Gmina Korczyna postanowiła uczcić pamięć wielkiego polskiego wynalazcy. 23 czerwca na budynku odsłonięta została pamiątkowa tablica.
W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Jana Szczepanika, wielkiego polskiego wynalazcy.

Uroczyste obchody rocznicowe odbyły się 23 czerwca w dziennym Domu Senior-Wigor w Korczynie. Z tą miejscowością Jan Szczepanik związany był w początkowych latach swojej działalności. Po ukończeniu studiów był w Korczynie nauczycielem w "białej" szkole powszechnej. Tutaj zetknął się również z tkactwem, a Korczyna była wówczas centrum lokalnego przemysłu tkackiego. Wynalazca uważnie przyglądał się pracy tkaczy, poznając zasady działania krosna tkackiego, co pozwoliło mu w latach późniejszych na wprowadzenie znaczących dla całej branży ulepszeń, które skutkowały zaoszczędzeniem czasu i pieniędzy.

Przemówienia przed spotkaniem

Z okazji jubileuszu w budynku dawnej "białej szkoły" - dziś Dziennym Domu Senior-Wigor w Korczynie, 23 czerwca, odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Szczepanikowi. Tablicę odsłonił wójt gminy Korczyna Jan Zych wraz z kierowkiem Domu Senior-Wigor Martą Haręzgą.

- Jest to znacząca postać nie tylko dla Korczyny, ale i dla Krosna, dla regionu, dla Tarnowa. Opatentował wiele wynalazków z dziedziny tkactwa, fotografii, telewizji. Powinniśmy przypominać następnym pokoleniom takie wybitne postaci, które tutaj żyły, tworzyły, mieszkały - powiedział wójt gminy Korczyna Jan Zych.

Uczesnicy spotkania przed tablicą w Korczynie

Wiązanki kwiatów pod nową tablicą złożył wójt Jan Zych wraz z zastępcą Katarzyną Urbanek i kierownikiem Martą Haręzgą. W imieniu Rady Gminy Korczyna biało-czerwone kwiaty złożył przewodniczący Adam Paradysz w asyście wiceprzewodniczącego Zbigniewa Prajsnara oraz radnych: Krystyny Szmyd, Grzegorza Półchłopka, Waleriana Więcha i Władysława Pelczara. W imieniu dr Marty Rymar - dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie, wiązankę przekazał Łukasz Stachurski, zastępca dyrektora.

Prelekcja Mieczysława Czosnyka

Prelekcję "Młodzieńcze lata nauczyciela-wynalazcy Jana Szczepanika w 150-lecie urodzin" wygłosił Mieczysław Czosnyka, prezes Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie, a seniorzy z domu Senior-Wigor, pod kierunkiem Marty Haręzgi, przygotowali okolicznościową wystawę.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.