W całej Polsce odbywają się kongresy programowe Platformy Obywatelskiej. W miniony piątek (20 maja) z inicjatywy posłanki Joanny Frydrych w Krośnie odbył się Podkarpacki Kongres Programowy.
W trakcie kongresów członkowie Platformy Obywatelskiej wraz z ekspertami pracują nad postulatami kluczowymi dla gospodarki, bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania państwa.

- W Krośnie, wraz z między innymi przewodniczącym regionalnych struktur PO Zdzisławem Gawlikiem, przedstawicielką środowiska nauczycieli, pielęgniarką oraz przewodniczącym związków zawodowych pracowników ZUS rozmawialiśmy przede wszystkim o pakiecie ratunkowym dla polskich rodzin, który zakłada zmniejszenie rat kredytów, 20% podwyżki dla sfery budżetowej oraz tzw. obligacje antydrożyźniane - powiedziała posłanka Joanna Frydrych.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że sprawne państwo wymaga, sprawnie działającego sektora usług publicznych. Ich zdaniem, nie będzie natomiast sprawnego sektora usług publicznych, tak długo, jak długo pracujące w nim osoby nie będą właściwie wynagradzane. Proponowali, że w obliczu najwyższej od ponad 20 lat inflacji oraz utraty realnej wartości dochodów Polaków, konieczne jest wsparcie dla pracowników sfery budżetowej.

- Jako Platforma Obywatelska proponujemy podjęcie inicjatywy legislacyjnej, której efektem będą nie mniejsze niż 20% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Z podwyżek będą wyłączone osoby pobierające wynagrodzenia na podstawie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - stwierdziła Joanna Frydrych.

Głos zabrali również kredytobiorcy, z których wielu płaci raty wyższe o kilkaset złotych, w stosunku do roku poprzedniego. Mówili, że wraz z rosnącymi cenami prądu, gazu, artykułów spożywczych stanowi to ciężar, którego wiele polskich rodzin po prostu nie jest w stanie udźwignąć. Platforma Obywatelska ma przedstawić rozwiązanie, którego efektem ma być zamrożenie raty kredytu hipotecznego dla polskich rodzin na poziomie z grudnia 2021. Maksymalna wysokość raty ma nie być wyższa niż z grudnia 2021. - Dzięki temu łatwiej będzie przejść trudny okres wywołany katastrofalną polityką NBP oraz rządu PiS. Koszty operacji poniesie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - mówi Joanna Frydrych.

Zdaniem osób uczestniczących w kongresie, najwyższa od ponad 20 lat inflacja uderza nie tylko w realną wartość dochodów Polaków, ale także w odkładane przez nich latami oszczędności. Z miesiąca na miesiąc można za nie kupić po prostu coraz mniej.

- Naszą propozycją są dwuletnie obligacje antydrożyźniane, których oprocentowanie będzie odpowiadało inflacji w okresie od momentu zakupu do momentu przedstawienia ich wykupu. Każdy Polak będzie mógł kupić obligacje w banku. Limit dla jednej osoby będzie wynosił 50 tysięcy złotych - tłumaczyła posłanka Joanna Frydrych.

~W40

25-05-2022 10:24 14 10

Jak będą rządzić "tuski" to każdy będzie opływał w luksusach, chodził bez kolejki do najlepszej kliniki (niemieckiej), pieniądze będzie trzymał w banku (niemieckim), jeździł passatem (niemieckim), ziemniaki będzie kupował od (niemca) a na wszystko zarobi zbierając szparagi u niemca!
Już nie mogę się doczekać wyborów by oddać głos na PO (pełowców) i Joanne
Odpowiedz

~Art

24-05-2022 17:43 15 8

Bydom, tyko worek za bułkę, trza bydzie dać
Odpowiedz

~Sandra

24-05-2022 12:10 13 18

A dojdą do władzy i "piniyndzy niy bedziy"
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.