Druhowie z OSP Rymanów od kilku miesięcy pomagają uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. Dzięki samochodowi, który w marcu bezpłatnie przekazała im firma Volkswagen Financial Services, mogą swoją służbę wykonywać sprawniej i skuteczniej. Przejechali nim już ponad 8 000 kilometrów.
OSP Rymanów jest jedną z jednostek, która w ramach wsparcia otrzymała od firmy Volkswagen Financial Services gotowy do służby samochód. Auto zostało przekazane bezpłatnie na okres 6 miesięcy. Pojazd marki Volkswagen Transporter T6 został dokładnie sprawdzony technicznie. Wyposażono go w pakiet serwisowy i ubezpieczenie oraz kartę paliwową, żeby strażacy mogli skupić się na swoich zadaniach i tym, co najważniejsze - niesieniu pomocy potrzebującym uchodźcom.

- Jednostka OSP Rymanów od początku konfliktu bardzo aktywnie angażuje się w działania związane z pomocą obywatelom Ukrainy. Samochód Volkswagen Transporter przekazany przez firmę Volkswagen Financial Services jest dla nas dużym wsparciem. Pojazd idealnie sprawdza się w transporcie darów, których zbiórka na początku odbywała się spontanicznie w wielu miejscowościach, między innymi w szkołach, domach ludowych lub remizach strażackich. Naszym zadaniem było odbieranie paczek i przewożenie ich do większego punktu, gdzie były sortowane. Realizowaliśmy też koordynowane przez Gminę Rymanów transporty darów bezpośrednio na przejścia graniczne z Ukrainą, gdzie były przekazywane stronie ukraińskiej, a dokładniej przedstawicielom partnerskiej miejscowości Nowowołyńsk. Zapewniamy ponadto transport wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie do punktu recepcyjnego w Medyce, gdzie licealiści mogą na miejscu pomagać potrzebującym - opowiada dh Grzegorz Zawada, naczelnik jednostki OSP Rymanów.

Wsparcie w całej Polsce


Volkswagen Financial Services przekazał łącznie na rzecz OSP 20 samochodów. Pojazdy trafiły do wybranych jednostek czynnie zaangażowanych w pomoc uchodźcom, położonych głównie w województwach przygranicznych. Samochody od marca są wykorzystywane do transportu osób oraz przewożenia żywności i darów dla potrzebujących. Jest to kolejna odsłona trwającej od 2020 roku współpracy między VW FS a Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

-

Pomagamy tak, jak umiemy najlepiej, dostarczając mobilność. Jako Volkswagen Financial Services czynimy to po prostu z potrzeby serca. Widzimy, że dzięki naszemu wsparciu strażacy ochotnicy mogą na większą skalę nieść tak potrzebną pomoc uchodźcom z Ukrainy

- podkreśla Mikołaj Woźniak, prezes Volkswagen Financial Services.

Pomoc liczona kilometrami


Dwadzieścia samochodów przekazanych na rzecz jednostek OSP pokonało od marca do końca maja łącznie ponad 71 000 km. Liderem w tym szczytnym rankingu okazała się OSP Rymanów, której druhowie mieli na liczniku ponad 8 000 km pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Niewiele mniej, bo ponad 5 000 km, przejechali strażacy z GPR OSP Myślenice (woj. małopolskie) oraz z OSP Bełżec II (woj. lubelskie).

- Jesteśmy dumni, że przekazane przez nas samochody każdego dnia pomagają strażakom ochotnikom w codziennej służbie. Jednego dnia dostarczają dary do miejsc, w których przebywają uchodźcy, a innego przewożą książki w języku ukraińskim do lokalnej biblioteki, aby dzieciaki nie narzekały na nudę. Oczywiście nie liczy się sam pokonany dystans, lecz faktycznie udzielona pomoc, dlatego wszystkim jednostkom OSP należą się zasłużone brawa - mówi Dariusz Brodnicki, Dyrektor Marketingu i Brand Managementu w Volkswagen Financial Services.

Volkswagenami na Księżyc


Wspólne działania Związku OSP i Volkswagen Financial Services na rzecz lokalnych społeczności trwają od 2020 roku. Celem pierwszej edycji była walka ze skutkami pandemii Covid-19. Samochody VW FS wykorzystywano też w akcjach ratunkowych, zabezpieczaniu terenów objętych zagrożeniem powodziowym czy monitorowaniu lasów w czasie upałów. Od początku działań, czyli od 2020 roku, auta pokonały łącznie 388 000 km. To mniej więcej tyle, ile wynosi dystans na Księżyc. Jeśli zaś sięgnąć po bardziej przyziemne porównanie, auta OSP z logo VW FS okrążyły Ziemię - i to aż 9 razy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.