Lewica krytykuje rząd za politykę wobec polskich rodzin, za drożyznę, za inflację. Co proponuje w zamian? Konferencja prasowa Łukasza Rydzika z Lewicy na rynku w Krośnie (20 czerwca).
- "PiS oszukał polskie rodziny" - jest to zdanie, które najbardziej odzwierciedla to, co się dzieje w tym momencie w Polsce. Mamy do czynienia z drożyzną, inflacją, podnoszeniem cen żywności, wysokim wzrostem cen prądu, paliw, a także z szybko rosnącymi ratami kredytów - powiedział Łukasz Rydzik z Lewicy podczas konferencji prasowej na krośnieńskim rynku.

Jak stwierdził Łukasz Rydzik, PiS głosem prezesa Narodowego Banku Polskiego zapewniał w ubiegłym roku Polaków, że kredyty nie będą rosły, stopa procentowa nie zostanie podniesiona, a inflacja nam nie grozi. Jednak od tego czasu stopa procentowa została podniesiona już dziesięć razy.

Jako przykład podał wzrost kredytu hipotecznego. Jeżeli w październiku 2019 roku rodzina wzięła 300 tysięcy złotych kredytu, to rata wynosiła wówczas 1468 zł. Teraz rata to już 2888 złotych. Banki obecnie wypracowały rekordowe zyski, na poziomie 140 procent wyższych niż w ubiegłym roku i jest to kosztem Polaków, którzy muszą za to wszystko płacić.

- Co teraz możemy powiedzieć polskim rodzinom, kiedy koszt raty wzrósł dwukrotnie, a rodziny kalkulują sobie przecież wcześniej koszty, a by swoim domowym budżecie zaplanować swoje wydatki? Dla wielu rodzin taki wzrost jest zbyt wysoki i może dojść do problemów z wypłacalnością. Ucierpieć mogą na tym między innymi dzieci, które ze względów oszczędnościowych nie będą mogły teraz wyjechać na obozy, czy wycieczki - stwierdził polityk Lewicy.

Łukasz Rydzik

Łukasz Rydzik zwrócił też uwagę na rosnące ceny żywności i paliw.

- Owszem, część podwyżek związana jest z wojną w Ukrainie, ale należy pamiętać, że rozpoczęła się ona około trzy miesiące temu, a ceny rosną od roku czasu i inflacja dochodzi do 14 procent - wyjaśnił Łukasz Rydzik.

Dla zobrazowania tego problemu pokazał, co można było kupić za 500 złotych w maju ubiegłego roku, a co teraz. Rok temu rodzina mogła kupić za tą kwotę 190 kilogramów cukru, a obecnie 140 kg; w maju 2021 - 104 bochenki chleba, a teraz 87. Wzrosły również ceny mięsa, nabiału. Wszystko to wpływa na stabilność wydatków polskich rodzin.

Polityk zaznaczył, że w jeszcze gorszej sytuacji są polscy seniorzy. Średnia emerytura podkarpackiego seniora wynosi 2300 złotych netto, a najniższa 1338 złotych. Po tegorocznej waloryzacji ten z najniższa otrzymał dodatkowo 73 złote, a ten ze średnią 161 złotych.

- Co emeryt może kupić po tych wszystkich podwyżkach żywności, energii - dodał Łukasz Rydzik.

Łukasz Rydzik przypomniał także, że premier Mateusz Morawiecki w momencie, kiedy inflacja i stopy procentowe były niskie, kupił za 4,5 mln złotych obligacje Skarbu Państwa, zyskując na tym spore kwoty.

- Oczywiście nie podzielił się tą informacją z innymi Polakami. A szkoda, bo gdyby o tym powiedział, może wiele osób mogłoby uchronić się przed inflacją - dodał.

Łukasz Rydzik

Polityk Lewicy przedstawił kilka propozycji, które mają wesprzeć polskie rodziny oraz seniorów. Jest to między innymi druga waloryzacja rent i emerytur na poziomie 12 procent oraz leki za 5 złotych dla emerytów.

- W przypadku leków za 5 złotych, może być to na początek duże obciążenie dla budżetu, ale gdy Polacy nie będą wykupywać leków, to koszt leczenia seniorów znacznie wzrośnie - wyjaśnił Łukasz Rydzik.

Lewica zaproponowała też rentę wdowią, a pakiecie "Bezpieczna rodzina" zagwarantowanie podwyżki dla sfery budżetowej na poziomie 20 procent, obniżenie rat kredytów hipotecznych przez minimum 12 miesięcy.

- Przygotowaliśmy też ciekawą propozycję na wakacje dla wszystkich rodziców. Postulujemy, aby dzieci na czas wakacji miały darmowe przejazdy - zakończył Łukasz Rydzik z Lewicy.

~z Krosna

22-06-2022 17:14 14 19

Następny nawiedzony.
Odpowiedz

~Hiobowski

22-06-2022 00:00 22 16

Ja chcę się dowiedzieć od tego pana, dlaczego jego koledzy europarlamentarzyści tak długo blokowali napływ pieniądze z Unii europejskiej. To głównie spowodowało wzrost inflacji, a co za tym idzie drożyznę i podniesienie stóp procentowych. To m.in. krośnieński europoseł Robuś, głosował i szczuł, że nie dać rodakom pomocy. Takie osoby nie powinny zasiadać w europarlamencie. Mało tego powinny być postawione przed Trybunałem stanu.
Odpowiedz

~Polak

21-06-2022 13:46 23 27

Jeszcze tylko powiedz skąd na to pieniądze?
Ja pamiętam rządy sld-pls w pierwszych latach XXI wieku i wiem, że było kolesiostwo i złodziejstwo dużo większe niż teraz!
Żaden kraj na świecie nie stal się lepszy pod rządami lewicy!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.