Ile zapłacimy za bilety Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Krośnie od 1 września? Padło pytanie o kursy do Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju.
Na czwartkowej sesji (30 czerwca) radni Rady Miasta Krosna podjęli uchwałę o podwyżce cen biletów MKS od 1 września br.
Bilet jednorazowy normalny będzie droższy o 60 groszy - 3,40 zł, jednorazowy ulgowy o 30 groszy - 1,70 zł.
Za bilet miesięczny normalny na wszystkie linie trzeba będzie zapłacić 8 zł więcej - 92 zł, za ulgowy 4 zł więcej - 46 zł, a na okaziciela na wszystkie linie będzie kosztował 110 zł.
Bilet dzienny normalny będzie droższy o 1,50 zł i trzeba będzie zapłacić za niego 8 zł.
Od 1 września wzrosną również ceny biletów na liniach podmiejskich.

Ustalone zostały również nowe stawki opłat dodatkowych:
  • za przejazd bez biletu - 170,00 zł,

  • za przejazd na podstawie biletu o zaniżonej wartości bądź przejazd na podstawie biletu ulgowego nie posiadając wymaganego dokumentu uprawniającego do ulgi - 136,00 zł,

  • za spowodowanie zatrzymania lub zmianę trasy środka transportu bez uzasadnionej przyczyny - 510,00 zł.


W uzasadnieniu projektu uchwały o podwyżkach czytamy, że są one spowodowane znacznymi podwyżkami cen oleju napędowego, który stanowi główny koszt funkcjonowania komunikacji niezbędne jest podwyższenie cen biletów. W chwili obecnej cena netto oleju napędowego dostępnego dla MKS jest wyższa od ceny stosowanej w styczniu br. aż o 48,5 %. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost kosztów realizacji 1 wozokilometra (praca kierowcy + paliwo), który w styczniu br. wynosił 2,91 zł netto, a przy obecnej cenie paliwa kształtuje się na poziomie 3,49 zł netto (+20%). Zaplanowany do wykonania w 2022 r. rozkład jazdy, który zakłada pracę przewozową na poziomie 1 660 000 km spowoduje wzrost kosztów usług kierowców o ok. 920 000 zł netto.

- W celu choć częściowego zmniejszenia kosztów działalności, należy wprowadzić podwyżkę cen biletów. Zakładając, że liczba pasażerów nie ulegnie zmianie, przyjęcie uchwały skutkować będzie zwiększeniem wpływów ze sprzedaży biletów o 200 000 zł, w okresie od września do grudnia 2022 roku, a tym samym większym pokryciem kosztów wykonywania komunikacji miejskiej - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Podczas dyskusji padło pytanie co z tegorocznymi kursami MKS z Krosna do Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju. Bartłomiej Bieszczad, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami UM Krosna wyjaśnił, że w tym roku w okresie wakacyjnym kursów takich nie będzie.

- Nasz wydział wystąpił do gmin Iwonicz-Zdrój i Rymanów o możliwość uruchomienia weekendowej linii na okres wakacyjny. Jednak dostaliśmy negatywną odpowiedź. Gminy nie podjęły takich decyzji ze względów finansowych. Część wozokilometrów w granicach miasta finansowalibyśmy z naszego budżetu, a pozostałą finansowałyby gminy uzdrowiskowe - odpowiedział Bartłomiej Bieszczad.

~Krasnal Piotrek

03-07-2022 13:02 13 12

Krosno miastem emerytów, rencistów i mopsiarzy/mopsiar. Istotne są 3 kursy MKS: do szpitala, na cmentarz i do przychodni. Tyle. Resztę je....ć.
Odpowiedz

~horobliwymick

01-07-2022 11:35 12 10

Jedno państwo oddzielne interesy! A potem wmówi się (motłochowi),że ekologia,co2,nie wolno jeść mięsa itp itd!Taki San może przewieść z jednego kursu do (90 osób-max) ale dajmy tylko 40 osób na kurs/4osoby w aucie daje 10 aut w jednym autobusie.Miasto nie chce napędzać za darmo uzdrowiska(te mają wysrane) bo ludzi i tak jest dużo.Gmina w biznes gdzie trzeba dołożyć się nie bawi(bo Ona biznes robi tylko wtedy jak państwo albo unia wyłoży 100%), a lokalne biznesy(restauracje)nie działają wspólnie
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.