22 maja Prywatna Szkoła Muzyczna Pro Musica w Krośnie po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi powróciła do kilkudziesięcioletniej tradycji koncertowania przed szeroką publicznością w Krośnie.
Dwudziesty dziewiąty już koncert z okazji Dnia Matki odbył się jak zwykle w największej sali koncertowej miasta przy współudziale Urzędu Miasta Krosna oraz Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

"Jesteśmy częścią świata" to tytuł, który podkreśla istnienie i pozycjonuje nas w miejscu i czasie, w jakim właśnie jesteśmy. Czy jesteśmy szczęśliwi, weseli i bezpieczni…?

Na te pytania tego pięknego majowego wieczoru odpowiadali używając dźwięków fletu, fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu, a także śpiewając oraz tańcząc uczniowie i nauczyciele Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica.

Otwierając koncert kolorową tęczą delikatnych dźwięków harmonijnego śpiewu popisywał się Chór Pro Musica pod dyr. Doroty Műnzberger Gąbki. Dzieci i młodzież pięknie zaśpiewali "Niby obłoki", "Swing low" oraz tytułowe "Jesteśmy częścią świata". Chór śpiewał przy subtelnym akompaniamencie fortepianu i kontrabasu. Warto wspomnieć, że Chór Pro Musica został niedawno nagrodzony brązowym medalem w Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Pierwszym solistą instrumentalistą koncertu był natomiast uczeń 3 klasy fortepianu - Karol Osuch który wykonał Koncert fortepianowy - Marthy Mier. Karol przy akompaniamencie orkiestry składającej się z nauczycieli biegle i z uczuciem zagrał 3-częściową formę koncertowego dzieła. Do wykonania utworu został przygotowany przez Annę Műnzberger. Karol jest laureatem III Nagrody w "International Music Competition" Kraków 2021.

Pozostająca na swych miejscach orkiestra nauczycieli wykonała następnie wraz z "kocimi solistkami" Marceliną Janiec i Zuzią Műnzberger-Gąbką fragment arcydzieła Gioacchino Rossini - "Humorystyczny duet dwóch kotów" - z opery "Otello". Obie solistki przygotowane przez Monikę Fabisz mają już za sobą kilka udanych koncertów. Zuzanna Műnzberger - Gąbka i Wiktoria Stefanik śpiewając w duecie zdobyły w tym roku nagrodę Grand Prix w "International Multigenre Competition".

W równie kolorowych muzycznych odcieniach popisała się mała orkiestra, którą dyrygował Wojciech Gąbka. Zespół wykonał utwory: H. Purcella, R. Longfielda, B. Wilsona, M. Love. Z dużym zaangażowaniem i z temperamentem występowali również następni wykonawcy wieczoru.

Alicja Janas i Natalia Winnicka duet fortepianowy, Barbara Staroń w trio, Antonina Chrapek solo na fortepianie, Franciszek Trybus solo na kontrabasie, Blanka Wesecka solo na flecie. Blanka jest tegoroczną laureatką I miejsca w "International Multigenre Competition" oraz II Nagrody w "V Podkarpackim Festiwalu Młodych Flecistów"- przygotowana przez Dorotę Trybus.

Pierwszą klasyczną część koncertu zamknął duet wokalny Wiktoria Stefanik i Anna Teneta utworem: "Mamo Tyś płakała" - solidarni z Ukrainą.

Zazwyczaj część II koncertów organizowanych przez Prywatną Szkołę Muzyczną Pro Musica przybiera bardziej rozrywkowy charakter. Tak było również w tym przypadku. Zabrzmiały zespoły wokalne przygotowane przez Aleksandrę Blicharczyk, pojawiły się zespoły taneczne, grupy baletowe przygotowane przez Annę Kłapkowską oraz najmłodsze dzieci przygotowane przez Małgorzatę Pelczar.
Zabrzmiały utwory "Bille Jean" , "Drzwi do kariery", "Hopelessly devoted to you", "Pogoda ducha", "I wonna dance with somebody", "Wieża Babel", "Nim zgaśnie dzień" a ich wykonawczyniami były:
Antonina Urbanek, Anna Teneta, Julia Pelczar, Wiktoria Stefanik,
Zuzia Műnzberger-Gąbka i Antonina Zajdel
MAŁY ZESPÓŁ WOKALNY w składzie: Emilia Urbanek, Alicja Janas, Zuzanna Jucha, Natalia Winnicka, Milena Jastrząb.
Koncert poprowadził Franciszek Gradus.
Pełne kolorów i wyraziste stroje przygotowała Dorota Wójcik.
Całość koncertu wyreżyserowała i koordynowała Anna Műnzberger wraz z nieocenioną pomocą grona nauczycieli Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica w Krośnie.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.