3 lipca w Parku nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju odbyły się Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych. W tym roku połączone zostały z Piknikiem Rodzinnym z Produktem Polskim i konkursem kulinarnym dla Kół Gospody Wiejskich "Bitwa regionów".
Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych już 16 lat goszczą w kalendarzu imprez Powiatu Krośnieńskiego i gminy Rymanów.

W tym roku zaproszenie do udziału przyjęły trzy orkiestry. Jako pierwsza zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta z Krościenka Wyżnego pod dyrekcją Macieja Filara. Zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęła Orkiestra Dęta "Lutnia" z Zarszyna, której prezesem jest Piotr Tutak, a dyrygentem Artur Gadzała.

Podczas spotkań nie mogło zabraknąć gospodarza, czyli Rymanowskiej Orkiestry Dętej, której dyrygentem jest Mieszko Szybka.

Nagrody w postaci pamiątkowych statuetek na ręce dyrygentów wręczyli przedstawiciele organizatorów: starosta krośnieński Jan Pelczar i zastępca burmistrza Gminy Rymanów Grzegorz Wołczański. Organizatorami przeglądu byli Starostwo Powiatowe w Krośnie, Gmina Rymanów i GOK w Rymanowie.

W tym roku Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych zostały połączone z Piknikiem Rodzinnym z Produktem Polskim i konkursem kulinarnym dla Kół Gospody Wiejskich "Bitwa regionów", którego organizatorami byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rymanowie.

W konkursie rywalizowało 11 zespołów Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu krośnieńskiego, które miały za zadanie przygotować najbardziej tradycyjną dla regionu potrawę. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Małgorzaty Zając oceniła wszystkie zgłoszone przez KGW potrawy biorąc pod uwagę m.in. smak i aromat potrawy, wykonanie i sposób prezentacji oraz elementy dekoracyjne i estetykę wyglądu, przyznając trzy pierwsze miejsca:
I - KGW Długie (pierogi niedźwiedzie)
II - KGW Kobylany (pierogi dworskie z mąki razowej z kapustą i białym serem okraszone cebulą i wędzonką)
III - KGW Bratkówka (kwasówka)

Nagrody wręczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego i dyrektor OT KOWR Rzeszów Jerzy Borcz, dyrektor ARiMR w Rzeszowie Wiesław Polek, starosta krośnieński Jan Pelczar, który ufundował dla wszystkich KGW atrakcyjne nagrody, Jerzy Janeczko z WFOŚiGW w Rzeszowie, przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Andrzej Pitrus.

Wydarzeniu towarzyszyły stoiska Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z Rzeszowa, KRUS z Krosna, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji oddział Krosno, Nadleśnictwa Rymanów, Komendy Miejskiej Policji z Krosna i OSP Rymanów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.