"Florentyna od kwiatów" zwyciężyła w V edycji ogólnopolskiej międzynarodowego Booktrailer Film Festival. Krótka, filmowa zapowiedź książki przygotowana została przez grupę filmową ViArt.
Booktrailer Film Festival jest przedsięwzięciem o charakterze edukacyjnym, promującym czytelnictwo wśród młodzieży. Grupa filmowa ViArt wystartowała w nim po raz pierwszy w roku ubiegłym i uzyskała tytuł finalisty za film "Extensa" na podstawie książki Jacka Dukaja o tym samym tytule. Za wybór i realizację projektu odpowiadał wtedy Jakub Wójcicki. Możliwość osiągnięcia więcej zmobilizowała członków grupy do wzięcia udziału w tegorocznej, piątej jubileuszowej edycji konkursu.

Tym razem odpowiedzialność za przygotowanie booktrailera wzięła na siebie Weronika Jurczyk, uczennica I Licem Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Zgodnie z regulaminem, krótki film promujący książkę, musiał zostać zgłoszony do konkursu przez szkołę, a opiekunem ze strony "Kopernika" została nauczycielka języka polskiego Agnieszka Lipińska.

Sukces grupy filmowej ViArt z Krosna
Weronika była odpowiedzialna za wybór książki, dopilnowanie wszystkich spraw zorganizowanych z produkcją booktrailera, za podział obowiązków. Napisała też, wspólnie z Nikodemem "Pikczersem" Wróblem z MZSP w Miejscu Piastowym, scenariusz. Za reżyserię odpowiadał Jakub Wójcicki oraz wspomniany Pikczers. Warto również zaznaczyć, że ważną funkcję kierownika planu pełnił Dominik Golowski z pomocą Jagody Saneckiej. Post-produkcją zajęli się Maciej Gdowik, Nikodem Pikczers i Jakub Stanisz, dzięki którym możemy podziwiać efektowny obraz.

- Wybrałam "Florentynę od kwiatów" Agnieszki Kuchmister, debiutancką powieść tej autorki. Bardzo mnie zainspirowała i chciałam ją koniecznie "zekranizować". Nie było to na pewno łatwe, bo akcja dzieje się na wsi na dużej przestrzeni czasowej. Rozpoczyna się w dwudziestoleciu międzywojennym, później jest okres II wojny światowej i lata po niej następujące - opowiada Weronika Jurczyk.

Booktrailer kręcony był między innymi w remontowanym domu na terenie gospodarstwa agroturystycznego państwa Marciszów w Korczynie na Podzamczu, dużo zewnętrznych sen kręcono w rejonie ul. Dolińskiej w Korczynie.

- Mieszkam tutaj, więc wiedziałam, gdzie pójść, by nagrać odpowiednie do naszego filmu sceny - mówi z uśmiechem Weronika.

Jedna ze scen była kręcona również w gminie Rymanów, dzięki uprzejmości pani Agnieszki Niemczyk.

Sukces grupy filmowej ViArt z Krosna
Mimo, iż booktrailer jest zaledwie półtoraminutową filmową zapowiedzią książki, to przygotowanie zajęło grupie ViaArt dwa miesiące, z tym, że cały pierwszy miesiąc był poświęcony na porządną pre-produkcję, a dwa tygodnie trwał montaż i kolorowanie filmu. Samo nagrywanie scen w terenie zajęło dwie soboty, od godzin porannych aż do późnej nocy.

Weronika Jurczyk podkreśla, że trudno było zorganizować wszystkich na jeden termin, ze względu na pracę i naukę, a także fakt, iż w projekcie wzięli udział ludzie z całego Podkarpacia. Tego oczywiście nie widać, ale jednocześnie na planie było i ponad 20 osób w jednym czasie.

