Sukcesy uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie na XI Mistrzostwach Mechaników i XVIII Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej w Poznaniu.
W dniach 7-10 kwietnia w Poznaniu, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemia, odbyły się Targi Techniki Motoryzacyjnej. W ich trakcie odbyły się dwa finały konkursów ogólnopolskich dla młodzieży szkół mechanicznych i samochodowych:
- XI Mistrzostwa Mechaników
- XXVIII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej.

Grupa V8 Team z Bydgoszczy zorganizowała 7 kwietnia XI Mistrzostwa Mechaników w kategorii Młody Mechanik. Nie zabrakło w nich uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się 33 drużyny spośród 3400 startujących w półfinałach, w tym trzy dwuosobowe drużyny z krośnieńskiego "Mechanika".

W zmaganiach brana jest pod uwagę nie tylko wiedza wynikająca z podstawy programowej dla technika pojazdów samochodowych i technika mechanika, ale przede wszystkim kluczowe umiejętności i wiedza przydatne w firmach nowoczesnych technologii. Eliminacje są tak skonstruowane, że najlepsi uczniowie muszą pokazać nie tylko wysoki poziom wiedzy i umiejętności, ale wszystko to, co jest kluczowe w zakresie kompetencji na rynku motoryzacyjnym i mechanicznym.

Uczniowie Mechanika na mistrzostwach

W serwisie BMW uczestnicy zmagań musieli zareagować na sytuacje, które mogą zaistnieć w rzeczywistości. Trzeba było podejmować właściwe decyzje jako pracownik biura obsługi klienta. Inne zadania to diagnostyka czujników TPMS (sprawdzenie czujników ciśnienia powietrza w ogumieniu) czy diagnostyka magistrali CAN z użyciem oscyloskopu. Konkurencje zorganizowana przez Orlen Platinum związane były z omówieniem płynów chłodzących (zasady mieszania, rodzaje, właściwości itp.), zasadą działania mechanizmu różnicowego oraz na rozróżnieniu olejów, a szczególnie do samochodów osobowych z silnikiem diesla wyposażonym w filtr dpf. Firma Varta skupiła się na badaniu i sprawdzeniu sprawności akumulatora. Przedstawiciele firmy Chabin zorganizowali stanowisko, na którym należało zdiagnozować silnik z kosiarki do trawy i wymienić sondę lambda generującą błędy w pamięci sterownika. Zadanie od firmy Neo Tools polegało na wymianie wtryskiwacza common rail w silniku v6 Mercedesa oraz omówieniu sposobu jego wymiany. Jak zwykle przedstawiciele zakładów Filtron oparli się na swoich produktach i prosili o dopasowanie filtrów do odpowiednich zastosowań np. kabinowy, paliwa, oleju itp.

Kierowca wyścigowy Karol Duda zaproponował omówienie systemu dolotowego ITB w samochodzie rajdowym oraz określenie nazwy czujnika znajdującego się na ramieniu gałki do zmiany biegów w sekwencyjnej skrzyni biegów. Przyjęcie samochodu do warsztatu (wskazanie uszkodzeń karoserii) zaproponowała firma Neptis S.A. znana z dystrybucji aplikacji Yanosik. Integra zaproponowała przyjęcie nowego samochodu Porsche do warsztatu z pomocą systemu INTEGRA CAR.

Uczniowie Mechanika na mistrzostwach

W finałach XI Mistrzostw Mechaników drużyna ZSM Krosno w składzie: Michał Gacek i Kacper Krępulec zajęła ostatecznie 2. miejsce zespołowo a Kacper Krępulec okazał się być indywidualnie najlepszym Młodym Mechanikiem. Kacper został też wyróżniony przez Jakuba Przygońskiego - reprezentanta Polski w wyścigach motocyklowych i samochodowych m.in. w rajdzie Paryż - Dakar, zaproszeniem na miesięczny staż z Kubą i jego teamem.

Nie był to koniec sukcesów uczniów naszej szkoły. 8 kwietnia odbył się XXVIII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej. Do półfinału zakwalifikowało się około 430 uczniów z całej Polski. W finale mogło wziąć udział tylko 5 uczniów technikum i 5 uczniów branżowej szkoły I stopnia.

Zadania półfinałowe rozgrywane były w sali, gdzie uczniowie za pomocą specjalnych pilotów odpowiadali na zadawane pytania w kilku kategoriach: diagnostyka czujników i elementów wykonawczych z wykorzystaniem pomiarów oscyloskopowych; oleje silnikowe; diagnostyka elementów elektronicznych i mechatronicznych samochodów; silniki spalinowe; diagnostyka samochodowa; klimatyzacja.

Kacper Krępulec

Już na półmetku okazało się, że Kacper Krępulec w kategorii Technikum uplasował się po testach na 1. miejscu, wyprzedzając o ułamki punktu pozostałych 4 uczniów. Dopiero finał wyłonił zwycięzcę i pokazał wielką klasę reprezentanta ZSM w Krośnie. Kacper Krępulec zdobył pierwsze miejsce indywidualnie. Kacper zdeklasował swoich konkurentów, wyprzedając ich aż o 9 punktów.

Opiekunami drużyny byli Piotr Boś i Roman Szajna.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.