W Lubatowej odbyły się uroczystości pogrzebowe kpr. Jana Borka ps. "Jastrząb". Pogrzeb miał charakter państwowy.
Jan Borek ps. "Jastrząb", partyzant Armii Polskiej w Kraju, urodził się 16 grudnia 1924 r. w Lubatowej. Podczas okupacji niemieckiej przypuszczalnie współpracował z lokalnymi strukturami konspiracyjnymi. W 1944 r. rozpoczął służbę w 18. pułku piechoty 6. Dywizji Piechoty "ludowego" Wojska Polskiego. Początkowo stacjonował w Rzeszowie, następnie Przemyślu, po czym wraz z jednostką znalazł się na froncie. Uczestniczył w walkach z Niemcami, m.in. w zdobywaniu Kołobrzegu. W tym czasie jego ojciec Cyprian, który w 1939 r. walczył w szeregach batalionu ON "Krosno" i znalazł się w niewoli sowieckiej, został żołnierzem II Korpusu Polskiego i brał udział w walkach m.in. pod Monte Cassino. Po zakończeniu działań wojennych Jan Borek wraz ze swoją jednostką znalazł się w rejonie Krakowa. Zdezerterował 18 sierpnia 1946 r. i dołączył do oddziału partyzanckiego Armii Polskiej w Kraju krypt. "Churagan" (zapisywanego w ten sposób dla odróżnienia od innego oddziału noszącego tę samą nazwę), dowodzonego przez sierż. Jana Ziomkowskiego "Śmiałego" i działającego w górskich okolicach Beskidu Małego. W konspiracji działał pod pseudonimem "Jastrząb" i został awansowany - zapewne ze względu na doświadczenie wojenne - do stopnia kaprala. Uczestniczył w akcjach wymierzonych w żołnierzy WP, funkcjonariuszy MO, członków PPR i współpracowników komunistów. Partyzanci prowadzili także kolportaż ulotek i odezw o treści antykomunistycznej.

Pogrzeb Jana Borka

Zginął 24 października 1946 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku, od kuli wystrzelonej z broni kolegi. Ciężko ranny w głowę został przeniesiony do leżących w pobliżu obozowiska zabudowań przysiółka Sadyba (część miejscowości Targanice) na zboczach góry Leskowiec, gdzie wkrótce zmarł. Pochowany przez towarzyszy broni z honorami w leśnej mogile pod szczytem Leskowca.

Szczątki Jana Borka odnaleziono podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w lipcu 2019 roku.

Uczestnicy uroczystości Jana Borka

W niedzielnej (15.05) uroczystości pogrzebowej wzięła udział najbliższa rodzina kaprala, w tym bracia Stanisław i Władysław. Także liczne poczty sztandarowe, lokalne władze samorządowe i mieszkańcy Lubatowej.

Pogrzeb Jana Borka w Lubatowej

Pogrzeb miał charakter państwowy, uczestniczyli w nim udział m.in. wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka i Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Wartę honorową trzymali żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. Mieczysława Boruty-Spiechowicza z Rzeszowa. Oprawę muzyczną zapewniła Gminna Orkiestra Dęta z Iwonicza.

Rodzina Jana Borka

Podczas uroczystości wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka odczytała list wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. W imieniu władz samorządowych zmarłego pożegnał Burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj, w imieniu rodziny sołtys Lubatowej Maria Parylak. - Ten pogrzeb i ta dzisiejsza uroczystość to uhonorowanie wszystkich Lubatowian, którzy zginęli w walce o wolność i uhonorowanie całej patriotycznej postawy Lubatowian w czasie II wojny światowej - powiedziała sołtys.

Jan Borek spoczął na cmentarzu parafialnym w Lubatowej.

Zobacz zdjęcia z uroczystości pogrzebowej:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.