Ogromny sukces członków Koła Naukowego ROTOR z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Podczas Shell Eco-Marathon 2022 we Francji bolid PIŁA osiągnął wynik 963 km na jednym litrze etanolu. Gratulujemy!
- Osiągnięty wynik i nowy rekord Polski to ogromny sukces naszego Studenckiego Koła Naukowego ROTOR. 963 kilometry to podróż nad morze i jeszcze pewnie dojechalibyśmy z powrotem do Torunia - powiedział dr hab. Zbigniew Barabasz, rektor KPU w Krośnie podczas dzisiejszej (7 lipca) konferencji prasowej z okazji wyniku osiągniętego na zawodach we Francji.

Od 2016 roku razem z pojazdem, zwanym PIŁA członkowie ROTOR-u biorą udział w międzynarodowych zawodach motoryzacyjnych Shell Eco-marathon, których celem jest przejechanie jak najdłuższego dystansu na ekwiwalencie jednego litra paliwa.

Konferencja prasowa w KPU
Konferencja prasowa po sukcesie członków Studenckiego Koła Naukowego ROTOR z KPU w Krośnie

Tomasz Kosztyła, jeden z opiekunów SKN ROTOR, podkreślił, że wyniki osiągnięte na tegorocznych zawodach Shell Eco-marathon w Nogaro we Francji, to efekt ośmioletniej pracy członków koła naukowego oraz współpracy w wieloma firmami.

- Łącznie w konkursie wystartowało 35 ekip, w tym trzy z Polski: Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Każda z ocenianych prób polegała na pokonaniu 10 okrążeń w czasie mniejszym niż 38 minut. Długość jednego okrążenia wynosiła 1,6 km - powiedział Tomasz Kosztyła.

Krośnieńska ekipa spisała się znakomicie. Zajęła ósme miejsce w Europie na 35 ekip i była najlepszą drużyną z Polski, osiągając wynik 963 km na jednym litrze etanolu. Jest to nowy rekord Polski (poprzedni wynosił 837 km).

Krzysztof Ochałek, jeden z trzech opiekunów Studenckiego Koła Naukowego Rotor:


O wrażeniach ze zmagań we Francji opowiedziała kierująca PIŁĄ Aleksandra Muszyńska:


Julia Gawłowska, Aleksandra Muszyńska
Od lewej Julia Gawłowska, Aleksandra Muszyńska, kierowcy bolidu PIŁA

Na temat współpracy KPU w Krośnie z lokalnymi firmami w ramach tego projektu powiedział kanclerz krośnieńskiej uczelni Franciszek Tereszkiewicz:


W skład ekipy z Krosna wchodzili: Aleksandra Muszyńska i Julia Gawłowska (kierowcy), Amelia Wojciechowska (menager), Dawid Misołek, Dawid Stanisz, Bartłomiej Kielar, Szymon Wojciechowski oraz opiekunowie koła: Tomasz Kosztyła, Krzysztof Ochałek i Michał Hebzda.

W tym roku działania SKN ROTOR wsparły firmy: Erko, Unimetal Recycling, Symkom Ansys, Fabryka 4x4, Ecoline, Autokram, SolidExpert, Wietpol, Eba, AutoExpert, Impuls, Makland, Dioxid, EuroSim3, Mr. Car, Krosglass, Krosbat, Laminex.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.