Podczas poszukiwań w rejonie Manyłowej na terenie Nadleśnictwa Baligród członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" odnaleźli blachę służbową Straży Polowej i Lasowej.
Członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" od kilku lat zajmują się poszukiwaniami śladów po wielkiej bitwie z okresu I wojny światowej w rejonie Manyłowej na terenie Nadleśnictwa Baligród. Znaleziska podlegają kontroli konserwatora zabytków i w przyszłości znajdą swe miejsce w tworzonej izbie muzealnej poświęconej I wojnie światowej w tej części Bieszczadów.

Wśród "wykopków" znalazła się nieoczekiwana zupełnie zdobycz - to blacha służbowa Straży Polowej i Lasowej pochodząca z I połowy XIX wieku.

blacha służbowa Straży Polowej i Lasowej

- Ponieważ znalezisko nie należy do "wojennych", wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę na wyeksponowanie blachy w Nadleśnictwie Baligród, jako jednostce, która dziś zarządza tymi lasami - mówi Artur Hejnar, wiceprezes stowarzyszenia "Galicja" - Zgodę uzyskaliśmy, wykonaliśmy też pieczołowitą konserwację eksponatu.

Kilka dni temu prezes stowarzyszenia Sławomir Worek i wiceprezes Artur Hejnar uroczyście przekazali go na ręce nadleśniczego Wojciecha Głuszko.

- Znajdzie miejsce w naszej sali edukacyjnej, gdzie będzie najstarszym bodaj eksponatem przypominającym o historii tutejszych lasów - zaznaczył nadleśniczy Głuszko.

blacha służbowa Straży Polowej i Lasowej

Okazją do tego było szkolenie edukatorów leśnych z terenu RDLP w Krośnie, odbywające się w dolinie Rabego. Leśnicy mieli też okazję zapoznać się z zakresem działań eksploratorów na terenie lasów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.