1 marca w Iwoniczu odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia po 1945 roku, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczących walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 1 marca w Iwoniczu od Mszy Św. sprawowanej w kościele pw. Wszystkich Świętych o godz. 11:00. Okolicznościowe kazanie wygłosi ks. dziekan Kazimierz Giera.

Po uroczystej Eucharystii, około godz. 12:00 na placu przykościelnym uformowany zostanie pochód, na czele którego stanie Gminna Orkiestra Dęta z Iwonicza. Biało-czerwony Marsz Pamięci w hołdzie Niezłomnym Bohaterom przejdzie drogą powiatową do sali Domu Ludowego. Tam ze swoim programem artystycznym wystąpią uczniowie Zespołu Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Iwoniczu. Po występie młodzieży wykład na temat podziemia niepodległościowego w Polsce wygłosi Poseł na Sejm RP, Piotr Babinetz (historyk).

- Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości będzie można zwiedzić wystawę poświęconą pamięci rotmistrza Pileckiego. Wszyscy uczestnicy otrzymają biało-czerwone chorągiewki, ale zachęcam do zabrania ze sobą własnych flag narodowych, z którymi dumnie przejdziemy ulicami Iwonicza dając świadectwo wierności Bogu i Ojczyźnie - informuje Grzegorz Nieradka, organizator Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Iwoniczu.

Od 2011 roku, 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony corocznie. 1 marca jest dniem szczególnie symbolicznym, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.