Rolnicy z gminy Jedlicze wraz z mieszkańcami oraz zaproszonymi gośćmi symbolicznie świętowali 15 sierpnia zakończenie żniw. Dopisała pogoda oraz publiczność.
Tradycyjne Święto Plonów w gminie Jedlicze zostało zorganizowane 15 sierpnia w święto Matki Bożej Zielnej. W tym roku na dożynki zaprosili burmistrz Jolanta Urbanik oraz Gminny Ośrodek Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu.

dozynki w Jedliczu 2022

Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana w kościele parafialnym w Jedliczu, której przewodniczył ks. prałat dr Andrzej Chmura, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Krośnie, w asyście proboszcza z Jedlicza, ks. Tadeusza Deca oraz proboszcza z Żarnowca, ks. dra Wojciecha Sabika.

Po jej zakończeniu korowód z grupami wieńcowymi, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami gminy Jedlicze przeszedł na plac targowy "Mój Rynek", gdzie obyła się dalsza część dożynek.

Dożynki w Jedliczu 2022

Tradycyjny bochen chleba burmistrz Jolancie Urbanik wręczyli starostowie gminni Patrycja i Łukasz Twarogowie z Jaszczwi.

Jolanta Urbanik podziękowała wszystkim za pięknie przygotowane wieńce i udział w tradycyjnym święcie plonów:


Delegacje z Piotrówki, Jedlicza Męcinki, Dobieszyna, Jedlicza Centrum, Chlebnej, Żarnowca, Podniebyla, Poręb, Długiego (dwa wieńce), Jaszczwi, Osiedlowego Koła Kobiet Jedlicze - Borek oraz Klubu Emerytów Jedlicze - Borek przekazały burmistrz Jolancie Urbanik i zastępcy burmistrza Marcinowi Filipowi kołacze i chleby dożynkowe. Zostały one następnie rozkrojone i podzielone wśród uczestników dożynek.

Dożynki w Jedliczu 2022

Burmistrz wraz z zastępcą wręczyli również okolicznościowe dyplomy i upominki kilkudziesięciu rolnikom z gminy Jedlicze.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły śpiewacze "Jarzębina" z Piotrówki i "Magnolia" z Podniebyla, grupa obrzędowa "Dłużanki" z Długiego oraz kapela podwórkowa "Tanie Dranie". Gwiazdą wieczoru był zespół "Baciary".

dozynki w Jedliczu 2022

Gośćmi jedlickiego święta plonów byli między innymi radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril, radny Rady Powiatu Krośnieńskiego Piotr Bril, grupa radnych Rady Miejskiej w Jedliczu na czele z przewodniczący Piotrem Woźniakiem.

Dożynki gminy Jedlicze, które prowadził Zygmunt Jerzyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu, zakończyła zabawa taneczna z zespołem "Heaven".

~dziadek

18-08-2022 23:50 43 45

A dlaczego ci tak nagle księża przeszkadzają? Co ci złego zrobili, że ich tak nienawidzisz i bluznisz przeciwko nim?
Odpowiedz

~Jola

16-08-2022 12:51 51 49

Dlaczego nie było wieńca z dzielnicy Borek, Potoka i Moderówki ? Może ktoś wyjaśnić. Podobno wszystko ma uzasadnienie.
Odpowiedz

~ciemnogród

16-08-2022 10:15 47 53

Wieś tańczy i śpiewa. Bez kleru impreza się oczywiście nie odbędzie, mimo że pierwotnie Dożynki były świętem słowiańskim i pogańskim.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.