Mieszkańcy gminy Wojaszówka spotkali się w sobotę (13 sierpnia) w Przybówce, by podsumować żniwa, podziękować za zebrane plony, docenić trud rolnika, a także wspólnie pobiesiadować.
Uroczystości dożynkowe, na które w tym roku zaprosili do Przybówki wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański i sołtys Przybówki Tadeusz Stefanik, rozpoczęły się mszą świętą polową przy szkole podstawowej, korą odprawił proboszcz parafii Przybówka ks. Grzegorz Wojnar. W jej trakcie poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez grupy wieńcowe z miejscowości gminy Wojaszówka.

Drugą część uroczystości, od powitania gości, rozpoczął sołtys Tadeusz Stefanik, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia "sołtysowania" w Przybówce.

Dożynki gminy Wojaszówka w Przybówce

Tradycyjnego ośpiewania wieńców dokonał zespół śpiewaczy "Przybowianki" z Przybówki. Równie ważnym elementem dożynek był obrzęd przekazania chleba dożynkowego. Starostowie gminni Małgorzata i Zdzisław Niemczykowie z Przybówki przekazali go wójtowi Sławomirowi Stefańskiemu.

Dożynki gminy Wojaszówka w Przybówce

Tradycją dożynek gminy Wojaszówka jest wręczanie chlebów przez starostów z poszczególnych miejscowości gminy zaproszonym gościom. W tym roku starostowie z Przybówki, Bajd, Bratkówki, Łączek Jagiellońskich, Łęk Strzyżowskich - Bartne, Łęk Strzyżowskich Wsi, Odrzykonia, Pietruszej Woli, Rzepnika, Ustrobnej, Wojaszówki i Wojkówki wręczyli chleby dożynkowe posłankom Joannie Frydrych i Joannie Kluzik-Rostkowskiej, posłowi Markowi Rząsie, Piotrowi Rycerskiemu - Szefowi Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina, radnym Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Dziuganowi i Iwona Stefanik, przewodniczącemu Rady Gminy Wojaszówka Józefowi Ziębie, ks. Grzegorzowi Wojnarowi, Honorowym Obywatelom Gminy Wojaszówka Stanisławowi Litarowiczowi i Ryszardowi Konstanty, przewodniczącej KGW w Przybówce Marii Rogali, Edwardowi Cymermanowi - dyrygentowi Orkiestry Dętej OSP z Odrzykonia, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Lucynie Pelczarskiej oraz sołtysowi Tadeuszowi Stefanikowi, który otrzymał również chleb od prezesa Zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Krośnie Józefa Szajny.

Dożynki gminy Wojaszówka w Przybówce

W części artystycznej zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP z Odrzykonia, chór Impresja z Łączek Jagiellońskich, kapela ludowa Synkole z Odrzykonia, zespół Teraz My Odrzykonianki, Bracia MGK Wójcikiewicz z Odrzykonia, zespoły śpiewacze Przybowianki, Odrzykonianki i Ustrobianki oraz Mr. Góral. Gwiazdą wieczoru był Mateusz Mijal.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.