Co wydarzyło się w Krośnie i powiecie krośnieńskim w czerwcu 20, 15, 10 i 5 lat temu? (wybór subiektywny).

2002


15 czerwca w Muzeum Historycznym Pałac w Dukli podpisane zostało porozumienie o współpracy między Starostwem Powiatowym w Krośnie a Rejonem Drohobyckim na Ukrainie. Podpisy na dokumencie złożyli starosta Jan Juszczak i przewodniczący Drohobyckiej Administracji Rejonowej Pawlo Bechta. Podpisanie umowy było jedną z części seminarium "Rola kultury we współpracy transgranicznej" zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Oprócz gości z Ukrainy, do Dukli przyjechała delegacja ze Stropkova na Słowacji.

Podpisanie porozumienia w Pałacu w Dukli
Podpisanie porozumienia w Pałacu w Dukli(kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Bardzo uroczysty przebieg miało zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Iskrzyni, gm. Korczyna. Połączone było z nadanie szkole imienia Marii Konopnickiej oraz wręczeniem sztandaru. W czasie mszy św. odprawionej przez proboszcza, ks. Krzysztofa Kwiecińskiego, sztandar na ręce dyrektora szkoły Wacława Pelczara wręczyła delegacja rodziców. Sztandar, jak i tablica pamiątkowa w budynku szkoła, która została odsłonięta przez wójta Stanisława Romana, ufundowane zostały przez rodziców uczniów SP w Iskrzyni.

Uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Iskrzyni imienia Marii Konopnickiej
Uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Iskrzyni imienia Marii Konopnickiej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Iskrzyni imienia Marii Konopnickiej
Uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Iskrzyni imienia Marii Konopnickiej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Sprawozdanie z działalności za rok 2001 było głównym tematem Zjazdu Przedstawicieli Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Krośnie, który odbył się 27 czerwca w Sali konferencyjnej Cechu rzemiosł Różnych w Krośnie. W 2002 roku GS w Krośnie obchodziła 57. rocznicę powstania. Kilkanaście osób uhonorowano odznaczeniami spółdzielczymi, a prezes Józef Szajna, obchodzący w 2002 r. jubileusz 25-lecia pracy na stanowisku prezesa, otrzymał kosz kwiatów. Gośćmi Zjazdu byli między innymi wiceprzewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej Stanisław Śledziewski, starosta krośnieński Jan Juszczak, wiceprezydent Krosna Jacek Wołek i wójt gminy Wojaszówka Stanisław Blicharczyk.

Zjazd Przedstawicieli GS w w Krośnie
Zjazd Przedstawicieli GS w w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie zorganizował 23 czerwca w Rymanowie-Zdroju festyn "To już lato". Zespół "Lubatowianie" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Iwoniczu pod kierunkiem Agaty Pucykowicz przygotował obrzęd "Sobótek". Zaprezentowali się też uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Króliku Polskim, członkowie sekcji tanecznej i teatralnej działającej przy GOK w Rymanowie, uczestnicy WTZ w Rymanowie i Rymanowska Orkiestra Dęta.

Festyn To już lato w Rymanowie-Zdroju
Festyn "To już lato" w Rymanowie-Zdroju (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


18 czerwca jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego obchodziło 20 par z Gminy Rymanów. Dostojni Jubilaci uhonorowani zostali medalami "Za długoletnie pożycie małżeńskie" przyznanymi przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Medale, medale, dyplomy oraz upominki wręczyli burmistrz Jan Rajchel, zastępca burmistrza Wojciech Farbaniec, przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Marian Niemczyk wraz z wiceprzewodniczącymi Anną Bardziej i Barbarą Famielec. Mszę św. w intencji Dostojnych Jubilatów odprawił proboszcz parafii Rymanów ks. Mieczysław Szostak.

Złote Gody 2002 w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie
Złote Gody w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie


30 czerwca w Rzepniku, gm. Wojaszówka oddany został nowy dom strażaka. W budynku znalazły swoje miejsce między innymi garaż i świetlica OSP, sala widowiskowa ze sceną, biuro sołtysa, kuchnia z zapleczem. Uroczystość połączona była z przekazaniem sztandaru miejscowej jednostce OSP. Ponadto złoty medal "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymał Władysław Wanat, medal srebrny Tadeusz Wójcik, a brązowy: Henryk Modliszewski, Stanisław Wójcik, Józef Raś i Józef Makara. W 2002 r. OSP w Rzepniku liczyła 28 członków, prezesem był Józef Makara, a naczelnikiem Tadeusz Wójcik. Od 1998 roku druhowie mieli do dyspozycji żuka.

