Od 1 lipca odwiedzający Bieszczady mogą wybrać się w niezapomnianą podróż widokową koleją gondolową i korzystać z wyjątkowych atrakcji w ośrodku PKL i PFR nad zaporą w Solinie.
Widokowa kolej linowa w Solinie jest szczególną w skali kraju atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. To niepowtarzalny sposób, by móc podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy.

- To historyczny moment dla Grupy PKL. Tak jak 85-lat temu spełniały się marzenia związane z powstaniem kolei na Kasprowy Wierch, tak dzisiaj jesteśmy świadkami realizacji inwestycji wpisującej się w oczekiwania turystów odwiedzających Bieszczady, jak i okolicznych mieszkańców. Zapraszamy wszystkich do naszego nowego ośrodka. Kolej na Solinę! - mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Kolejka gondolowa nad zaporą w Solinie

Atrakcja jakiej jeszcze nie było


W czerwcu 2021 r. Polskie Koleje Linowe oraz Polski Fundusz Rozwoju ogłosiły budowę nowej inwestycji, która ma stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu. Po ponad roku pierwsi turyści od godziny 17:00 będą mogli wyjechać koleją z centrum Soliny na Górę Jawor.

- Inwestycja w Solinie to modelowy przykład, w jaki PFR skutecznie realizuje strategię rozwoju i budowy wartości PKL od momentu przejęci spółki w 2019 r. Bieszczady to wyjątkowy region, z ogromnymi walorami krajobrazowo-przyrodniczymi. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji uda nam się w pełni wykorzystać jego ogromny potencjał i przyciągnąć nowych turystów, przy jednoczesnym zachowaniu charakteru i naturalnych walorów środowiskowych tego miejsca. To największa do tej pory inwestycja PKL, ale plany spółki są ambitne i uwzględniają rozwój dotychczasowych ośrodków, a także nowe inwestycje, które przyczynią się do wzrostu wartości spółki - powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

Atrakcja jest niepowtarzalna nie tylko ze względu na lokalizację, imponujące krajobrazy, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typy w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną.

Bieszczady od zawsze przyciągały turystów o każdej porze roku, dzięki niepowtarzalnemu klimatowi, krajobrazom oraz dzikiej przyrodzie. Region właśnie zyskał nową unikatową atrakcję, z której już mogą korzystać turyści.

- Turystyka w Bieszczadach zyskała nową jakość. Możemy zanurzyć się w krajobrazie Bieszczadów, żeby się wyciszyć, ale także oglądać tę ciekawą i piękną perspektywę z wagonika kolei. Robimy ogromny krok, by odkrywać Solinę i Bieszczady na nowo - tłumaczy Adam Piątkowski, wójt Gminy Solina.

Ośrodek turystyczny PKL Solina z wieloma atrakcjami


Pierwsze niespodzianki w ośrodku PKL Solina na turystów czekają już przy stacji dolnej Plasza, która jest nie tylko startowym punkt tej wyjątkowej podróży koleją gondolową ale też miejscem, w którym dowiemy się ciekawych informacji na temat podróży koleją widokową, jej technologii, ilości podpór i ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną.
W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL. Z tego miejsca korzystając z kolejnej i dającej niesamowite wrażenia atrakcji - kolei gondolowej PKL - wreszcie wyruszymy w niezapomnianą i pełną ekscytacji podróż na Górę Jawor.

Kolejka gondolowa nad zaporą w Solinie

Na 1,5 km trasie - ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytułowanej na Górze Jawor - z wysokości wagonika, podróżujący mogą podziwiać spektakularne krajobrazy na zielone wzgórza Bieszczadów, monumentalną zaporę oraz Jezioro Solińskie. Ale atrakcje w solińskim ośrodku turystycznym na tym się nie kończą! Bo prawdziwe emocje czekają również na wszystkich turystów, którzy docierają wagonikiem kolei gondolowej na Górę Jawor.

Z Wieży Widokowej z 55 m oraz tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz tutejsze doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. "skywalk", by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury. W kawiarni widokowej na turystów czeka smaczna kawa i ciasto, ale również spektakularne widoki, którymi możemy się już rozkoszować.

Na prawdziwych smakoszy czekają lokalne specjały w Karczmie Jawor, której wystrój nawiązuje do regionalnej architektury. Prozaiki, fuczki, czy pieczone knysze to tylko wybrane pozycje, znajdujące się w karcie menu.

Tuż obok Karczmy Jawor zlokalizowana jest kolejna część atrakcji ośrodka PKL - Park Tematyczny. To właśnie w parku wkrótce poznamy fascynujące legendy oraz posłuchamy ciekawych opowieści na temat barwnych postaci biesów i czadów.

Zachęcamy do rezerwacji biletów oraz odwiedzenia nowej atrakcji turystycznej w Bieszczadach. Gwarantujemy, że czas spędzony w ośrodku PKL w Solinie będzie niezapomniany i dostarczy wielu wrażeń.

Ceny biletów


Bilet na kolej góra-dół
39 zł - normalny
32 zł - ulgowy

Bilet na kolej w jedną stronę
32 zł - normalny
26 zł - ulgowy

bilet na SKYWALK - 10 zł

Bilet rodzinny na kolej 2+1 - 99 zł
~Gibalski

03-07-2022 11:11 19 14

"Już się premier chwalił haha". Pisze tutaj jeden bywalec. Panie bywalcze, bo to naprawdę jest się czym chwalić. Za POprzednich rządów nie dało się wybudować takiej kolejki gondolowej. Bo piniendzy nie był i nie będzie - jak mówił klasyk.
Odpowiedz

~Czy to już?

02-07-2022 16:10 16 13

Wczoraj w Solinie, dziś w Tczewie mu dziękowali, tylko nie widać było tych dziękujących. Pewnie stała ekipa towarzysząca. Szybko się przemieszcza po kraju. I jak zwykle wszystkiemu winien Tusk, jakby to on od siedmiu lat sprawował władzę. Już kampania na całego trwa, choć jeszcze nikt nie ogłosił terminu wyborów. Coś mi się zdaje, że rządzący mają pełno w portkach .
Odpowiedz

~Bywalec

01-07-2022 17:16 21 13

Już się premier chwalił haha
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.