Od 16 maja obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zastąpił on obowiązujący w naszym kraju od 20 marca 2020 roku stan epidemii.
13 maja br. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Od 16 maja br. zniesiony został stan epidemii. Od dzisiaj obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Decyzja ta nie pociągnęła jednak za sobą wielu zmian. W dalszym ciągu obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w podmiotach leczniczych, obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób wykonujących zawód medyczny. Obowiązuje też certyfikat covidowy (ważność bezterminowa dla osób, które przyjęły trzy dawki oraz 270 dni dla osób po drugiej dawce).

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.