Pod hasłem "Bezpieczne Wakacje w mieście, na wsi, w lesie, górach i nad wodą" odbył się w Parku Jordanowskim w Krośnie piknik edukacyjny.
W czwartek (9.06) w Parku Jordanowskim w Krośnie odbył się pierwszy, z zaplanowanych dwóch pikników edukacyjnych pod hasłem "Bezpieczne Wakacje w mieście, na wsi, w lesie, górach i nad wodą".

Wydarzenie skierowane jest dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich krośnieńskich szkół podstawowych. Organizatorzy Miasto Krosno, Komenda Miejska Policji w Krośnie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie wspólnie z zaproszonymi partnerami przekazywali wiedzę, jak bezpiecznie spędzać wakacje, jak bezpiecznie zachować się na drodze, nad wodą, w lesie, czy w górach.

Oficjalne otwarcie pikniku w Krośnie

- Zaprosiliśmy uczniów wszystkich krośnieńskich szkół, zarówno tych miejskich jak i prywatnych, abyśmy mieli pewność, że bezpiecznie spędzą wakacje i wrócą wszyscy do naszych placówek oświatowych - powiedział podczas otwarcia zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran.

Dla dzieci przygotowano szereg atrakcji. Można było m.in. poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, zasady zachowania w przypadku ukąszenia przez żmiję czy zasady wzywania pomocy i bezpiecznego zachowania na drodze.

Zbigniew Moskal i uczniowie Naftówki

W pikniku udział wzięli m.in. uczniowie z klasy drugiej i trzeciej profilu ratowniczo-obronnego z krośnieńskiej "Naftówki".

- Pokazujemy, jak przywraca się oddech u niemowlaka, jak postępować w przypadku utraty przytomności u osoby poszkodowanej czy wykonać badanie urazowe. Dzieciaki mogą poćwiczyć na fantomach i chętnie to robią. Zainteresowanie jest niesamowite, jesteśmy tym podbudowani - powiedział Zbigniew Moskal, opiekun uczniów.

Przedstawiciele Grupy Bieszczadzkiej WOPR zaprezentowali sprzęt ratowniczy i przypominali, jak bezpiecznie zachować się nad wodą. Ratownicy GOPR pokazali zestaw ratowniczy z quadem, omawiali zasady używania aplikacji "Ratunek", przypominali zasady zachowaniu w górach podczas burzy i podczas spotkania z niedźwiedziem.

Stanowisko RDLP w Krośnie

Stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oferowało uczniom wiele atrakcji, nie tylko edukacyjnych.

- Przypominamy przede wszystkim o bezpieczeństwie w lesie. Mówimy o tym, jak ustrzec się przed ukłuciem kleszcza, zachować się kiedy zobaczymy żmiję czy pożar ale również kiedy wybierać się do lasu, a kiedy nie. W ostateczności również to, co zrobić kiedy w lesie się zgubimy, bo takie sytuacje się zdarzają. Mamy też konkursy, czyli uczymy przez zabawę. Pytania i zagadki na naszym kole fortuny dotyczą bezpieczeństwa. Dzieci chętnie odpowiadają a jeżeli czegoś nie wiedzą, to mają okazję się dowiedzieć - mówiła dr Magdalena Misiorowska z RDLP w Krośnie.

Dzieci oglądają filmy edukacyjne

Podobnie jak w poprzednich edycjach pikniku, ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko współorganizatora pikniku, Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

- Dziś przestrzegamy dzieciaki przed zagrożeniami zarówno tymi w świecie realnym, jak i w tym świecie wirtualnym. Oprócz tego prezentujemy sprzęt i wyposażenie policyjne. Dzieci mogą wejść do radiowozu i zrobić zdjęcie. Jest to dla nich forma przygody połączona z edukacją na temat bezpieczeństwa. Oprócz ogólnego bezpieczeństwa w lesie, w górach i nad wodą również promujemy bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mówimy o tym, jak bezpiecznie poruszać się rowerem, przechodzić przez jezdnię, zachowywać się na drodze - mówił podkom. Paweł Buczyński, rzecznik krośnieńskiej policji.

Strażnik miejski z Krosna prezentuje sprzęt

Bezpieczne zachowanie promowali obok policjantów również strażnicy miejscy. Spore zainteresowanie wzbudzał sprzęt, który na co dzień służy im do wyłapywania wałęsających się psów czy dzikich zwierząt.

- Zależy nam na tym, aby wiedziały, że taki sprzęt posiadamy. Przy okazji mówimy o bezpiecznym zachowaniu przy kontakcie z takimi zwierzętami, szczególnie tymi rannymi - mówi starszy specjalista Piotr Gunia ze straży miejskiej.

Dzieci oglądają policyjny radiowóz

Podczas pikniku nie zabrakło przedstawicieli Placówki Terenowej KRUS w Krośnie. Spotkania z dziećmi były przeprowadzane na podstawie prezentowanych filmów.

- Mówią one o bezpiecznym spędzaniu wakacji na wsi, ale też o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na dzieci. Zwracamy też dzieciom uwagę na prace, które mogą wykonywać na wsi, jak również takie, których nie powinny wykonywać, przed ukończeniem 16. roku życia - powiedziała kierownik Placówki Terenowej KRUS w Krośnie Krystyna Przybyła-Ostap.

Partnerami wydarzenia byli także Państwowa Straż Pożarna w Krośnie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krośnie i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie.

Zobacz zdjęcia z pikniku:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.