Uroczystość oddania do użytku domu strażaka w Rzepniku
Uroczystość oddania do użytku domu strażaka w Rzepniku (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Po raz siódmy w Rymanowie-Zdroju zorganizowane zostały przez Towarzystwo Sportowe "Tytus" i Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju biegi "Do Źródeł Rymanowskich". 16 czerwca do parku zdrojowego przybyło blisko 150 dzieci i młodzieży, którzy rywalizowali na dystansach od 300 do 1500 metrów.

Biegi Do Źródeł Rymanowskich w Rymanowie-Zdroju
Biegi "Do Źródeł Rymanowskich" w Rymanowie-Zdroju (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2007


Damian Olbrych z Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach zwyciężył w siódmej edycji zawodów w wieloboju siłowym STRONG BOY o Puchar Prezydenta Krosna. Zawody zostały zorganizowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie, a głównym pomysłodawca i organizatorem był Krzysztof Gierlasiński, nauczyciel tej szkoły. Na drugim miejscu uplasował się Przemysław Prętnik z Michalickiego ZSP w Miejscu Piastowym, a na trzecim Istvan Fabian z Węgier.

Zawody STRONG BOY w Krośnie
STRONG BOY o Puchar Prezydenta Krosna na hali sportowo-widowiskowej (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Jubileusz 25-lecia istnienia obchodziła na początku czerwca Szkoła Podstawowa nr 14 w Krośnie. Podczas obchodów rocznicowych, Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, wchodzące w skład Miejskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, otrzymały imię "Polskich Olimpijczyków". Podczas uroczystości, w której uczestniczyli między innymi dwa olimpijczycy Jan Such i Paweł Zygmunt, szkoła otrzymała nowy sztandar.

Jubileusz 25-lecia SP nr 14 w Krośnie
Jubileusz 25-lecia SP nr 14 w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


19 czerwca odbyło się spotkanie przygotowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna dla uczniów, którzy w kończącym się roku szkolnym osiągnęli sukcesy na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim, ponadwojewódzkim i wojewódzkim. Nagrody z rąk prezydenta Piotra Przytockiego, zastępcy Bronisława Barana oraz przewodniczącego rady Miasta odebrało 176 uczniów krośnieńskich szkół.

Nagrody prezydenta Krosna dla wyróżniających się uczniów
Nagrody prezydenta Krosna dla wyróżniających się uczniów (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Efektownym zwycięstwem 5-0 nad Sanovią Lesko piłkarze Krośnianki Krosno przypieczętowali awans do IV ligi. Bramki w tym meczu zdobyli: Balasa, Czaja, Ginalski, Zarzyka (2). Mecz sędziowali Artur Szelc oraz Piotr Ekiert i Tomasz Kopacz. Przed spotkaniem prezes OZPN Krosno Jan Ciupka wręczył kapitanowi Krośnianki Łukaszowi Śliwińskiemu okolicznościowy puchar, a prezesowi klubu Wojciechowi Gonetowi pamiątkowy grawerton. Awansu gratulowali także zastępca prezydenta Bronisław Baran, radna Anna Dubiel, sekretarz OZPN Krosno Andrzej Włodarski oraz kapitan Sanovii Maciej Gębuś. Kosz kwiatów i szalik klubowy otrzymał sponsor drużyny Andrzej Ulanowski.

Mecz Krośnianka Krosno - Sanovia Lesko
Mecz Krośnianka Krosno - Sanovia Lesko (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2012


Występy zespołów artystycznych i tanecznych, widowiska sceniczne dla dzieci, stoiska z rękodziełem artystycznym, pracami krośnieńskich artystów oraz jadłem regionalnym, prezentacja krośnieńskich organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń - to tylko część atrakcji Rodzinnego Pikniku z Funduszami Europejskimi zorganizowanego 3 czerwca na krośnieńskim rynku w ramach Dni Krosna. Stoisko informacyjno-promocyjne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego miał również Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Impreza odbyła się pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego i prezydenta Krosna. Została częściowo sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Rodzinny Piknik z Funduszami Europejskimi w Krośnie
Rodzinny Piknik z Funduszami Europejskimi w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Uczniowie z Iwonicza i Tarnawy Dolnej zwyciężyli w finale konkursu o puchar dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Umiejętności uczniów oceniała
czteroosobowa komisja: Jurek Żebracki (WORD Krosno), Stanisław Syzdek i Krzysztof Belczyk (Wydział Ruchu Drogowego KMP w Krośnie) oraz Bartłomiej Świerczek (Wydział Ruchu Drogowego KPP w Jaśle). Wśród uczniów szkół podstawowych największymi umiejętnościami wykazał się zespół ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu (Agata Kandefer, Izabela Znój, Szymon Jakieła). Rywalizację gimnazjalistów wygrała drużyna z Tarnawy Dolnej, a na drugim miejscu uplasowało się Gimnazjum z Iwonicza (Jan Rudek, Szymon Albrycht, Maciej Tekieli).

