3 czerwca w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy bibliotek publicznych z Krosna i powiatu krośnieńskiego ph. "Projektowanie oferty instytucji kultury w oparciu o innowacyjne metody i formy pracy".
Prowadził je Sławomir Waśniewski, założyciel Akademii Kreatywnej Edukacji w Łodzi, trener kreatywności i innowacyjności, animator działań twórczych, arteterapeuta.

Warsztaty dla bibliotekarzy w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Warsztaty krok po kroku przeprowadziły bibliotekarzy przez proces projektowy. Począwszy od diagnozy problemów instytucji i potrzeb użytkowników, przez nawiązywanie partnerstw i korelację oferty szkół i instytucji kultury, skończywszy na szukaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: jak zajęcia w bibliotece mogą pomagać dzieciom i młodzieży w odkrywaniu ich pasji, jakie kompetencje wzmacniać, jak rozwijać kreatywność i myślenie twórcze uczestników? Bibliotekarze poznali też konkretne metody projektowe, takie jak Design Thinking, Scrum czy Kanban.

Warsztaty dla bibliotekarzy w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Sławomir Waśniewski podkreślał, że "myślenie projektowe nie jest procesem liniowym". Tym samym każdy projekt będący w fazie testów może "wrócić" do poprzednich etapów procesu projektowego i zostać poddany modyfikacjom. Nie świadczy to o porażce tworzącej go grupy, ale o jej kreatywności.

Warsztaty dla bibliotekarzy w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Uczestnicy warsztatów mieli okazję wprowadzić zdobytą wiedzę w działanie. Powstało pięć projektów ofert biblioteki - projekt stworzenia książki, gry planszowej, pocztówki promującej region, spektaklu, kreatywnych działań z książką. Projekty te były poddawanie ocenie i modyfikowane. Warsztaty zorganizowane przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną przyniosły tym samym natychmiastowy efekt w postaci pięciu gotowych pomysłów na działania i pobudziły kreatywność uczestniczących w nich bibliotekarzy.

Warsztaty dla bibliotekarzy w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. "Biblioteka - miejsce spotkań twórczych!", w konkursie BLISKO (2022-2023).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.