W tym roku mija 10 lat od chwili, gdy Centrum Dziedzictwa Szkła rozpoczęło działalność, wzbogacając mapę kulturalną Krosna.
Uroczystą inaugurację poprzedziła symboliczna lokacja Krosna Miasta Szkła, a Krosno zostało unikatowym w skali kraju miastem tematycznym. Szkło jest tu obecne zarówno w Centrum Dziedzictwa Szkła, jak również w przestrzeni miejskiej, gdzie poza hutą szkła, znajdują się szklane instalacje i rzeźby.

Idea powstania Centrum została zrealizowana dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób, w tym władz samorządowych, przy finansowym wsparciu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działania 6.4 "Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym".

Szkło, które od dziesięcioleci jest znakiem rozpoznawczym miasta i dumą jego mieszkańców, stało się obiektem szczególnej ochrony i promocji.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to nowoczesne, interaktywne muzeum, które w bardzo atrakcyjnej formie prezentuje zwiedzającym szklane dziedzictwo Krosna, regionu i Polski. W ciągu dekady odwiedziło go już ponad 350 tysięcy osób.

W tym czasie zaprezentowano ponad 100 wystaw czasowych, w tym wystawy zbiorcze z krajowych kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych oraz tematyczne wystawy artystów polskich i zagranicznych, pracowni i studio (m.in. Czesława Zubera, "Trzy" prof. Kazimierza Pawlaka, Glass Studio Borowski, I edycji European Glass Festival, a także 3 wystawy z Derix Glass Studios - jednej z największych na świeci pracowni witrażu, współpracującej z największymi i najsłynniejszymi artystami świata). Każda z wystaw była sporym wydarzeniem, a wernisaże od lat gromadzą liczną publiczność. Kolejne, które są w planie, jak wierzymy, spotkają się z tak samo życzliwym przyjęciem.

Dzięki nowatorskiemu podejściu do zagadnienia ekspozycji muzealnej i ambitnemu programowi wystawienniczemu CDS zdobyło szereg nagród krajowych (m.in. Najlepszy Produkt Turystyczny oraz "7 nowych cudów Polski") i wyróżnień. Wystawy objęli honorowym patronatem Prezydent RP, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Krosna.

Audycje i teksty o CDS były emitowane w najpopularniejszych i opiniotwórczych mediach, na miejscowych portalach internetowych i w regionalnych stacjach radiowych oraz telewizyjnych.

Poza podstawową działalnością Centrum Dziedzictwa Szkła włącza się w różnorodne kulturalne i społeczne inicjatywy (m.in. Karpackie Klimaty, Young Arts Festival, Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa i szereg innych). Organizuje również koncerty, spotkania i wydarzenia wykraczające poza świat sztuki szklanej.

Niezmiennie od dekady Centrum Dziedzictwa Szkła plasuje się w czołówce najpopularniejszych obiektów kulturalno-turystycznych. To zasługa wyjątkowej atmosfery i programu zwiedzania. Składają się na ten program pokazy ręcznego formowania szkła, jego zdobienia, warsztaty dla turystów, wreszcie wystawy stałe i czasowe. W budynku głównym zwiedzający mogą przyjrzeć się produkcji szkła i jego obróbce, czyli zdobieniu szklanych obiektów za pomocą różnorodnych technik. Ręczna produkcja szkła ma w sobie urok widowiska, stąd obserwacji towarzyszą silne emocje. Dodatkowo zwiedzający mogą sami spróbować pracy ze szklaną materią - wydmuchać, przy pomocy piszczeli, szklaną bańkę lub wybić stemplem szklany medal. Kolejne miejsca to warsztaty malarski, grawerski, kuglerski, palnikowy, fusingowy i witrażu, gdzie pracujący zdobnicy szkła na oczach gości kształtują i zdobią szklane przedmioty.

W Piwnicach Przedprożnych, wśród innych wystaw, można też obejrzeć kolekcję szklanych unikatów. To dzieła znanych artystów szkła, m.in. Stanisława, Pawła oraz Stanisława Jana Borowskich, Agnieszki Leśniak-Banasiak, Pati Dubiel, Jerzego i Mateusza Marajów, Kazimierza Pawlaka, Henryka i Rafała Ryszów, Beaty Stankiewicz-Szczerbik, Witolda Śliwińskiego, Marzeny Krzemińskiej-Baruch.

Tegoroczny jubileusz to dobry czas na podsumowanie dotychczasowych działań, ale też na snucie planów na kolejne 10 lat. - Liczymy na życzliwość mieszkańców Krosna i przyjezdnych turystów, dla wszystkich staramy się bowiem codziennie - mówi dr Hanna Wajda-Lawera, starszy kustosz CDS.

Program obchodów (14 maja 2022 r.):


  • 11:00 - 23:00 bezpłatne zwiedzanie budynku głównego i wystawy "Powstało w pracowniach CDS"

  • 13:00 - 18:00 animacje dla dzieci (foyer i taras)

  • 11:00 - 12:30 oraz 18:30 - 20:00 warsztaty "Mały projektant" (foyer)

  • 14:00 uroczyste otwarcie i powitanie gości

  • 14:30 - 17:00 koncerty zespołów muzycznych i wokalnych z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie (dziedziniec*)

  • od godz. 14:00 wybijanie okolicznościowych medali (piec na dziedzińcu)

  • 20:00 - 23:00 3D Mapping na malowidle

  • Promocja w sklepie! 10% zniżki na cały asortyment


* Koncerty tylko przy bezdeszczowej pogodzie

Plakat jubileuszu CDS Krosno

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.