Krzysztof Kielar, Grzegorz Kielar, Piotr Węgrzynek, Maciej Węgrzynek, Szymon Pelczar, Tomasz Kuźnar, Wojciech Wulw. Kolejną kategorię wygrała również Iskrzynia, a wśród oldboi triumfowała Korczyna.

Turniej w Korczynie  wpiłce halowej
Puchar Wójta Gminy Korczyna Stanisława Romana w halowej piłce nożnej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W zakładach Goodrich w Krośnie otwarta została nowa hala produkcyjna. W hali o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych miały być produkowane kompletne podwozia do małych i średnich samolotów pasażerskich i wojskowych. W uroczystości wzięli udział między innymi Konsul Generalny USA w Polsce Sira R. Lopez, Douglas Wright - prezydent Grupy Podwozi Lotniczych "Goodrich" i prezydent Krosna Roman Zimka.

otwarcie nowej hali produkcyjnej w Goodrich Krosno
Oficjalne otwarcie nowej hali produkcyjnej w "Goodrich" Krosno (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2007


Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie wspólnie z salonem fryzjerskim Stanisławy Samborskiej z Krosna zorganizował wojewódzki finał konkursu "Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer". Tematem przewodnim były "fryzury awangardowe". Jury najwyżej oceniło fryzurę wykonaną przez Mariusza Czecha z ZSP nr 2 w Krośnie. Drugie miejsce przypadło Jolancie Prętnik, również z ZSP nr 2, a trzecie Annie Zazulicz z ZS nr 5 w Sanoku.

Finał konkursu Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer 2007
Finał konkursu "Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer" w ZSP nr 2 w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


23 kwietnia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie otwarta została wystawa czasowa "Jan Paweł II na Podkarpaciu". Wystawa była próbą nakreślenia ścieżek Karola Wojtyły, a przede wszystkim wspomnieniem pobytu Papieża Polaka w Krośnie. 10 czerwca na krośnieńskim lotnisku wyniósł na ołtarze bł. Jana z Dukli, poświęcił korony na cudowne wizerunki Matki Bożej z Haczowa, Jaślisk i Wielkich Oczu oraz poświęcił kościół pw. Św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli.

Otwarcie wystawy Jan Paweł II na Podkarpaciu
Otwarcie wystawy "Jan Paweł II na Podkarpaciu" w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Po raz czwarty w gminie Korczyna zorganizowana została biesiada artystyczna. W 2007 r. gospodarzem było Koło Gospodyń Wiejskich w Iskrzyni, a motywem przewodnim spotkania była kapusta i różnorakie potrawy z niej przygotowywane. Na specjalnie przygotowanym stole znalazły się potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z Iskrzyni, Komborni, Korczyny, Krasnej, Spornego i Węglówki. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Marii Mazur najwyżej oceniła sałatkę warzywną wykonaną przez panie z Krasnej. Na scenie, z widowiskiem "Przygotowanie do dożynek" zaprezentował się Zespół Ludowy "Kombornia" pod kierunkiem Agaty Pucykowicz. Koncertowała również Orkiestra Dęta OSP z Iskrzyni pod kierunkiem Wiesława Wojnara. Gośćmi IV biesiady byli między innymi poseł Stanisław Zając, starosta krośnieński Jan Juszczak, władze gminy Korczyna z przewodniczącym Rady Gminy Władysławem Pelczarem i wójtem Janem Zychem, proboszcz parafii Iskrzynia ks. Krzysztof Kwieciński. Imprezę prowadził Wojciech Tomkiewicz, dyrektor GOK w Korczynie.

Biesiada artystyczna w Iskrzyni 2007
Biesiada artystyczna w Iskrzyni (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2012


Po raz dziewiąty w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki w Krośnie odbywały się Krośnieńskie Targi Edukacyjne. Swoją ofertę zaprezentowały wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z Krosna, powiatu krośnieńskiego oraz Zespół Szkół Leśnych z Leska. W ciągu dwóch dni stoiska odwiedziło ponad 2 tys. gimnazjalistów, w tym blisko 500 z Krosna, około 1300 z powiatu krośnieńskiego i ponad 200 ze szkół z sąsiednich powiatów.

Krośnieńskie Targi Edukacyjne 2012
Krośnieńskie Targi Edukacyjne na hali MOSiR w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Samorząd Powiatu Krośnieńskiego uczcił 72. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 2. rocznicę katastrofy smoleńskiej, organizując patriotyczne uroczystości. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Piotra św. i Jana z Dukli w intencji ofiar tych tragicznych wydarzeń. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Tadeusz Szetela, a homilię wygłosił ks. Roman Lorens. Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Ofiar Katynia przy starostwie powiatowym.

Uroczystości katyńsko-smoleńskie w Krośnie 2012
Uroczystości katyńsko-smoleńskie przed Starostwem Powiatowym w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


14 kwietnia na placu przy drodze na Kalwarię w Rymanowie posadzono 13 dębów katyńskich ku pamięci osób, które zostały zamordowane w 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Twerze, Drohobyczu i Stanisławowie. W trakcie uroczystości senator Alicja Zając w towarzystwie posłów Piotra Babinetza i Bogdana Rzońcy, starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka i burmistrza Rymanowa Wojciecha Farbańca, odsłoniła tablicę upamiętniającą 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w lesie katyńskim.

