Ciężka praca, zaangażowanie i profesjonalizm w działaniu zostały docenione. OSP w Łączkach Jagiellońskich już oficjalnie włączona do Krajowego System Ratowniczo-Gaśniczego. Uroczyste przekazanie potwierdzającej to decyzji odbyło się w sobotę 2 kwietnia.
Po wielu miesiącach starań Ochotnicza Straż Pożarna z Łączek Jagiellońskich została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To trzecia jednostka z gminy Wojaszówka, po Odrzykoniu i Bratkówce, która dołączyła do elity wśród strażaków-ochotników w kraju.

Powstały w 1995 r. Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy ma na celu ujednolicenie działań ratowniczych podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych wspólnie przez zawodową i ochotniczą straż pożarną. Jednostki aspirujące do włączenia do systemu muszą spełnić szereg wymagań, m.in. posiadać odpowiedni sprzęt, wyszkolonych druhów i skuteczne systemy łączności i alarmowania.

Aktualnie spośród 94 jednostek z terenu Krosna i powiatu tylko 22 funkcjonują w KSRG. W Polsce takich jednostek jest blisko 4800 i dysponują one ponad 11 tys. samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

Przemarsz do domu ludowego w Łączkach Jagiellońskich

Sobotnia (2.04) uroczystość w Łączkach Jagiellońskich, podczas której nastąpiło przekazanie decyzji potwierdzającej włączenie do KSRG, poprzedzona została mszą świętą. Nabożeństwu przewodniczył ks. Janusz Bury a oprawę muzyczną zarówno w kościele parafialnym, podczas przemarszu do Domu Ludowego, jak i w trakcie apelu zapewniła Orkiestra Dęta OSP Odrzykoń. Uroczysty apel poprowadził dh Paweł Gaj a dowódcą uroczystości był mł. bryg. Dariusz Gruszka, dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Krośnie.

Decyzję podpisaną przez Komendanta Głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka odebrał prezes OSP w Łączkach Jagiellońskich dh Witold Kołek.

- Włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem. Jest to dla nas duży sukces. Łączki Jagiellońskie to mała wieś, a mimo wszystko dysponujemy odpowiednim zapleczem sprzętowym i zasobami ludzkimi. Znalezienie się w tym gronie jest przede wszystkim zasługą strażaków, którzy poświęcili bardzo dużo własnego czasu na szkolenia i doskonalenie swoich umiejętności. To dzięki ich zaangażowaniu nasza remiza jest odpowiednio wyposażona. W tym miejscu chciałbym im za to podziękować - powiedział dh Witold Kołek.

Wręczenie odznak dla strażaków z Łączek Jagiellońskich

Uroczysty apel był też okazją do wręczenia druhom odznak "Za wysługę lat" nadanym przez prezydium zarządu gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wojaszówce. Odznaki otrzymali: Stanisław Grec (55 lat), Jan Wąchała (50 lat), Jerzy Such (50 lat), Zbigniew Guzek (50 lat), Kazimierz Żelazo (50 lat), Jan Obara (40 lat), Józef Zięba (40 lat), Mariusz Nabożny (35 lat), Krzysztof Wójcik (25 lat), Paweł Such (25 lat), Tymoteusz Herba (25 lat), Witold Kołek (20 lat), Bartosz Biskup (20 lat), Przemysław Frankowicz (20 lat), Waldemar Kołek (20 lat), Wojciech Radwański (20 lat) i Łukasz Wójcik (10 lat).

W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe i wielu zaproszonych gości. Strażakom z Łączek Jagiellońskich gratulował m.in. poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Zbigniew Nowak, Prezes Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie dh Józef Tucki, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Adam Skiba, Przewodniczący Rady Gminy Wojaszówka Józef Zięba i wójt gminy Sławomir Stefański.

- Dziś w małej miejscowości gminy Wojaszówka dzieją się wielkie rzeczy. To jest nie lada wysiłek, żeby w tak niewielkiej społeczności dojść do poziomu krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Łączki Jagiellońskie liczyły na dzień 31 grudnia 2021 roku 328 mieszkańców, z czego blisko 50 należy do straży pożarnej. Jestem dumny jako wójt i jednocześnie prezes zarządu oddziału gminnego, że mam tak dzielnych strażaków. Mogę zapewnić, że nie jest to ostatnia jednostka, jaka wstępuje do tego systemu. Nie szczędzimy na doposażenie strażaków, którzy na co dzień poświęcają swoje życie i podporządkowują swoje życie, aby pomagać drugiemu człowiekowi. Jesteście wolontariuszami pokoju i spokoju w naszej małej ojczyźnie - powiedział Sławomir Stefański.

Przekazanie podziekowań dla uczestników uroczystości w Łączkach Jagiellońskich

OSP Łączki Jagiellońskie liczy 42 druhów, z tego 23 strażaków uprawionych jest do udziału w działaniach ratowniczych. Aktualnie na wyposażeniu jednostki znajdują się dwa samochody: średni samochód na podwoziu mercedesa 1124 oraz lekki mercedes sprinter z napędem 4x4. Za datę powstania jednostki przyjmuje się rok 1890, kiedy to w Łączkach Jagiellońskich powstało kółko rolnicze i w tym samym czasie powołana została do życia straż ogniowa.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z sobotniej uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.