Pełna magii i cudowności, tajemniczych mocy i niezwykłości była noc świętojańska w Żarnowcu. Impreza plenerowa pn. "Świętojanki" odbyła się 25 czerwca w ogrodzie Szkoły Ludowej.
Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji nawiązujących do tradycji świętojańskich. Na początku rozpalono ognisko. Ogień był i jest niezwykle ważnym symbolem obchodów świętojańskich. Kiedyś nie tylko palono ogniska, ale także obchodzono z płonącymi pochodniami wokół pól, by odgonić złe uroki.

Gościom zgromadzonym wokół ogniska czas umilały zespoły śpiewacze "Jarzębina" z Piotrówki i "Magnolia" z Podniebyla, którym akompaniował instruktor Jan Radoń.

Świętojanki w Żarnowcu

Następnie, po zapadnięciu zmroku odbyło się przepiękne widowisko obrzędowe nawiązujące do słowińskiego rytuału Nocy świętojańskiej.

Grupa taneczna Szasse z Gminnego Ośrodka Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu oraz aktorzy z Koła Teatralnego Jodła Banda przenieśli wszystkich w gorący klimat sobótkowej nocy. Widowisko wyreżyserowały instruktor Magdalena Skiba oraz Anna Romańczak - Polańska. W rolach głównych wystąpili Kuba Wajda, Aleksandra Tomkiewicz i Kornelia Wesołowska. Licznie zgromadzona publiczność była zachwycona barwnym widowiskiem wzbogaconym wspaniałą muzyką i tańcem z pochodniami.

Świętojanki w Żarnowcu

Na koniec wydarzenia wystąpił zespół PotOCK, który łączy w swoich utworach muzykę ludową i rockową, wzbogaconą o elementy folkloru z różnych części Karpat. Melodyjne kobiece wokale i mocne, męskie brzmienia gitarowe i perkusyjne wyczarowały wyjątkową atmosferę. W czasie koncertu nie mogło zabraknąć największego przeboju zespołu, czyli "Hej na ty Babi Górze".

Tego magicznego wieczoru o atrakcje kulinarne zadbały panie z Miejskiego Koła Kobiet Jedlicze - Centrum, które przygotowały smakowite pyszności. Kiełbaskę z grilla serwowali strażacy z OSP w Żarnowcu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.