Finał konkursu o puchar dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie
Finał konkursu o puchar dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Degustacja potraw regionalnych, prezentacje twórców ludowych, warsztaty dla dzieci, występy zespołów ludowych, tylko część atrakcji imprezy "Jak drzewiej bywało, czyli JEDLICKIE TARGOWISKO" zorganizowanej 17 czerwca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu. Chętni mogli skosztować pierogi, barszcz, wiejski, chleb ze smalcem, ciasteczka przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z Podniebyla, Jaszczwi, Moderówki, Jedlicza - Męcinki, Chlebnej, Piotrówki, Dobieszyna, Żarnowca, Jedlicza - Borek, Poręb, Potoka, Osiedlowe Koło Kobiet Jedlicze - Borek, Miejskie Koło Kobiet Jedlicze - Centrum oraz Grupę Obrzędową "Dłużanki" z Długiego. Swoje prace zaprezentowało blisko 30 wystawców. Na scenie zaprezentowała się Grupa Obrzędowa "Dłużanki", kapela ludowa "Kamfinioki", Jurij Tokar oraz kapela Maliszów. Organizatorem imprezy była Gmina Jedlicze i Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu.

JEDLICKIE TARGOWISKO przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu
"JEDLICKIE TARGOWISKO" przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Reprezentacja dziewcząt Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Krośnie, popularnej "Budowlanki" zwyciężyła w ogólnopolskim finale zawodów sportowo - obronnych "Sprawni jak żołnierze", zdobywając już po raz trzeci tytuł mistrza Polski. Mistrzynie wystąpiły w składzie: Justyna Cesarz, Aneta Kochanowicz, Kamila Pulnar. Dziewczyny przygotowała do mistrzostw Maria Stahl.

Mistrzynie z Budowlanki
Mistrzynie z "Budowlanki"


Zwycięstwem Przedszkola Miejskiego nr 4 w Krośnie zakończyła się VIII Olimpiada Integracyjna Przedszkolaków "Przez ruch do zdrowia". Drugie miejsce zajęło PM nr 5, a trzecie PM nr 8. Organizatorem olimpiady było Przedszkole Miejskie nr 1 wspólnie PM nr 10, przy współpracy z PWSZ w Krośnie.

Olimpiada Integracyjna Przedszkolaków w Krośnie
Olimpiada Integracyjna Przedszkolaków "Przez ruch do zdrowia" (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Chór "Chorus" działający przy parafii NMP Królowej Korony Polskiej w Korczynie pod mecenatem kustosza Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara, ks. prałata Edwarda Sznaja, Gminy Korczyna i Gminnego Ośrodka Kultury obchodził w 2012 roku jubileusz 75-lecia istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 24 czerwca. Mszy św. przewodniczył ks. Karol Gonet, rodak korczyński, a homilię wygłosił ks. prałat Edward Sznaj. Po jej zakończeniu chór zaprezentował się w koncercie pieśni patriotycznych i religijnych. Chór uhonorowany został medalem "Zasłużony dla kultury polskiej". Życzenia złożyli również poseł Piotr Babinetz, władze powiatu krośnieńskiego ze starostą Janem Juszczakiem na czele, władze gminy Korczyna z przewodniczącym Rady Władysławem Pelczarem i wójtem Janem Zychem, delegacje zaprzyjaźnionych chórów.

Jubileusz 75-lecia Chórku Chorus z Korczyny
Jubileusz 75-lecia Chórku "Chorus" z Korczyny (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


2017


W setną rocznicę objawień fatimskich w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza, 11 czerwca, ukoronowana została figura Matki Bożej Fatimskiej oraz obraz Matki Bożej Pocieszenia z Komborni. Mszy świętej koronacyjnej przewodniczył metropolita przemyski ks. abp Adam Szal, a homilię wygłosił ks. abp senior Józef Michalik z Przemyśla. Korony na wizerunki Matki Bożej nałożyli księża arcybiskupi A. Szal i J. Michalik, biskupi Jan Wątroba, Edward Białogłowski, Kazimierz Górny z Rzeszowa oraz Jan Martyniak - arcybiskup senior diecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego.

