Wójt gminy Krościenko Wyżne Mateusz Liput i przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Podkul przebywali na Ukrainie, gdzie podpisano porozumienie o współpracy z gminą Łokacze.
Delegacja gminy Krościenko Wyżne przebywała 14 lipca w miejscowości Łokacze w obwodzie wołyńskim na Ukrainie. Spotkała się z mieszkańcami, którzy gościli w gminie Krościenko Wyżne znajdując tutaj schronienie w pierwszych dniach wojny.

Wójt Mateusz Liput i przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Podkul spotkali się władzami gminy na czele z burmistrzem Bogdanem Ius. Wójt oraz burmistrz podpisali umowę o współpracy pomiędzy gminami Krościenko Wyżne i Łokacze.

Wizyta na Ukrainie

U podstaw nawiązanej współpracy leży fakt, iż w dalszym ciągu istnieje konieczność niesienia pomocy humanitarnej dla ofiar działań wojennych na Ukrainie. Poprzez współdziałanie z gminą Łokacze i osobami odpowiedzialnymi za koordynację procesu wspierania potrzebujących, można nieść pomoc w sposób jak najbardziej efektywny.

W nadziei na jak najszybsze zakończenie wojny na Ukrainie, w umowie określono również inne płaszczyzny przyszłego współdziałania, jak choćby architektura, inwestycje i rozwój biznesu, kultura, sztuka, sport i rekreacja, czy ekologia i racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych.

- Dzień taki jak ten, to wyjątkowa okazja do zacieśnienia współpracy pomiędzy mieszkańcami Polski i Ukrainy. Dzieje się to na przykładzie porozumienia naszych samorządów. Jestem przekonany, że Ukraina wygra tę wojnę, a nam dane będzie spotkać się w innych, lepszych realiach. Nasze drzwi są dla Was otwarte. Możecie zawsze liczyć na naszą życzliwość i pomoc, gdyż jak mówi polskie przysłowie: prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie - powiedział Mateusz Liput, wójt gminy Krościenko Wyżne.

Wizyta na Ukrainie

Burmistrz gminy Łokacze podziękował mieszkańcom Krościenka Wyżnego i Pustyn za okazaną życzliwość, wsparcie i pomoc. Przede wszystkim wdzięczny był za zapewnienie schronienia jego rodakom w tak trudnych dla Ukrainy czasach.

O tym, jak trudne są to czasy dla mieszkańców Ukrainy świadczy fakt, że podczas uroczystości miał miejsce alarm przeciwlotniczy co spowodowało, że przedstawiciele z obu samorządów byli zmuszeni udać się do schronu. Po odwołaniu alarmu odbyło się spotkanie z opiekunami i dziećmi Domu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Łokaczach. Dzieci i ich opiekunowie przedstawili swoją twórczość związaną z: hafciarstwem, malarstwem, dekoracją, garncarstwem oraz tańcem i śpiewem ludowym. Burmistrz zaprezentował również Kopalnię Gazu Ziemnego działającą na terenie gminy oraz miejscową szkołę.

Wizyta na Ukrainie

Delegacja z gminy Krościenko Wyżne przekazała również dary, w tym żywność, środki higieny osobistej, pościel, śpiwory, agregat prądotwórczy, odzież dla wojska, powerbanki. Trafią one do placówek na terenie gminy Łokacze zajmujących się ich rozdysponowaniem dla mieszkańców.

W niedługim czasie gmina Krościenko Wyżne planuje zawarcie porozumienia o współpracy partnerskiej z miastem Svidnik na Słowacji.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.