W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Ewą Nowak, autorką powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży.
W czwartek (21 kwietnia) w czytelni Oddziału dla Dzieci oraz w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyły się spotkania autorskie z Ewą Nowak - autorką powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krośnie i ze Szkół Podstawowych w Szczepańcowej i Bóbrce oraz dwie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie.

Niezwykle spontaniczna, energiczna i bezpośrednia autorka już na początku zyskała sympatię uczestników spotkań. W nieszablonowy sposób przedstawiała swoje książki, nie tyle zagłębiając się w ich fabułę i sylwetki bohaterów co pokazując, jak dzięki książkom można pokonać własne słabości bądź uwidocznić swoje dobre cechy. Przekonywała, że książki są sposobem na dobre spędzanie czasu, a także w jaki sposób uczą postrzegać świat, innych ludzi i jak dzięki nim można poznać samego siebie.

Przede wszystkim jednak Ewa Nowak opowiadała o tym, czym jest dla niej pisanie i jak ona traktuje pisarstwo nazywając je "szmerem strumieni" - wymyślaniem historii. Opowiadała, że lubi historie, które przychodzą do niej w okruchach, a ona skleja je w całość. Podkreśliła, że szczególnie ważne w pracy autora książek jest to, aby pisząc je móc jednocześnie tym pisaniem się bawić, robić to dla przyjemności, dla zabawy. Wówczas książka jest dobra.

spotkanie w bibliotece

Jeżeli znajdzie się choć jedną ciekawą rzecz, jest się świadkiem jakiejś sytuacji czy rozmowy, należy je wyłapywać i o nich pisać. Bo bardzo często takie zupełnie przypadkowe zdarzenia - jedne zabawne, inne mniej, według autorki "nakręcają" książki i tworzą fabułę.

Prezentując tytuły swoich książek Ewa Nowak odniosła się do podstawowych wartości jakimi są: tolerancja, miłość, akceptacja. Jak niezwykle istotne jest pielęgnowanie swoich zdolności, talentów, zwalczanie lenistwa i otaczanie się osobami, które nie pozwolą nam stać w miejscu ale będą popychały w stronę dobrych nawyków i dobrych praktyk.

Na pytanie dotyczące tego jaki był powód, że Ewa Nowak zaczęła pisać książki, autorka odpowiedziała, że zawsze miała w sobie dręczącą potrzebę opowiadania tego o czym przeczytała. Istotny jest tu fakt, że zaczęła czytać dopiero w wieku dziesięciu lat, a pierwszą książkę napisała w wieku trzydziestu trzech lat. Dziś ma ich na swoim koncie 67.
Spotkania odbyły się w ramach projektu "W książce jest moc!" z Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Partnerstwo dla książki".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.