Co dr Maciej Lasek, ekspert ds. lotnictwa, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, mówił o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku?
Maciej Lasek w latach 2012-2016 był przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Od maja 2010 do lipca 2011 wchodził w skład 34-osobowej komisji badającej katastrofę Tu-154 w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r., której przewodniczył Jerzy Miller. Maciej Lasek pełnił w jej ramach funkcję zastępcy przewodniczącego podkomisji lotniczej. W wyborach w 2019 uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji, kandydując z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim.

Ponad dwugodzinne spotkanie z Maciejem Laskiem, zostało zorganizowane 14 czerwca w Pałacu Polanka w Krośnie z inicjatywy posłanki Joanny Frydrych. Połączone było z promocją książki dr inż. Macieja Laska "Kłamstwo smoleńskie? Cała prawda nie tylko o katastrofie", która ukazała się drukiem w maju br.

Maciej Lasek w Krośnie

W trakcie spotkania Maciej Lasek stwierdził, że to, co się stało 10 kwietnia 2010 r. było najpoważniejszym wypadkiem w historii powojennej Polski, ale był to też wypadek, który poróżnił Polaków bardziej niż stosunek do PRL.

- Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się w krótkim czasie to, czego nie osiągnęli komuniści przez dziesiątki lat. Udało mu się przykryć pamięć o Katyniu, pamięcią o Katastrofie Smoleńskiej. I mówię to z pełną świadomością. Czy mówimy o miesięcznicach mordu na polskich oficerach w Katyniu? Słowo Smoleńsk przykryło słowo Katyń - stwierdził Maciej Lasek.

Maciej Lasek w Krośnie

Poseł przypomniał, że w końcowym raporcie napisano, co się stało, zaproponowali 45 zaleceń profilaktycznych, z czego 44 dotyczyło strony polskiej, w tym do premiera RP, do szefa Kancelarii Prezydenta, szefa Kancelarii Sejmu, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych czy Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Komisja po zakończeniu prac została rozwiązana z mocy prawa i zaraz potem zaczęły się pojawiać teorie spiskowe, coraz silniejsze i było ich coraz więcej. Politycy jednej partii stwierdzili, że będzie to całkiem niezły materiał na to, żeby zbić kapitał polityczny. Wyjaśnienie zagadki jest proste, ale po latach kłamstw mało kogo obchodzi. Ofiary wypadku wykorzystano do politycznych celów, a Polska została podzielona. Ale jest ktoś, komu podzielone społeczeństwo polskie jest na rękę, zwłaszcza teraz w czasie wojny na Ukrainie. Wszyscy chyba wiedzą, o kogo chodzi - mówił poseł Lasek.

Dodał też, że jedną z pierwszych decyzji premier Beaty Szydło było zamknięcie strony z raportem przygotowanym przez komisję Jerzego Millera. Zaznaczył również, że podkomisja Antoniego Macierewicza wydała 24 miliony złotych, by wyprodukować 100 teorii spiskowych o zamachu.

Maciej Lasek podkreślił, że pierwszym kłamstwem smoleńskim, które jest ciągle powtarzane, jest stwierdzenie, iż Polska oddała Rosji śledztwo w sprawie katastrofy.

- Otóż w dniu wypadku, prokurator, który pojechał na miejsce katastrofy, wydał decyzję o wszczęciu polskiego śledztwa. Jednocześnie ten wypadek badała polska wojskowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, która prowadziła postępowanie zgodnie z polskimi wojskowymi przepisami. Rosjanie na zasadzie terytorialności mieli prawo wszcząć swoje śledztwo. Zrobili to i do dzisiaj je prowadzą, podobnie jak my swoje - wyjaśnił poseł PO.

Maciej Lasek w Krośnie

Ekspert lotniczy zaznaczył, że lotnisko było formalnie otwarte, ale było fatalnie przygotowane, do czego się Rosjanie nie przyznają, bo przecież trzy dnie wcześniej, 7 kwietnia lądował na nim Władimir Putin.

W książce "Kłamstwo smoleńskie? Cała prawda nie tylko o katastrofie" Maciej Lasek użył też sformułowania, że "Teoria zamachu stała się bronią masowego rażenia, która pozwoliła PiS podbić część społeczeństwa, a resztę zepchnąć na margines (…). Teorie smoleńskie wyniesione do rangi państwowej religii kompromitują nas na całym świecie. A jedynym, który bije brawo, jest Władimir Putin".

Uwaga! Konkurs dla Czytelników portalu terazKrosno.plPytanie:
Ile osób liczyła komisja badająca katastrofę w Smoleńsku, której przewodniczył Jerzy Miller, a Maciej Lasek był wiceprzewodniczącym podkomisji lotniczej?


Na osobę, która jako pierwsza odpowie prawidłowo na pytanie, czeka publikacja "Kłamstwo smoleńskie? Cała prawda nie tylko o katastrofie" - Maciej Lasek w rozmowie z Grzegorzem Rzeczkowskim ufundowana przez posłankę Joannę Frydrych.

Na prawidłowe odpowiedzi czekamy pod adresem: andrzej@terazkrosno.pl

Zwycięzcę o wygranej powiadomimy w informacji zwrotnej.

~detektyf

17-06-2022 21:16 15 18

Nie wiem, czy był tam zamach, czy nie, ale ta sprawa śmierdzi i ten człowiek (lasek) jest jednym z tych, którzy zaciemniają obraz sytuacji i są współwinni oddania wszystkich ważnych dowodów (czarne skrzynki, wrak, wiele elementów nie zbadanych w sposób prawidłowy) stronie ruskiej!
Odpowiedz

~Gibalski

16-06-2022 20:20 24 17

Posłanka Joasia cyklicznie zaprasza skompromitowanych polityków. Najpierw zaprosiła Bolka z seansem science fiction. Niedawno wywalonego z Brukseli "króla Europy" - którego Niemcy mieli już serdecznie dosyć. Teraz przyszła kolej na następnego - trzęsącego gaciami członka komisji dotyczącej tragedii smoleńskiej.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.