Uroczystości koronacyjne w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym
Uroczystości koronacyjne w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Prawie 3,2 mln zł kosztowała budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie. Szkoła doczekała się obiektu z prawdziwego zdarzenia po raz pierwszy w swojej ponad 50-letniej historii. Oprócz sali gimnastycznej o wymiarach 17,6x30 m, powstało również zaplecze szatniowo-socjalne oraz łącznik.

Uroczyste oddanie do użytku sali gimnastycznej przy ZSP nr 2 w Krośnie
Uroczyste oddanie do użytku sali gimnastycznej przy ZSP nr 2 w Krośnie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Po raz piętnasty zostały wręczone nagrody prezydenta Krosna dla uczniów, którzy w mijającym roku szkolnym sięgnęli po zaszczytne tytuły w konkursach, olimpiadach, turniejach i zawodach naukowych, artystycznych i sportowych. Przyznano 104 nagrody I, II i III stopnia oraz osiem nagród specjalnych i 65 wyróżnień w trzech kategoriach: nauka oraz wiedza i umiejętności zawodowe, osiągnięcia artystyczne oraz osiągnięcia sportowe. Nagroda Primus Inter Pares i statuetka Mądrej Sowy dla ucznia roku 2017, powędrowała do Mateusza Winiarskiego z krośnieńskiego Gimnazjum Dwujęzycznego.

Wręczenie nagród prezydenta Krosna dla najlepszych uczniów 2017 w Krośnie
Wręczenie nagród prezydenta Krosna dla najlepszych uczniów (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Ukazał się piąty tomik poezji Małgorzaty Liput, ilustrowany tym razem rysunkami Sabiny Czekańskiej. Zawiera 121 utworów i jest to kolejna publikacja z serii "Biblioteka Dębiny", która ukazała się dzięki wsparciu Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina" w Krościenku Wyżnym. Promocja tomiku "O jeden wiatr za daleko" odbyła się 28 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym.

Promocja tomiku poezji Małgorzaty Liput w Krościenku Wyżnym
Promocja tomiku poezji Małgorzaty Liput (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


W parku obok Dworu Szeptyckich postacie osób związanych z gminą Korczyna i najbliższym regionem rzeźbiło pięciu artystów rzeźbiarzy: Paweł Leszega i Kazimierz Łach z Liceum Plastycznego w Krośnie, Andrzej Madziar z Gogołowa oraz dwaj rzeźbiarze ze Słowacji: Peter Muszynski ze Stropkova i Marek Betka z Koszyc. Spod ich dłuta wyszły postacie profesora Stanisława Pigonia, generała Stanisława Szeptyckiego, profesora Stanisława Grochmala, Ignacego Łukasiewicza i Jana Winiarskiego - astronoma rodem z Korczyny.

Podsumowanie pleneru rzeźbiarskiego 2017 w Korczynie
Podsumowanie pleneru rzeźbiarskiego w Korczynie (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)


Uczniowie ze szkół w Iwoniczu, Iwoniczu-Zdroju oraz Targowiskach, a także młodzież ze świetlic w Iwoniczu, Lubatowej i Lubatówce, uczestniczyła w zajęciach korekcyjno-rehabilitacyjnych na basenie Sanatorium "Sanvit" w Iwoniczu-Zdroju. Zajęcia korekcyjno-rehabilitacyjne w basenie były kolejną akcją zorganizowaną w Sanatorium "Sanvit" dzięki Fundacji "Wszystko dla Dzieci". Podsumowanie projektu odbyło się 20 czerwca. Uczestniczył w nim m.in. burmistrz Witold Kocaj, dyrektorzy i przedstawiciele szkół i placówek, z których uczniowie i podopieczni uczestniczyli w zajęciach na basenie. Otrzymali oni dyplomy za udział. Dla najmłodszych przygotowano degustację słodkich przysmaków, fontannę czekoladową, malowanie twarzy, zabawy i konkursy z nagrodami.

Podsumowanie zajęć korekcyjno-rehabilitacyjnych na basenie Sanatorium Sanvit w Iwoniczu-Zdroju
Podsumowanie zajęć korekcyjno-rehabilitacyjnych na basenie Sanatorium "Sanvit" w Iwoniczu-Zdroju (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć)

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.