W Krośnie i powiecie krośnieńskim
22 maja, 2022Wiadomości / Krosno

Rok 2007. Prezydent Krosna Piotr Przytocki wskoczył do basenu podczas otwarcia krytej pływalni przy ul. Wojska Polskiego
(fot. Andrzej Józefczyk)
Co wydarzyło się w Krośnie i powiecie krośnieńskim w maju 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny).
2002
Uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Krośnie między innymi na obiektach MOSiR zorganizowano IV Bieg Konstytucji oraz II Bieg Samorządowców.
W Rymanowie złożone zostały wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ofiar Systemów Totalitarnych. W trakcie części artystycznej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Króliku Polskim, Rymanowska Orkiestra Dęta oraz kapela ludowa "Rymanowianie". Degustację potraw regionalnych przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Milczy.


Kilkudziesięciu uczniów szkół ponadgimnazjalnych rywalizowało w finale wojewódzkim zawodów "Sprawni jak żołnierze". Zmagania odbyły na strzelnicy w Czarnorzekach. Wśród dziewcząt zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Krośnie w składzie: Anna Chomentowska, Paulina Jukubowicz, Magdalena Zygarowicz, opiekun Waldemar Stahl. W klasyfikacji zespołowej chłopców na drugim miejscu uplasował się Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych z Krosna, a indywidualnie zwyciężył uczeń tej szkoły Sebastian Wielobób.

W dniach 17-19 maja na krośnieńskim lotnisku odbyła się XX edycja Targów Euroregionalnych Kontakt. Swoja ofertę zaprezentowało ponad 100 wystawców. Organizatorem imprezy była firma "Tetrix".

Od maja do połowy czerwca odbywały się II Krośnieńskie Dni Rodziny. Z ciekawą inicjatywą wystąpił Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. ks. Szpetnara. 27 maja zorganizowana została w szkole prezentacja strojów wykonanych przez uczniów ZSP nr 2. Chętni mogli też wziąć udział w różnych konkursach. Zaprezentowała się także grupa tańca młodzieżowego.

Po raz czwarty Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. i Generali Zycie wspólnie z policją zorganizowali ogólnopolską akcję "Jabłko czy cytryna. Generalnie zwolnij". Dzieci wraz z nauczycielami oraz policjantami ruchu drogowego zatrzymywały do kontroli samochody i rozmawiały na temat bezpieczeństwa na drodze. Jeśli kontrolowany kierowca jechał zgodnie z przepisami, dzieci nagradzały go jabłkiem, laurką oraz wesołym wierszykiem. Jeśli jechał za szybko, otrzymywał cytrynę, która musiała być zjedzona przy najmniej w części na oczach dzieci. W Krośnie wspólne patrole były ustawione przy SP nr 10 i SP nr 6.


2007
Blisko 3 tysiące widzów zasiadło 4 maja na trybunach stadionu przy ul. Legionów w Krośnie na meczu Karpat z drużyną Rafineria Czarni 1910 Jasło. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2-0 po bramkach Ziobry z rzutu karnego i Zarzyki. Karpaty Krosno wystąpiły w składzie: Such - Gąsiorek, Ł. Śliwiński, A. Bożek, Włodarski, Ziobro (65 Płonka), D. Ruszała (63 Czaja), Balasa (86 Gębarowski), P. Ginalski (73 P. Ruszała), Płoucha, Zarzyka. Trener: Andrzej Biały.

Komenda Miejska PSP w Krośnie wspólnie z Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie zorganizowali krośnieńskie obchody Dnia Strażaka. Głównym punktem było wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych i korporacyjnych oraz awansów na wyższe stopnie. Brązową odznaką "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej" uhonorowani zostali mł. bryg. Jan Szmyd i st. ogn. Marek Guzik, a brązowym medalem "Za zasługi dla obronności kraju" mł. bryg. Krzysztof Korzec. Awans na stopień brygadiera otrzymał komendant miejski PSP Zbigniew Sieniawski, a na stopień kapitana Paweł Wilk.

12 maja oddana została do użytku kryta pływalnia przy ul. Wojska Polskiego, przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie. Wstęgę przecięli senator Stanisław Piotrowicz, prezydent Krosna Piotr Przytocki, zastępca prezydenta Bronisław Baran, prezes Zarządu spółki SKANSKA Roman Wieczorek. Obiekt poświęcił gwardian klasztoru oo. Kapucynów o. Mirosław Dudzis. Swoje umiejętności zaprezentowali mistrzowie pływania z Krosna Natalia Borek i Jakub Guzik oraz członkowie klubu "Wodnik" prowadzeni przez Wojciecha Borka.

Zwycięstwem 6-1 nad Gromem Sanoczek zainaugurowali mecze na własnym boisku w Desznie piłkarze C-klasowego Startu II Rymanów. Wyremontowany stadion poświęcił proboszcz parafii w Rymanowie-Zdroju, ks. Marek Zajdel.

Po raz trzeci w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki w Krośnie przedszkola miejskie nr 1 i nr 5, przy współpracy PWSZ i ZSP nr w Krośnie zorganizowały sportową olimpiadę integracyjną dla przedszkolaków "Przez ruch do zdrowia". W zmaganiach zwyciężyło PM nr 8, przed PM n4 5 i PM nr 3.

Mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak odbyła trening w nowej, krytej pływalni przy ul. Wojska Polskiego w Krośnie. Przeprowadziła też zajęcia z uczniami klasy III SP nr 14 z oddziałami integracyjnymi oraz uczniami Gimnazjum nr 3 w Krośnie. Mistrzyni towarzyszył jej trener Paweł Słomiński.

2012
W Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Krośnie odbyła się "Gala Matematyki" połączona z podsumowaniem V Krośnieńskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Najlepsi otrzymali nagrody, które wręczyli europoseł Tomasz Poręba, poseł Piotr Babinetz, zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran, dyrektor MZS nr 1 Krośnie Marlena Gierucka i wicedyrektor Bożena Cyran.

13 maja jubileusz 100-lecia istnienia świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Równem, gm. Dukla. Podczas uroczystości sztandar jednostki uhonorowany został Złotym Znakiem Związku. Odznaczenia otrzymali też strażacy ochotnicy oraz osoby zasłużone na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Między innymi Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał prezes OSP Wacław Sporniak. Strażacy z Równego otrzymali też lekki samochód gaśniczy renault trafic.

2017
1100 dzieci uczestniczyło w Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych "Kaczucha 2017", który odbył się 12 maja w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Była to już 29. edycja konkursu organizowanego przez Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Pomysłodawczynią przeglądu jest Danuta Kamińska.

Kapela "Zastawnych" z Brzostku, Żeński Zespół Śpiewaczy z Korczyny, cymbalista Witold Gierlicki z Tarnowca oraz skrzypaczka Aleksandra Cieślik z Korczyny zakwalifikowali się do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Eliminacje odbyły się podczas XXXIII KROPY w Korczynie. Prezentacje odbywały się na scenie przy Dworze Szeptyckich, a umiejętności oceniała trzyosobowa komisja: Jolanta Danak-Gajda (etnomuzykolog z Polskiego Radia Rzeszów), Czesław Drąg (etnograf z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie) oraz Sebastian Stachurski instruktor z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Zwycięstwem Przedszkola Miejskiego nr 1 w Krośnie zakończyła się 12. edycja sportowej olimpiady integracyjnej dla przedszkolaków "Przez ruch do zdrowia", która odbyła się na hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki w Krośnie. Na drugim miejscu uplasowało się Przedszkole Miejskie nr 2, a na trzecim PM nr 3.

Autor: /AJ/
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!