Zakończył się II plener rzeźbiarski "Odpocznij u Zdroju", zorganizowany przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju i Nadleśnictwo Dukla.
Od 11 lipca cuda w drewnie przy amfiteatrze w Iwoniczu-Zdroju tworzyło pięciu artystów rzeźbiarzy: Andrzej Madziar z Gogołowa, Paweł Leszega z Krosna, Sylwester Sowa z Włodawy, Stanisław Socha z Faściszowej i Ryszard Wysocki z Kalet. W II plenerze rzeźbiarskim "Odpocznij u Zdroju" wziął też udział Tomasz Nycz, uczeń Liceum Plastycznego w Krośnie, a jednocześnie mieszkaniec Iwonicza-Zdroju. Komisarzem pleneru był Jan Stachyrak.

Rzeźbiarze przez cztery dni zmagali się z kłodami drewna. Efektem ich pracy są przestrzenne rzeźby skomponowane jako drewniane ławki. Można było je podziwiać podczas zakończenia pleneru, w czwartek 14 lipca.

Plener rzeźbiarski w Iwoniczu-Zdroju

Andrzej Madziar wyrzeźbił rodzinną ławkę z rodzeństwem niedźwiadków, które bawią się w chowanego. Paweł Leszega stworzył ławę z rzeźbami przedstawiającymi sowy. Sylwester Sowa wykonał ławkę z postaciami wilków, a spod ręki Stanisława Sochy wyszła ławeczka przeznaczona głównie dla najmłodszych z rzeźbami przedstawiającymi postacie z bajki Muminki. Z kolei ławeczka "usiądź przy mym liściu" jest autorstwa Ryszarda Wysockiego. Tomasz Nycz wykonał płaskorzeźbę - portret niedźwiedzia w drewnie.

- Jestem pod wrażeniem tego, czego dokonali rzeźbiarze w ciągu czterech dni. Przez kolejne lata wyrzeźbione ławki z motywami leśnymi będą zdobić uzdrowisko, dawać radość kuracjuszom, głosząc jednocześnie pochwałę drewna z naszych lasów - powiedział Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla, współorganizator wydarzenia.

Plener rzeźbiarski w Iwoniczu-Zdroju

Słowa podziękowania do artystów i leśników skierował patronujący wydarzeniu Witold Kocaj, burmistrz Iwonicza-Zdroju.

- W tym roku artyści wykonali prace użytkowe, które staną w różnych miejscach Iwonicza-Zdroju i ludzie będą się przy nich spotykać i odpoczywać. Chciałbym, żeby ten drugi plener, który dzisiaj kończymy, był jednocześnie początkiem już trzeciego pleneru. A tematów na pewno nie zabraknie, o czym świadczą podpowiedzi mieszkańców i kuracjuszy - powiedział burmistrz Witold Kocaj.

Wspomniał również o współpracy iwonickiego samorządu z Nadleśnictwem Dukla.

- Przykładem tego może być choćby oddany do użytku przez Lasy Państwowe znajdujący się nieopodal parking, z którego można korzystać - dodał Witold Kocaj.

Plener rzeźbiarski w Iwoniczu-Zdroju

Finałowi pleneru w amfiteatrze w Iwoniczu-Zdroju, który prowadzili Dorota Świstak, dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju i Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, towarzyszyły atrakcje. Było stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Dukla, stoisko promocyjne Lasów Państwowych z marką "Dobre z lasu", a po samej uroczystości na scenie amfiteatru odbył się koncert Zespołu Sygnalistów "Echo Karpat" działający przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i koncert "Kapeli Spod Rubani".

Dofinansowano ze środków Lasów Państwowych
RDLP w Krośnie

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.