W Rymanowie-Zdroju kierujący samochodem osobowym potrącił rysia. Zwierzę padło.
We wtorkowy (7.06) wieczór w Rymanowie-Zdroju na ulicy Zdrojowej kierujący samochodem osobowym marki Hyundai potrącił rysia. Niestety zwierzę padło.

Potrącenie rysia w Rymanowie-Zdroju

Ryś to największy europejski kot, który w Polsce jest bardzo rzadko spotykany.

Potrącenie rysia w Rymanowie-Zdroju

Ze względu na liczebność i wymagające warunki bytowania rysia, gatunek ten został objęty ścisłą ochroną zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe.

[AKTUALIZACJA]


Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie podkreśla, że rzadkością jest śmierć rysia na drodze, choć takie przypadki zdarzały się również w naszym regionie. Kilka lat temu na drodze w okolicy Wiśniowej zginął młody ryś.

Zwierzę to występuję w różnych częściach naszego regionu, nie tylko w Bieszczadach.

- Obserwowany jest na Pogórzu w paśmie Suchej Królewskiej Góry, na Pogórzu Dynowskim. Tropy rysia spotyka się też w Beskidzie Niskim. Sam niedawno spotkałem jego tropy na Górze Piotruś w okolicach Trzciany i Tylawy. W Bieszczadach jest rejestrowany na fotopułapkach w okolicach Leska, Baligrodu, Stuposian - mówi dr Edward Marszałek.

Rzecznik RDLP w Krośnie Zaznacza, że liczebność rysia zwiększa się, ale nie można mówić o konkretnej liczbie, ile ich jest. Obserwowany jest teraz znacznie częściej niż 20-30 lat temu.

Ryś jest gatunkiem ściśle chronionym. Dorosły osobnik jest niezwykle cenny, gdyż w naturze bardzo rzadko się rozmnażają.

- Jeżeli obserwuje się kotkę z dwoma młodymi, to jest już ogromny sukces - dodaje rzecznik RDLP w Krośnie.

Fakt padnięcia rysia jako zwierzęcia będącego pod ścisłą ochroną, trzeba zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zdecyduje, co dalej z tym zwierzęciem.

- Warto byłoby przekazać zwierzę specjalistom naukowcom, by przeprowadzili badania pod kątem genetycznym, a później rozważyć spreparowanie go i prezentowanie w parku krajobrazowym, czy innej instytucji - podkreśla Edward Marszałek.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.