Podkarpaccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP, żołnierzami amerykańskiej armii i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, strażakami oraz bieszczadzkim WOPR, ćwiczyli współdziałanie służb na wypadek zaistnienia niebezpiecznych sytuacji. Doskonalono umiejętności, przygotowując się do zabezpieczenia sezonu turystycznego. Trzydniowe szkolenie odbyło się nad Jeziorem Solińskim.
Od środy do piątku, w Polańczyku odbywało się szkolenie służb ratowniczych pn. "Wataha". Organizatorem szkolenia była Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Wzięli w nim udział funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie - Plutonu Wsparcia Taktycznego, policjanci z CBŚP, żołnierze armii amerykańskiej, żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, strażacy z województwa podkarpackiego oraz bieszczadzki WOPR.

Szkolenie miało na celu przede wszystkim usprawnienie współdziałania służb, na wypadek zaistnienia niebezpiecznych sytuacji oraz przygotowanie do zabezpieczenia sezonu turystycznego. Doskonalenie zawodowe z zakresu ratownictwa wodnego oraz działań specjalnych na wodzie odbyło się z wykorzystaniem łodzi typu RIB.

Ćwiczenia w Polańczyku

Pierwszego dnia uczestnicy szkolenia zapoznali się z tworzeniem stanowisk liniowych, budowaniem systemów asekuracyjnych oraz zasad korzystania z nich. Następnie wykorzystali pozyskane umiejętności w praktyce, podczas pokonywania przeszkód na Zaporze Jeziora Solińskiego. Scenariusz drugiego dnia szkolenia obejmował m.in. incydent terrorystyczny ze wzięciem zakładnika, jego odbicie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i udzieleniem mu pomocy, a także wydobycie osoby poszkodowanej z tonącego pojazdu. Ostatniego dnia przeprowadzono scenkę - poszukiwanie osoby uzbrojonej i szczególnie niebezpiecznej, w trudnym terenie, z wykorzystaniem map, kompasów i urządzeń GPS.

Ćwiczenia w Polańczyku

Na zakończenie szkolenia wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne certyfikaty. Wręczył je Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podinsp. Jacek Juwa. W zakończeniu wspólnych ćwiczeń wziął też udział Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie insp. Jacek Maślanka, Komendant Powiatowy Policji w Lesku podinsp. Grzegorz Koczera oraz naczelnik rzeszowskiego zarządu CBŚP mł. insp. Krzysztof Buchała.

Zobacz zdjęcia:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.