Grupa radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Krosna zwróciła się do prezydenta Krosna Piotra Przytockiego z inicjatywą uchwałodawczą dotyczącą cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej. Weź udział w naszej ankiecie.
Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Krosna zaproponowali, by na sesji w najbliższy piątek (27 maja) Rada Miasta Krosna podjęła uchwałę w sprawie przeniesienia cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej. Pod projektem uchwały podpisali się: Krzysztof Babinetz, Paweł Krzanowski, Janusz Hejnar, Małgorzata Szeliga, Kazimierz Mazur i Paulina Guzik.

Radni chcą, by zwrócić się do wojewody podkarpackiego o podjęcie działań zmierzających do przeniesienia całości cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Krośnie na cmentarz wojenny w Dukli lub Rymanowie.

Radni postulują też zasłonić propagujący system totalitarny pomnik przy Placu Konstytucji 3 Maja, do czasu rozpoczęcia prac jego usunięcia z przestrzeni publicznej. Chcą też, by niezwłocznie po dokonaniu ekshumacji i przeniesieniu cmentarza żołnierzy sowieckich, rozebrać propagujący system totalitarny pomnik.
Grupa radnych proponuje zagospodarować skwer na Placu Konstytucji 3 Maja przy murze kapucyńskim w sposób wyłoniony w konsultacjach społecznych.

W uzasadnieniu projektu chwały czytamy między innymi, że na tym cmentarzu, w 43 mogiłach indywidualnych pochowano tutaj poległych w 1944 roku. Na nagrobkach umieszczona jest tabliczka z danymi spoczywającego w mogile żołnierza. Pomnik, jako dowód wdzięczności dla Armii Czerwonej, ustawiono w 1945 roku.
Akcent centralny stanowi pomnik z piaskowca ustawiony na szczycie głównej alei.

Mogiły żołnierzy Armii Czerwonej
Na cmentarzu znajdują się 43 mogiły żołnierzy Armii Czerwonej

Na cokole umieszczona jest tablica o treści:
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM ARMII RADZIECKIEJ POLEGŁYCH W WALCE Z HITLEROWSKIM OKUPANTEM W WALCE O WYZWOLENIE OJCZYZNY SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ.

Obok umieszczony jest ten sam tekst w języku rosyjskim. Po bokach umieszczone są kolejne dwie tablice z inskrypcjami (w języku polskim i rosyjskim) o treści:
CHWAŁA BOHATEROM WIELKIEJ OJCZYŹNIANEJ WOJNY CHWAŁA ORĘŻOWI ROSYJSKIEMU CHWAŁA CZERWONEJ ARMII WYZWOLICIELCE POLSKI Z JARZMA ZABORCÓW NIEMIECKO-FASZYSTOWSKICH.

W uzasadnieniu napisano też, że "pomnik głoszący rosyjską narrację, pod którą kryje się zarówno terror sprzed 80 łat, jak i terror dzisiejszej wojny, nie powinien być eksponowany w przestrzeni publicznej w Krośnie. Zgodnie z prawem usunięcie tego pomnika będzie możliwe dopiero po ekshumacji cmentarza poległych żołnierzy, stąd uchwała o działaniach zmierzających do przeniesienia cmentarza wojennego jest w pełni uzasadniona. Dodatkowo należy mieć na względzie, że w tym samym miejscu, podczas II wojny kwiatowej pochowani byli polscy obrońcy Krosna oraz żołnierze niemieccy. Ekshumacja i zbadanie cmentarza przy Placu Konstytucji 3 Maja może umożliwić odnalezienie, a także przeniesienie ich szczątków na godne miejsce spoczynku".

Ankieta

Czy jesteś za przeniesieniem cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej z Krosna do Dukli lub Rymanowa i rozebraniem pomnika?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


~xxx

30-05-2022 12:39 16 16

Czy miasto nie ma większych problemów? Czy na tej likwidacji cmentarza nie windował się starszy Babinetz?, Może jeszcze zlikwidujecie Stary Cmentarz ? O, Bogusław słynny gwardian od Kapucynów mawiał " nam ten cmentarz nie przeszkadza, ci żołnierze sami tu nie przyszli, oni wykonywali rozkaz i tu dopadła ich śmierć, trzeba bardzo uważać, co się mówi, bo cmentarze Polaków są rozsiane po całym świecie"..... To mówił do mnie w kancelarii .
Odpowiedz

~Dem

28-05-2022 13:35 12 12

Do Manek: Mogiły muszą zniknąć, żeby zburzyć pomnik. Żołnierze, o ile naprawdę tam leżą, zostaną godnie przeniesieni na normalne cmentarze poza centrum miasta Dukli lub Rymanowa. To powinno być zrobione w 1990 r.
Do Hektor: Wojna obnażyła prawdę o antyludzkiej Rosji. Ukrainy żaden Polak nie kocha ale teraz Ukraińcy oddają życie także za Polskę oraz kilka innych narodów.
Odpowiedz

~Hektor

28-05-2022 06:36 15 26

Brawo dla radnych. Proszę jeszcze uchwalić że Kopernik i Papież JPII byli ukraińcami. Jak zmieniać historie to na całego. Dodatkowo wnoszę o ty by w tym miejscu staną pomnik Jarosława "łokietka" albo Stepana Bandery.

... a na poważnie zacznijcie myśleć samodzielnie bo telewizor wam robi sieczkę we łbie a wasza obecna miłość do wszystkiego co Ukraińskie odbije się wam czkawką. Zacznijcie dbać o Polaków, Krośnian tu i teraz ...
Odpowiedz

~Manek

26-05-2022 23:34 22 21

Pomniki powinny zniknąć z przestrzeni publicznej. Jeżeli mowa o mogiłach jestem innego zdania. Niech im ziemia lekka będzie. Rządzących zachęcam do innej inicjatywy. Mianowicie o wydalenie z Polski wszystkich Rosyjskich dyplomatów, oraz zajęcie nieruchomości na rzecz Polski.
Odpowiedz

~Janek

26-05-2022 22:21 21 27

Najwyższy czas! Przy całym szacunku, to nie jest miejsce na cmentarz. Do tego narzucony przez Moskali w miejscu pochówku innych żołnierzy. Wszystkich przenieść na cmentarze.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.