W Barwiniku, gm. Dukla zorganizowana została uroczystość poświęcona żołnierzom WOP i funkcjonariuszom Straży Granicznej z okazji 77. rocznicy powstania Wojsk Ochrony Pogranicza i 31. rocznicy powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
22 czerwca, z okazji 77. rocznicy powstania Wojsk Ochrony Pogranicza i 31. rocznicy powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Barwinku została zorganizowana uroczystość poświęcona żołnierzom WOP i funkcjonariuszom Straży Granicznej.

- Jest ona wyrazem uznania i pamięci za ich poświęcenie w ochronę naszej granicy - powiedział Józef Magnuszewski, sołtys Barwinka, były żołnierz WOP i funkcjonariusz Straży Granicznej, organizator dzisiejszej uroczystości.

Józef Magnuszewski
Józef Magnuszewski

Józef Magnuszewski przypomniał, że w 2011 roku, za zgodą IPN, stanął w Barwinku pierwszy w RP pomnik upamiętniający żołnierzy WOP i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy przez wiele dekad ochraniali w ciężkich warunkach granice Polski.

W dzisiejszym spotkaniu wzięła udział delegacja Związku Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu z Cezarym Okoczukiem, przewodniczącym Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej w Przemyślu, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, byli żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy cywilni WOP i Straży Granicznej.

Wręczenie medali

Podczas spotkania medalem okolicznościowym Związku Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy BOSG w Przemyślu uhonorowani zostali burmistrz Andrzej Bytnar, Józef Magnuszewski, Mieczysław Nykiel, Barbara Jaworska.

nagrodzemi medalami

Adam Jakubus, Janusz Kubit, Maria Kwaśniowska, Stanisław Kwaśniowski otrzymali pamiątkowy grawerton i odznakę pamiątkową BOSG.

- Ochrona granic w obecnych czasach nabiera innego wymiaru. Dopiero teraz dociera do nas to, jak jest to ważne dla mieszkańców, jak to jest ważna i ciężka służba - powiedział burmistrz Andrzej Bytnar.

Nagrodzeni odznakami

Przed uroczystością złożone zostały kwiaty na grobie, na cmentarzu w Barwinku, gdzie pochowany jest pierwszy dowódca WOP po II wojnie światowej Józef Jaworski, który organizował tutaj ochronę granicy Polski a także przy pomniku upamiętniającym żołnierzy WOP i funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.