W 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe.
Na Podkarpaciu w poniedziałek 1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, zabrzmią syreny alarmowe. Sygnał ciągły zostanie uruchomiony o godzinie 17:00 i będzie emitowany przez jedną minutę.

- Włączenie syren odbywa się w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania. Ma na celu upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz oddanie hołdu jego uczestnikom i ofiarom cywilnym - przekazał Zespół Prasowy Wojewody.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, potrwało do 3 października. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Swoim zasięgiem objęło część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej stolicy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek.

Szacuje się, że w czasie walk zginęło około 16 tys. powstańców, a kolejnych 15 tys. trafiło do niewoli. Ofiar wśród cywilów było około 150 tys. Ze względu olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu powstania pozostaje nadal przedmiotem wielu debat i gorących polemik.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.