Po raz ósmy ks. Roman Jagiełło, proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Łękach Dukielskich zorganizował rajd rowerowy OIKOUMENE. W tym roku dla uczczenia Ignacego Łukasiewicza.
Pierwszy rajd rowerowy OIKOUMENE odbył się w 2014 r.

- Rowerami wyruszyło wówczas z Łęk Dukielskich do Zyndranowej na święto "Od Rusal do Jana" blisko 70 osób, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Uczestniczyliśmy tam między innymi w nabożeństwie prawosławnym. Padła propozycja, by takie rajdy, w różne miejsca, do różnych kościołów, połączone ze zwiedzaniem zabytków, organizować co roku. W kolejnych latach byliśmy między innymi w Pielgrzymce, odwiedziliśmy wszystkie cerkiewki greckokatolickie na dukielszczyźnie, a także kirkuty, gdzie modliliśmy się za Braci Starszych w Wierze - wspomniał ks. Roman Jagiełło, proboszcz Parafii Polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich, pomysłodawca i organizator rajdów OIKOUMENE.

Rajd Rowerowy OIKOUMENE 2022

W tym roku, w VIII rajdzie rowerowym OIKOUMENE im. Maćka Kurowskiego wzięło udział 30 osób. Tegoroczna edycja została zorganizowana w celu uczczenia Ignacego Łukasiewicza w 200. rocznicę jego urodzin.

Rajd Rowerowy OIKOUMENE 2022

Uczestnicy rajdu, po rozdaniu chust i plakietek oraz błogosławieństwie ks. Romana Jagiełły, wyruszyli spod kościoła w Łękach Dukielskich do Zręcina. Tam modlili się na cmentarzu przy grobie Ignacego Łukasiewicza, zwiedzili również pobliski kościół, w którym znajduje się epitafium ku jego pamięci, jako fundatora świątyni. Następnie udali się do Krosna, by zwiedzić Pałac Polanka, w którym przez kilka lat mieszkał Ignacy Łukasiewicz. Tegoroczny rajd zakończył się w Bóbrce zwiedzaniem Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, wręczeniem pamiątkowych medali oraz wspólnym posiłkiem.

Rajd Rowerowy OIKOUMENE 2022

VIII rajd rowerowy OIKOUMENE był współfinansowany przez Gminę Dukla, a jego parterami było Nadleśnictwo Dukla i LGD Kraina Nafty.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.