Obchody 72. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Rymanowie
Obchody 72. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Rymanowie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W obiekcie szpitala uzdrowiskowego Polonia w Rymanowie-Zdroju otwarto Podkarpackie Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej, jedno z największych i najnowocześniejszych w Polsce, przyjmujących pacjentów po ciężkich zabiegach kardiologicznych. Do dyspozycji pacjentów przygotowano między innymi 120 łóżek, sale zabiegowe i gimnastyczne, pięciołóżkowy oddział intensywnej opieki medycznej.

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej w Rymanowie-Zdroju
Otwarcie Podkarpackiego Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej w Rymanowie-Zdroju (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W Przedszkolu Miejskim nr 1, wchodzącym w skład Miejskiego Zespołu Szkół nr 7, zorganizowany został IX już konkurs recytatorki. Odbywał się pod hasłem "Śmieszne wierszyki mówią przedszkolaki". Wiersze recytowało 30 przedszkolaków. Ich umiejętności oceniała trzyosobowa komisja: Barbara Woźniak, Krystyna Węgrzyn i Adam Moskal. Konkurs przygotowały Agata Czekaj i Anna Betlej.

Konkurs recytatorski w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Krośnie
Konkurs recytatorski w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2017


Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie wspólnie z kołami gospodyń wiejskich w Sieniawie i Głębokiem zorganizowali paradę palm wielkanocnych. Spotkaniu przedwielkanocnemu, które odbyło w hali sportowej w Sieniawie, towarzyszył konkurs na najpiękniejszą palmę. Program artystyczny "Malowane święta" przygotowany został przez Zespół Szkół Publicznych w Sieniawie.

Parada palm wielkanocnych w Sieniawie 1
Parada palm wielkanocnych w Sieniawie (Galeria 1, kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Parada palm wielkanocnych w Sieniawie 2
Parada palm wielkanocnych w Sieniawie (Galeria 2, kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W 77. rocznicę zbrodni katyńskiej i 7. rocznicę tragedii smoleńskiej Powiat Krośnieński zorganizował, jak co roku, obchody rocznicowe. Dla upamiętnienia tych ważnych rocznic kompania honorowa V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oddała salwę honorową. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze w hołdzie pomordowanym i tragicznie zmarłym.

Uroczystości rocznicowe przez Starostwem Powiatowym w Krośnie
Uroczystości rocznicowe przez Starostwem Powiatowym w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Tłumy wiernych z Korczyny i okolic wzięły udział w wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej, która wyruszyła z centrum Korczyny do kościoła filialnego pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara na Podzamczu. Po drodze były rozważane kolejne stacje Drogi Krzyżowej.

Droga krzyżowa z Korczyny na Podzamcze
Droga krzyżowa z Korczyny na Podzamcze (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W Wielką Sobotą na krośnieńskim rynku odbyło się tradycyjne święcenie pokarmów, na które zaprosili prezydent Krosna Piotr Przytocki oraz Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Modlitwę poprowadził ks. Andrzej Chmura, proboszcz parafii farnej a koszyki wielkanocne poświęcił o. Krzysztof Janas, proboszcz i gwardian oo. Franciszkanów. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich ciepły posiłek.

Święcenie pokarmów na krośnieńskim rynku 1
Święcenie pokarmów na krośnieńskim rynku (Galeria 1, kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Święcenie pokarmów na krośnieńskim rynku 2
Święcenie pokarmów na krośnieńskim rynku (Galeria 2, kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Nowoczesną pracownię fotograficzną otwarto w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie. Otwarcie zbiegło się z doposażeniem pracowni w nowy sprzęt fotograficzny, oświetleniowy i drukujący, którego zakup został sfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach projektu "Kształcenie zawodowe szansą rozwoju". Zakupiono między innymi: lustrzankę cyfrową z obiektywami, wizualizer, zewnętrzne lampy błyskowe i lampę studyjną z akcesoriami modyfikującymi światło, tła fotograficzne z elektronicznym sterowaniem, akcesoria do zdalnego wyzwalania lamp i aparatów, żuraw oświetleniowy, drukujące urządzenia wielofunkcyjne oraz drobne akcesoria niezbędne do prowadzenia procesu dydaktycznego.

Otwarcie nowoczesnej pracowni fotograficznej w ZSKU w Krośnie
Otwarcie nowoczesnej pracowni fotograficznej w ZSKU w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


22 kwietnia Koło Gospodyń Wiejskich w Krościenku Wyżnym świętowało jubileusz 80-lecia działalności. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w intencji zmarłych i żyjących członkiń KGW, którą odprawił proboszcz, ks. Wiesław Kałamarz. Po jej zakończeniu na budynku izby muzealnej odsłonięta została tablica pamiątkowa z wdzięczności dla pań, które w 1993 roku utworzyły tę placówkę. Dalsza część odbyła się w domu ludowym. Nie zabrakło gratulacji, kwiatów, prezentów, okolicznościowego tortu i toastu.

ubileusz 80-lecia KGW w Krościenku Wyżnym
Jubileusz 80-lecia KGW w Krościenku Wyżnym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W Przedszkolu Miejskim nr 11 w Krośnie zaprezentowano spektakl słowno-muzyczny "Ekokapturek" w wykonaniu 5- i 6-latków. Zajęcia ekologiczne przygotowano w ramach przedszkolnego programu profilaktyki "Czyste powietrze wokół nas".

Spektakl Ekokapturek w PM nr 11 w Krośnie
Spektakl "Ekokapturek" w PM nr 11 w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.