23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Krośnieńska Biblioteka Publiczna przygotowała spotkania z autorami i twórcami promujące książki i czytanie.
Dzień Książki i Praw Autorskich w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się spotkaniem dla dzieci i młodzieży z Ewą Nowak, z zawodu pedagogiem terapeutą, a z zamiłowania pisarką. W 2002 roku powstała jej pierwsza powieść "Wszystko tylko nie mięta", która zapoczątkowała serię "Miętową". W swoim dorobku pisarka ma ponad trzydzieści tytułów książek. W powieściach porusza tematy bliskie młodemu czytelnikowi: trudne wybory, pokonywanie własnych słabości, konieczność świadomego podejmowania walki o to, na czym człowiekowi najbardziej zależy, naturalne trudności w odróżnieniu dobra i zła. Ewa Nowak usiłuje podpowiedzieć młodym, jak radzić sobie w relacjach z rodzicami i rówieśnikami, zwłaszcza wskazując na nadrzędne wartości, którymi powinni się kierować - jak uczciwość, szczerość, przyjaźń, miłość i szacunek dla innych i samego siebie.

Spotkania odbędą się 21 kwietnia (czwartek) o godz. 9.00 w Oddziale dla Dzieci KBP przy ul. Wojska Polskiego 41 oraz o godz. 11.00 w Filii nr 4 (ul. Krakowska 124).

Plakat spotkania 21 kwietnia

Dzień później, 22 kwietnia br. (piątek) o godz. 17.00 w Czytelni Gł. Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 41 odbędzie się spotkanie z pisarką, wydawczynią Moniką Sznajderman. Z wykształcenia jest antropolożką kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.

Jest autorką książek "Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS", "Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej", "Błazen. Maski i metafory", "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna" oraz "Pusty las". Redaktorką kilku antologii esejów, m. in. Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem, Znikająca Europa (z Kathariną Raabe), Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (z Magdaleną Budzińską) i Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (z Magdaleną Kicińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Za książkę "Fałszerze pieprzu" uhonorowana Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Została również wyróżniona przez Kapitułę i Dyrekcję Fundacji im. Jerzego Bonieckiego - Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa, a także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Nike, nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureatka nagrody "Portrety 2019" przyznawanej przez Miesięcznik "Kraków" za książkę "Pusty las". Książka ta znalazła się również w finale Nagrody Literackiej Nike. W 2020 roku została laureatką Nagrody im. Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego. Urodziła się w Warszawie, od ponad trzydziestu lat mieszka w Beskidzie Niskim.
Po spotkaniu będzie można kupić książki Autorki z autografem!

Plakat spotkania 22 kwietnia

W jakiej formie wątki i motywy o genealogii romantycznej możemy znaleźć we współczesnej literaturze polskiej? Próbą odpowiedzi na to pytanie będzie wykład dr hab. Magdaleny Rabizo-Birek pn. "Formy obecności romantyzmu w polskiej literaturze współczesnej", który odbędzie się 25 kwietnia br. o godz. 11.00 w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Dr hab. Magdalena Rabizo-Birek, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 1989 pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UR. Jest autorką dwóch monografii: "Między mitem a historią. Twórczość literacka Włodzimierza Odojewskiego" i "Romantyczni i nowocześni. Formy obecności romantyzmu w polskiej literaturze współczesnej", autorką książek z krytyki sztuki, około stu artykułów naukowych, wielu tekstów krytycznych, redaktorką i współredaktorką monografii zbiorowych (m.in. pierwszych monografii o pisarstwie Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka i Tomasza Różyckiego), sześciu tomów prac z dziedziny krytyki sztuki oraz redaktorką tomów poezji, prozy i esejów. M. Rabizo-Birek jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN.

Plakat spotkania 25 kwietnia

Warto wiedzieć, że 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Wszystkie trzy spotkania zostały zorganizowane w ramach projektu "W książce jest moc!" z Programu Ministra Kultura i Dziedzictwa Narodowego "Partnerstwo dla książki".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.