- Może się wydawać, że półtorej minuty filmu można zrobić szybko i łatwo. W praktyce jest jednak inaczej. Nakręconego materiału mamy dużo więcej, ale wszystkiego nie udało się zmieścić w półtora minutowym filmie. Nie da się też na pewno dostrzec ogromu pracy, jaki włożyli wszyscy na planie, nawet ci, których widać było ostatecznie przez kilka sekund, a także, a może przede wszystkim ci, którzy stoją za kamerą, lampą czy rejestratorem dźwięku. Nie można zapomnieć, że to dzięki zaangażowaniu całej grupy, przyjaciół i życzliwych ludzi, którzy służyli nam pomocą, booktrailer ostatecznie osiągnął taki sukces. Być może uda się kiedyś zmontować krótki film, w którym znalazłyby się nagrane sceny, a których nie udało się wykorzystać w booktrailerze oraz backstage, który pokazuje rzeczywistość "od kuchni"- podkreśla Weronika.

Sukces grupy filmowej ViArt z Krosna
Jak się okazało booktrailer "Florentyna od kwiatów" przygotowany przez grupę ViArt zwyciężył w V edycji ogólnopolskiej konkursu Booktrailer Film Festival, a także otrzymał nagrodę European Teachers and Students' Award w XV edycji międzynarodowej.

- Wiadomość o zwycięstwie dla całej grupy i osób związanych z produkcją była ogromnym zaskoczeniem. Tak się złożyło, że był to dzień moich urodzin, więc wspominam to jako coś niesamowitego. Zwycięstwo dało przepustkę do międzynarodowych zmagań, gdzie również otrzymaliśmy jedną z nagród. Jednak myślę, że najbardziej cenna jest dla nas reakcja autorki książki. Była bardzo szczęśliwa i wszędzie promuje przygotowany przez nas booktrailer. W tym samym czasie, kiedy publikowaliśmy wyniki, ona wydawała drugą część - "Nadzieję od zwierząt", więc, jak się okazało, miała wyjątkową, niespodziewaną promocję - mówi Weronika Jurczyk."Florentyna od kwiatów" Agnieszka Kuchmister


Scenariusz: Nikodem Wróbel, Weronika Jurczyk
Reżyseria: Nikodem Wróbel, Jakub Wójcicki
Zdjęcia: Nikodem Wróbel, Jakub Wójcicki
Dźwięk: Michał Wilk, Krystian Winnicki
Kierownictwo planu: Dominik Golowski, Jagoda Sanecka
Kierownik produkcji: Weronika Jurczyk
Montaż i VFX: Nikodem Wróbel, Maciej Gdowik
Korekta barwna: Jakub Stanisz
Muzyka i SFX: Mottion Array, Artlist

Wystąpili (chronologicznie): Kasia Wójtowicz, Nikodem Wróbel, Wiktoria Bogacz, Jakub Wójcicki, Gabriela Kościelniak, Jakub Jurczyk, Krystian Winnicki, Bartosz Dylewski, Dominik Golowski, Maja Niemczycka, Wiktoria Kołtun, Weronika Jurczyk, Joanna Wójtowicz

Podziękowania za pomoc w realizacji projektu: Gospodarstwo Agroturystyczne Państwa Marciszów w Korczynie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Państwo Jurczyk, Pani Agnieszka Niemczyk

Autorem fotorelacji z nagrywania booktrailera jest Artur Michelis, fotograf i kreator mody różnej, który organizuje na terenie Krosna liczne inicjatywy m.in. Wieszakową Wymianę Ubrań i pokazy mody.

Grupa filmowa ViArt, działająca na Podkarpaciu już od paru dobrych lat zrzesza pasjonatów kinematografii i sztuki filmowej. W ich dorobku artystycznym znaleźć można różnorodne produkcje: krótkometrażowe filmy fabularne, spoty, reklamy i teledysk. W najbliższym czasie zamierzają zorganizować drugą edycję Krosno VisualArt Festival, na który ruszył już nabór filmów.

Wszelkie informacje o grupie filmowej ViArt oraz wspomnianej inicjatywie odnaleźć można na ich mediach społecznościowych: Facebooku https://www.facebook.com/Grupa.Filmowa.ViArt
oraz Instagramie https://www.instagram.com/viart_gf

Wszystkie filmy ViArtu można obejrzeć na ich kanale na platformie Youtube https://www.youtube.com/c/ViArt_gf

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.