Już 160 młodych Polaków wybrało na miejsce studiów Uniwersytet w Maastricht. Do malowniczego holenderskiego miasteczka przyciąga ich innowacyjna metoda nauczania, wielokulturowość, możliwość nauki w języku angielskim oraz orientacja na współpracę międzynarodową. Wśród nich jest również absolwentka liceum w Krośnie - Karolina Sterkowiec.

Z Krosna do Maastricht


Karolina przyjechała do Maastricht z Podkarpacia. Zawsze marzyła o studiach za granicą. Do złożenia aplikacji na Uniwersytet ostatecznie przekonała ją inna studentka tej uczelni– Polka, która przyjechała do liceum Karoliny w Krośnie z prezentacją oferty Uniwersytetu. Karolina, która jest słuchaczką I roku studiów licencjackich International Business podkreśla, że wszyscy na Uniwersytecie w Maastricht mają równy start. - W Maastricht nie ma „ostatnich rzędów”. Studenci podczas wykładu siedzą przy okrągłym stole, co zobowiązuje do aktywnego udziału dyskusji. Zawsze trzeba być przygotowanym i aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Jej zdaniem Uniwersytet w Maastricht daje również wiele możliwości rozwoju, a studenci chętnie wybierają uzupełniające fakultety, które doskonale dopełniają wybrany kierunek studiów - Uczelnia w Maastricht posiada bardzo ciekawą ofertę wykładów dodatkowych. Mimo, że nigdy wcześniej nie byłam prymuską to z przyjemnością biorę udział w nieobowiązkowych zajęciach. W Maastricht nie da się nie uczyć - przyznaje Karolina.

Popularność uczelni wśród Polaków wciąż rośnie


Maastricht - stolica holenderskiej prowincji Limburgia - to obecnie jeden z bardziej znanych i popularnych na świecie ośrodków akademickich i kulturalnych. Na Uniwersytecie wiedzę zdobywa obecnie ponad 16 tysięcy studentów reprezentujących 108 narodowości (około 50% stanowią studenci spoza Holandii). Na stałe uczy się tu również już 160 studentów z Polski. Popularność uczelni rośnie z roku na rok przede wszystkim ze względu na innowacyjne i efektywne systemy nauczania. Opracowana przez tutejszą kadrę naukową metoda „problem based learning” (PBL), polegająca na aktywnym nauczaniu w oparciu o samodzielną analizę faktów oraz poszukiwanie rozwiązań poprzez dyskusję w małych grupach, jest wizytówką uczelni z Maastricht. Placówka nieustannie rozszerza ofertę programów prowadzonych w języku angielskim. Obecnie dotyczy to już większości kierunków na studiach II stopnia oraz wybranych I stopnia. Od bieżącego roku akademickiego dołączył do nich również kierunek „Psychologia” dla słuchaczy studiów licencjackich.

Rankingi potwierdzają wysoki poziom nauczania


Choć Uniwersytet w Maastricht jest jedną z najmłodszych uczelni na świcie, to jej poziom jest doceniany i potwierdzany w wielu światowych rankingach uczelni wyższych. „Times Higher Education under 50”, czyli lista 100 najlepszych uniwersytetów na świecie, których działalność nie przekracza 50 lat, w tym roku plasuje holenderską uczelnię na 6. miejscu. W najnowszej edycji rankingu „Times Higher Education (THE)”, opartym na 13 wskaźnikach z obszarów: edukacja, badania, transfer wiedzy czy umiędzynarodowienie, uczelnia zajęła 101 miejsce. Uniwersytet w Maastricht zajął 121 miejsce w prestiżowym rankingu najlepszych uczelni świata QS World University Rankings, a program „Medicine” wymieniany jest wśród 20 najlepszych w rankingu europejskich instytutów medycyny klinicznej. Niemieckie Centrum Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, na podstawie oceny takich obszarów jak ekonomia, ochrona zdrowia, nauki polityczne czy psychologia, wymienia holenderską uczelnię wśród najlepszych ośrodków naukowych w Europie. W aktualnym rankingu Financial Times „Master in Management 2014” program „International Business” znalazł się na 37 miejscu.1

Nauka w parze z zatrudnieniem


Dzięki wysokim standardom, nowoczesnym metodom nauczania oraz doradztwu zawodowemu, Uniwersytet w Maastricht wyróżnia również wysoki wskaźnik zatrudnienia wśród absolwentów. Do dyspozycji studentów na co dzień jest zespół specjalistów (coachów), których zadaniem jest udzielenie wsparcia w efektywnym wykorzystywaniu zdobywanej wiedzy.

Według raportu uniwersyteckiego “Centrum Badań Edukacji i Rynku Pracy” (ROA) osoby z dyplomem tej uczelni bardzo dobrze radzą sobie na międzynarodowym rynku pracy i są doceniane przez międzynarodowe korporacje oraz instytucje naukowe, kulturalne i społeczne. Według danych z 2013 roku aż 95% absolwentów Uniwersytetu otrzymało pełnopłatne oferty pracy, a w 79% przypadków wymagane wykształcenie związane było z wybranym kierunkiem studiów2.

Konkurencyjne stawki


Wysokość czesnego dla studentów międzynarodowych ustalana jest corocznie. W roku akademickim 2015/2016 czesne wynosi 1,951€ za rok tj. ok 8200 PLN oraz 1,331€ - czyli ok 5600 PLN dla studentów zaocznych, studentów programu licencjackiego i magisterskiego krajów UE poniżej 30 roku życia. Zdaniem wielu osób są to stawki konkurencyjne w stosunku do oferty innych europejskich uczelni.

O przyjęcie na Uniwersytet w Maastricht mogą starać się wszyscy chętni, którzy posiadają świadectwo dojrzałości oraz przedstawią zaświadczenie o stopniu znajomości języka angielskiego (TOEFL, IELTS, CPE lub CAE). Terminy składania podań o przyjęcie są różne w zależności od stopnia i kierunku studiów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.maastrichtuniversity.nl/bachelors oraz www.maastrichtuniversity.nl/masters.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.