24 lipca 1944 r. w Lesie Grabińskim, z rąk żołnierzy ukraińskiego batalionu SS-Galizien zginęło 72 członków Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz osób cywilnych. Dzisiaj (23 lipca) w intencji pomordowanych, na cmentarzu w Iwoniczu odprawiona została msza święta.
24 lipca 1944 roku pododdział ukraińskiego batalionu SS-Galizien pod niemieckim dowództwem barona Engelsteina i jego zastępcy, ukraińskiego majora, lekarza weterynarii Władimira Najdy, dokonał egzekucji strzałem w tył głowy na 72 osobach.

- Zebraliśmy się przed grobem nieznanego żołnierza na cmentarzu w Iwoniczu, gdzie spoczywają nierozpoznane ofiary mordu z Lasu Grabińskiego, aby oddać hołd wszystkim rozstrzelanym, którzy oddali swe życie za Ojczyznę i nie odczekali upragnionej wolności - powiedział Rajmud Boczar, prezes Iwonickiego Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia", które od lat zajmuje się upamiętnianiem tej wielkiej tragedii z kwietnia 1944 roku.

Uroczystość w Iowniczu na cmentarzu

Mszę świętą z udziałem pocztów sztandarowych jednostek OSP z Iwonicza, Iwonicza-Zdroju, Lubatowej i Lubatówki, przed grobem nieznanego żołnierza na iwonickim cmentarzu odprawił proboszcz parafii Iwonicz ks. dziekan Kazimierz Giera. Wzięli w niej udział między innymi rodziny pomordowanych w Lesie Grabińskim, mieszkańcy gminy Iwonicz-Zdrój, władze gminy z burmistrzem Witoldem Kocajem i jego zastępcą Jackiem Ryglem, radni powiatowi Grzegorz Nieradka i Maria Parylak.

Uroczystość w Iowniczu na cmentarzu

Przy pomniku, a po za kończonej mszy w Lesie Grabińskim, złożone zostały wiązanki kwiatów.

Historię mordu sprzed 78 lat w nawiązaniu do czasów obecnych przedstawił burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj:

Najwięcej ofiar, bo 38 osób pochodziło z Lubatowej. Wśród ofiar byli też mieszkańcy Iwonicza, Krościenka Niżnego, Korczyny, Sanoka, Krosna. 20 osób nie zostało rozpoznanych.
Ekshumacja pod przewodnictwem przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej Stanisława Szajny oraz lekarzy Józefa Kaniaka i majora Józefa Aleksiewicza odbyła się na początku kwietnia 1945 roku. Uroczystości żałobne zorganizowane zostały 9 kwietnia 1945 r. Pomnik ku czci pomordowanych w Lesie Grabińskim poświęcony został 27 lipca 1947 roku. W roku 1971 pomnik, dzięki staraniom komitetu odbudowy, został wyremontowany. Dzieło swoich poprzedników kontynuuje Iwonickie Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~aaben

26-07-2022 10:16 9 11

Bolo, powiedz gdzie Chrystus kazał mordować swoich przeciwników, ścinać, łamać kołem, palić? Bestie w szatach biskupów i papieży mordowały każdego kto im tylko nie pasował a nie dlatego że na sercu leżało im dobro wiary czy prawda! Żyli w kłamstwie od początku i robią to dzisiaj oszukując każdego łatwowiernego! Myślisz, że Bóg im te bezeceństwa wybaczy? Broniąc ich dostaniesz to samo co oni!
Odpowiedz

~Bolo

25-07-2022 08:24 11 10

A ja mam nadzieję, że zrobisz sobie powtórkę z historii. Nie przeszkadza Ci jak widzę to, że Wielka Rewolucja Francuska czy Rewolucja Rosyjska wymordowała wielokrotnie więcej ludzi w ciągu kilku lat niż chrześcijanie wciągu tych 2000 lat.
Odpowiedz

~Ja

24-07-2022 16:46 22 11

Mam nadzieje, ze kiedyś doczekam się upamiętniania ludobójstwa jakiego dokonywali chrześcijanie przez ostatnie 2000 lat, a winni tej zbrodni, głowy kościoła katolickiego odpowiedzą przed sądem.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.