W sobotę 9 kwietnia w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu pt. "Dukla - Svidnik 360o".
Celem spotkania było otwarcie ścieżki historyczno-przyrodniczej "Po Dukli", która powstała podczas realizacji projektu. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wirtualną rzeczywistość Dukla - Svidnik 360o, tj. interaktywną prezentację, w której zobaczyć można atrakcje, ciekawe miejsca, muzea od Dukli do Svidnika na Słowacji z wykorzystaniem aplikacji WEB i offline stworzoną na bazie panoram sferycznych z drona.

Interaktywna prezentacja działa na płaszczyznach: w internecie pod wskazanym adresem www.360.dukla.pl i w goglach VR, poprzez stworzenie aplikacji (offline) i zainstalowaniu jej na goglach, wykorzystywanych jako osobne urządzenie.

Krystyna Boczar-Różewicz

W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Michał Szopa, dyrektor Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek, primatorka Mesta Svidnik Marcela Ivančová, Kristina Tchirova - PR i menadżer Mesta Svidnik, Viera Dercova - pracownik Urzędu Miejskiego w Svidniku, Martina Lazengowa - pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Svidniku, dyrektor Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidniku Jaroslav Džoganík, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Krośnie Monika Subik, radni Rady Miejskiej w Dukli, dyrektorzy szkół gminy Dukla, przewodnicy turystyczni, mieszkańcy miasta i gminy Dukla.

W programie spotkania była również prezentacja całego projektu, wirtualnej rzeczywistości Dukla - Svidnik 360o i przejście fragmentu ścieżki "Po Dukli". Ten ostatni punkt programu ze względu na warunki atmosferyczne nie został zrealizowany.

W ramach projektu została wykonana ścieżka "Po Dukli", składająca się z 16 przystanków o długości 13,5 km, administracyjnie obejmująca Duklę, Zboiska, Cergowa i Jasionkę. Nazwy kolejnych przystanków:
1. Transgraniczna Informacja Turystyczna w Dukli - Budka Nietelefoniczna
2. Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Dukli
3. Budynki: Sąd grodzki - Budynek Poczty - Dom pod lipami
4. Klasztor OO. Bernardynów w Dukli
5. Cmentarze wojenne w Dukli
6. Cmentarz komunalny w Dukli
7. Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych
8. Aleja akacjowa
9. Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli
10. Dąb szypułkowy w Cergowej
11. Wieża widokowa na górze Cergowej
12. Ruiny synagogi w Dukli
13. Komora celna w Dukli
14. Średniowieczna zabudowa rynku w Dukli
15. Cmentarze żydowskie w Dukli
16. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli

Uczestnicy spotkania

Ścieżka rozpoczyna się przy Transgranicznej Informacji Turystycznej, na dworcu autobusowym, gdzie zainstalowana została Budka Nietelefoniczna, przewodnik - podpowiadacz. Wykonano 5 tablic informacyjnych o wymiarach 200 x 150 cm, w tym jedną dwustronną, 9 tablic informacyjnych o wymiarach 150 x 100 cm, jedną tablicę informacyjną 60 x 75 cm. Każdy przystanek został wyposażony w tabliczki z QR codem, z którego za pomocą smartfona można ściągnąć dane miejsce w wirtualnej rzeczywistości. Przystanek wieża widokowa na górze Cergowej został wyposażony w lunetę panoramiczną, zainstalowaną na górnej platformie a przy wieży postawiono stół i dwie ławy z drewna.

Na przystanku MOSiR Dukla powstała wypożyczalnia rowerów z 8 rowerami górskimi i dwoma elektrycznymi, punkt małej elektromobilności, gdzie można naładować rower, komórkę laptop i stacje naprawy rowerów. Przygotowano i wydrukowano 2 tys. egzemplarzy foldera promującego ścieżkę "Po Dukli". Celem projektu było uatrakcyjnienie transgranicznego szlaku rowerowego "Beskidzkie Muzea", mającego kształt petli o długości 321 km, na odcinku Dukla - Svidnik.

Przekazanie gogli VR

Na spotkaniu w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli burmistrz Dukli i primatorka Svidnika przekazali gogle do: dukielskiego muzeum na ręce dyrektora Waldemara Półchłopka i do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej na ręce przewodniczącego Rady Towarzystwa Muzealnego Bohdana Gocza. Spotkanie zakończyło się skromnym poczęstunkiem uczestników spotkania.
Projekt Dukla - Svidnik 360o był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Interreg VA Polska - Słowacja 2014 - 2020. Wartość całego projektu to 283 665,61 zł, w tym 76,49% z EFRR, 5% z budżetu państwa i 18,51% z budżetu Gminy Dukla.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.