Na krośnieńskim rynku od piątku (29 lipca) trwa Festiwal Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście! W sobotę odsłonięto mural Ignacego Łukasiewicza.
Tegoroczna 4. edycja wydarzenia jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na swój trzydniowy charakter, ale również ze względu na postać Ignacego Łukasiewicza, który w bieżącym roku za swój wkład w rozwój polskiej nauki, przemysłu oraz działalność społeczną i polityczną, został Patronem roku 2022. Ignacy Łukasiewicz przez długie lata związany był z okolicami Krosna, stąd też tegoroczny festiwal odbywa się pod nazwą "Festiwal Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście".

Odsłonięcie muralu Łukasiewicza w Krośnie

Podczas festiwalu można między innymi poznać ofertę producentów naszego regionu, w tym wyroby winiarskie, nalewki, miody, sery, ekologiczne przetwory z owoców i warzyw. Wśród wystawców są również rękodzielnicy, a na stoiskach można zakupić m.in. biżuterię, ubrania, zabawki, wyroby z wikliny, ze szkła oraz naturalne kosmetyki.

Na festiwalowej scenie można obserwować kunszt Andrzeja Polana - kucharza i osobowość telewizyjną, który poprowadzi warsztaty kulinarne.

Odsłonięcie muralu Łukasiewicza w Krośnie

W programie znajdują się również liczne pokazy i warsztaty naukowe oraz wystawy.

Ważnym punktem sobotniego popołudnia było odsłonięcie murala poświęconego Ignacemu Łukasiewiczowi w 200. rocznicę jego urodzin. Z inicjatywy Samorządu Województwa Podkarpackiego, Miasta Krosno i Muzeum Rzemiosła w Krośnie na jednej z kamienic prowadzących do krośnieńskiego rynku powstała wielkopowierzchniowa kompozycja autorstwa wybitnego polskiego ilustratora Mateusza Kołka.

Odsłonięcie muralu Łukasiewicza w Krośnie

Powstanie muralu wsparło również Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Inicjatywa stanowi kolejną edycję muralowego projektu samorządu województwa pn. Przestrzeń Dziedzictwa. Wykonania muralu według projektu Kołka na elewacji kamienicy przy ul. Piłsudskiego 25 w Krośnie podjął się Kamil Kuzko.

W niedzielę (31 lipca) zaplanowano ostatni dzień imprezy.

~SOMGORSI

01-08-2022 12:51 14 9

Ręce opadają. Ignacy ma minę jakby myślał , to kużwa ja odkryłem ropę naftową ,a oni ją teraz sprzedają po 7,90. bodaj ich szlag
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.