19 lipca 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł "Ochrona polskiej granicy wschodniej". Wiemy, ile będzie kosztował.
Emisja banknotu podkreśla profesjonalizm i skuteczność Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego w powstrzymywaniu działań reżimów Rosji i Białorusi podejmowanych przy polskiej granicy. Warto zaznaczyć, że banknot kolekcjonerski koresponduje tematycznie ze srebrną monetą kolekcjonerską o wartości nominalnej 10 zł "Ochrona polskiej granicy wschodniej", wyemitowaną przez NBP w styczniu tego roku.

- Dzięki profesjonalizmowi i poświęceniu Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego działania reżimów Rosji i Białorusi są skutecznie powstrzymywane. Strzegący bezpieczeństwa Polski doskonale odróżniają rzeczywistych uchodźców od ochotniczych narzędzi agresji. Kunszt formacji strzegących terytorium naszego państwa znalazł swe potwierdzenie w odporności na codzienne prowokacje, a także w pełnym humanitaryzmu i empatii traktowaniu migrantów, również tych posługujących się przemocą - napisał Artur Adamski w folderze emisyjnym banknotu emisyjnego.

Na przedniej stronie banknotu zostały zaprezentowane sylwetki funkcjonariusza Straży Granicznej oraz żołnierza Wojska Polskiego, a także fragment mapy Polski. Strona odwrotna banknotu przedstawia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wizerunku znajdującego się na polskim słupie granicznym oraz śmigłowiec Policji na tle krajobrazu terenów położonych przy polskiej granicy wschodniej.

Samorządy walczą o "zagrabione" pieniądze. Znaki zapytania po restrukturyzacji PBS w Sanoku
Na banknocie "Ochrona polskiej granicy wschodniej" zastosowano szereg nowoczesnych zabezpieczeń obecnie dostępnych na rynku.

W papierze zastosowano zabezpieczenia w postaci nitki okienkowej dwukolorowej i znaku wodnego przedstawiającego sygnet Narodowego Banku Polskiego. Na stronie przedniej banknotu w nominale 20 zł w prawym dolnym rogu wykorzystano farbę zmienną optycznie, zaś w lewym dolnym rogu banknotu ukryty został efekt kątowy w postaci liczby "20" przedstawionej w układzie pionowym. W środkowej części banknotu znajdują się elementy graficzne widoczne tylko w świetle UV: fragment wizerunku słupa granicznego oraz sygnet NBP.

Banknot wyemitowany został w nakładzie do 80 tys. sztuk i będzie można go nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 130 zł.

~mukator

21-07-2022 11:06 22 20

Helikopter na awersie dobrze przypomina przetarg na śmigłowce dla polskiej armii, który uwalił Antoni Macierewicz, a który do dziś nie został rozpatrzony.
Doskonałe rządy - niech drukują jeszcze więcej pieniędzy, a za chwilę wszyscy będziemy milionerami...
Odpowiedz

~apis

19-07-2022 12:51 23 23

co to za banknot bez braci K. na awersie?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.