24 lipca 1944 r. w Lesie Grabińskim, z rąk żołnierzy ukraińskiego batalionu SS-Galizien zginęło 72 członków Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz osób cywilnych. Dzisiaj (23 lipca) w intencji pomordowanych, na cmentarzu w Iwoniczu odprawiona została msza święta.
24 lipca 1944 roku pododdział ukraińskiego batalionu SS-Galizien pod niemieckim dowództwem barona Engelsteina i jego zastępcy, ukraińskiego majora, lekarza weterynarii Władimira Najdy, dokonał egzekucji strzałem w tył głowy na 72 osobach.
- Zebraliśmy się przed grobem nieznanego żołnierza na cmentarzu w Iwoniczu, gdzie spoczywają nierozpoznane ofiary mordu z Lasu Grabińskiego, aby oddać hołd wszystkim rozstrzelanym, którzy oddali swe życie za Ojczyznę i nie odczekali upragnionej wolności - powiedział Rajmud Boczar, prezes Iwonickiego Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia", które od lat zajmuje się upamiętnianiem tej wielkiej tragedii z kwietnia 1944 roku.
Mszę świętą z udziałem pocztów sztandarowych jednostek OSP z Iwonicza, Iwonicza-Zdroju, Lubatowej i Lubatówki, przed grobem nieznanego żołnierza na iwonickim cmentarzu odprawił proboszcz parafii Iwonicz ks. dziekan Kazimierz Giera. Wzięli w niej udział między innymi rodziny pomordowanych w Lesie Grabińskim, mieszkańcy gminy Iwonicz-Zdrój, władze gminy z burmistrzem Witoldem Kocajem i jego zastępcą Jackiem Ryglem, radni powiatowi Grzegorz Nieradka i Maria Parylak.
Przy pomniku, a po za kończonej mszy w Lesie Grabińskim, złożone zostały wiązanki kwiatów.
Historię mordu sprzed 78 lat w nawiązaniu do czasów obecnych przedstawił burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj:
Najwięcej ofiar, bo 38 osób pochodziło z Lubatowej. Wśród ofiar byli też mieszkańcy Iwonicza, Krościenka Niżnego, Korczyny, Sanoka, Krosna. 20 osób nie zostało rozpoznanych.
Ekshumacja pod przewodnictwem przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej Stanisława Szajny oraz lekarzy Józefa Kaniaka i majora Józefa Aleksiewicza odbyła się na początku kwietnia 1945 roku. Uroczystości żałobne zorganizowane zostały 9 kwietnia 1945 r. Pomnik ku czci pomordowanych w Lesie Grabińskim poświęcony został 27 lipca 1947 roku. W roku 1971 pomnik, dzięki staraniom komitetu odbudowy, został wyremontowany. Dzieło swoich poprzedników kontynuuje Iwonickie Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia".
Bolo, powiedz gdzie Chrystus kazał mordować swoich przeciwników, ścinać, łamać kołem, palić? Bestie w szatach biskupów i papieży mordowały każdego kto im tylko nie pasował a nie dlatego że na sercu leżało im dobro wiary czy prawda! Żyli w kłamstwie od początku i robią to dzisiaj oszukując każdego łatwowiernego! Myślisz, że Bóg im te bezeceństwa wybaczy? Broniąc ich dostaniesz to samo co oni!
A ja mam nadzieję, że zrobisz sobie powtórkę z historii. Nie przeszkadza Ci jak widzę to, że Wielka Rewolucja Francuska czy Rewolucja Rosyjska wymordowała wielokrotnie więcej ludzi w ciągu kilku lat niż chrześcijanie wciągu tych 2000 lat.
Mam nadzieje, ze kiedyś doczekam się upamiętniania ludobójstwa jakiego dokonywali chrześcijanie przez ostatnie 2000 lat, a winni tej zbrodni, głowy kościoła katolickiego odpowiedzą przed sądem.
~aaben
26-07-2022 10:16 9 11
~Bolo
25-07-2022 08:24 11 10
~Ja
24-07-2022 16:46 22 11