Prokuratura Rejonowa w Krośnie zdecydowała, co dalej ze śledztwem w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez proboszcza jednej z krośnieńskich parafii.
We wrześniu ubiegłego roku do proboszcza jednej z krośnieńskich parafii zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas rozmów, do których doszło od 20 do 23 września ,nakłonił duchownego do przekazania danych dostępowych oraz autoryzacyjnych do rachunków bankowych. "Funkcjonariusz", który dla uwiarygodnienia podał imię i nazwisko, numer legitymacji służbowej twierdził, że prowadzona jest specjalna akcja przeciwko osobom wykradającym pieniądze z kont bankowych i środki na koncie parafii są zagrożone. Oszust był tak przekonywający, że ksiądz przelał 720 tysięcy złotych na konta wskazane przez dzwoniącego mężczyznę.

Ksiądz szybko zorientował się, że mógł paść ofiarą oszusta i powiadomił Komendę Miejską Policji w Krośnie, która prowadziła śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie.

- W wyniku podjętych czynności ustalone zostały rachunki bankowe, którymi posługiwał się sprawca przestępstwa. Zastosowano na nich blokady środków finansowych. Dzięki temu udało się odzyskać łącznie około 670 tysięcy - poinformowała prokurator rejonowy w Krośnie Iwona Czerwonka-Rogoś.

Mimo przeprowadzonych wielu czynności, w tym analizy danych telekomunikacyjnych uzyskanych od operatorów GSM, przesłuchaniu świadków, współpracy z kilkunastoma jednostkami policji w różnych częściach kraju, sprawcy przestępstwa nie udało się do tej pory ustalić.

Śledztwo w tej sprawie zostało na chwilę obecną umorzone. Policjanci będą jednak w dalszym ciągu wykonywali czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu ustalenia sprawcy. W przypadku pozyskania nowych informacji śledztwo może zostać podjęte na nowo.

Prokuratura Rejonowa w Krośnie nadzoruje również śledztwo w sprawie niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem oraz mieniem parafii przez proboszcza jednej z parafii w gminie Rymanów.
W tym przypadku, w trakcie rozmowy telefonicznej z księdzem, osoba podająca się za funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, nakłoniła go do założenia rachunków na platformach inwestycyjnych i dokonaniu wpłat gotówki na założone rachunki oraz wskazane rachunki bankowe. Od 9 do 16 maja br. proboszcz z kilku kont przelał łącznie ponad 206 tysięcy złotych, z czego około 4,5 tysiąca to środki własne, a ponad 200 tysięcy to pieniądze parafialne. Gdy pieniądze trafiły już na konta wskazane przez oszustów, kontakt z "policjantami" urwał się.

Temat wyłudzania pieniędzy i danych osobowych, również od księży, pojawił się końcem maja na antenie Radia FARA. Ksiądz prałat Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i rzecznik prasowy Archidiecezji Przemyskiej, zaapelował do kapłanów i wiernych o czujność, ostrożność i rozwagę w przypadku odebrania podejrzanego telefonu od - rzekomo - policjanta, pracownika CBŚP, CBA, sądu, prokuratora, pracownika banku oraz przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji finansowych. Poprosił również kapłanów o informowanie Kurii Metropolitalnej o podobnych przypadkach.

~Gibalski

10-07-2022 22:10 54 55

A skąd to Antoni wie, że księża nie płacą podatków? Właśnie że płacą w dodatku na utrzymaniu pracowników: organistę, kościelnego, gosposie, często zamawia ekipę sprzątająca kościół. Jak w parafii nie ma chętnych do pomocy. Jest też wiele kosztów, jak w każdym domu (malowanie, remonty i wiele innych). Nie znoszę ludzi, którzy potrafią siedzieć w czyjej kieszeni i jątrzyć.
Odpowiedz

~dziadek

10-07-2022 21:51 57 57

Nikt cię nie zmusza do ofiarowania na tacę. Skoro masz węża w kieszeni to po prostu nie dawaj. I nie rób wrogiej propagandy że księża mają po kilka samochodów, bo to nieprawda.
Odpowiedz

~mm

09-07-2022 19:08 54 61

ksieza maja po kilka nowych drogich samochodow najwyzej kilkuletnich i to nie tanich i caly czas upominaja sie o mamone to na pewno nie mile Bogu
Odpowiedz

~Antoni

09-07-2022 15:33 61 62

Najwyższa pora renegocjować konkordat! Dlaczego ci w czarnym nie płacą podatków od takiej znacznej kasy?
Księża i kościoły powinny płacić normalne podatki od dochodów, nieruchomości i ziemi oraz składki ZUS!
Odpowiedz

~cynik

09-07-2022 14:56 60 64

Jeden anonim pyta: "skąd ksiądz miał taką kasę?" Odpowiadam cynicznie: z kątowni. Przecież nie nakradł jak to robią politycy.
Odpowiedz

~Gibalski

09-07-2022 13:53 62 56

Zastanawiam się skąd bierze się ta zawiść w stosunku do księży? Przecież duchowni nikogo nie okradają, a złośliwi ludzie wszystkiego im zazdroszczą. Często uważają ich za jakichś złodziei. Źle się dzieje w polskim państwie.
Odpowiedz

~Jarząbek

09-07-2022 08:20 70 59

Ciekawe co to za parafia, bo w mojej ksiądz cały czas ma długi, remontuje to co wyremontował parę lat temu i cały czas zbiera.
Odpowiedz

~dziadek

09-07-2022 00:35 74 56

Proszę nie obrażać Pana Boga siejąc fałszywą propagandę, że ludzie bieduja. Oni dopiero zaczną biedować, kiedy ponownie zaczną rządzić osoby z poprzedniego wyboru. Wybierzcie to się przekonacie. Jeszcze będziecie wiszczeć rzewnymi łzami.
Odpowiedz

~anonim

08-07-2022 18:16 69 60

a skąd ksiądz miał taka kasę hmm ciekawe
Odpowiedz

~ciemnogród

08-07-2022 15:25 62 70

Na koncie księdza 720.000 zł, a wokół ludzie biedują. Nie tak powinno być. Może by tak wesprzeć ubogich parafian? Absolutnie! Pamiętajcie owieczki, kościół w Polsce jest od brania, a nie dawania.
Odpowiedz

~Gibalski

08-07-2022 14:55 58 67

Gdyby w Polsce oprócz karty więzienia była chłosta. To sądzę że wielu chultai zastanowiło by się czy iść drogą przestępstwa?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.