8 kwietnia teren gminy Korczyna stał się polem bitwy - bitwy o porządek, czystość i środowisko naturalne. Walka była nierówna - po jednej stronie stanęli mieszkańcy wszystkich miejscowości, po drugiej zaś - wandale, zaśmiecający przestrzeń parków, skwerów, przydrożnych rowów, chodników i ulic.
Jak co roku odchodząca zima zostawiła po sobie niechciane "prezenty" w postaci wychodzących spod śniegu odpadków, śmieci, opon i bezpańskich sprzętów AGD pozostawionych w najróżniejszych miejscach. Niestety, wszędzie występują problemy z powstawaniem nielegalnych wysypisk śmieci - dlatego też Urząd Gminy w Korczynie poprosił o pomoc mieszkańców wszystkich sołectw.

W teren wyruszyły ekipy porządkowe, wyposażone przez gminę Korczyna w worki i rękawiczki. Do wczesnych godzin popołudniowych miejscowości sprzątane były przez uczniów szkół podstawowych. Dzieci aktywnie włączyły się do udziału w wydarzeniu, znajdując w nim nie tylko odskocznie od codziennych zajęć w szkolnej ławie, ale też ważną lekcję na temat środowiska, w którym przyszło nam żyć.

Sprzątanie gminy Korczyna

O godzinie 16:00 rozpoczęła się druga część akcji - wtedy to do porządków przystąpili wszyscy chętni. Zorganizowane zostało kilka "grup operacyjnych" - pięć w Korczynie, po jednej w każdej z miejscowości gminy. W ich skład weszli radni Rady Gminy Korczyna, sołtysi, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, członkowie klubów sportowych, pracownicy Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych, świetlica środowiskowa w Komborni. Łącznie, w popołudniowe działania włączyło się ponad stu mieszkańców gminy.

Zgromadzone w punktach zbiórki śmieci już w piątkowy wieczór zostały zabrane przez pracownika Sekcji Obsługi Gminy Korczyna oraz radnego Grzegorza Samborskiego.

Sprzątanie gminy Korczyna

Wójt Gminy Korczyna Jan Zych wraz z zastępcą Katarzyną Urbanek serdecznie dziękują wszystkim biorącym udział w wydarzeniu wolontariuszom. Bez pomocy ludzi dobrej woli, którzy znaleźli czas na wspólne porządkowanie miejscowości akcja nie przyniosłaby takich efektów. Tylko dzięki życzliwości i osobistemu zaangażowaniu radnych Rady Gminy, sołtysów, strażaków i członków klubów sportowych, a także ogromnemu wsparciu udzielonemu przez dyrektorów szkół podstawowych, opiekunów i wychowawców, młodzież szkolną oraz mieszkańców gminy Korczyna udało się zebrać tony śmieci. Mamy nadzieję, że zorganizowane przez Gminę wydarzenie otworzy oczy na problem zaśmiecenia naszego środowiska i przyczyni się do zwiększenia świadomości społeczeństwa lokalnego w temacie ochrony przyrody.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.